Hüseynov Cəlil Yusuf oğlu 1896-cı il dekabrın 28-də Nuxa (indiki Şəki) şəhərində anadan olmuşdur. Azərbaycan Dövlət Universitetinin Tibb fakültəsini bitirmişdir (1924).
C.Hüseynov 1936-cı ildə elmlər doktorluğu dissertasiyası müdafiə etmiş və Patoloji anatomiya kafedrasının professoru vəzifəsində işləmişdir. C.Hüseynov 1959-cu ildə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 1967-ci ildə həqiqi üzvü seçilmişdir. C.Hüseynov görkəmli alim akademik İ.İ.Şirokoqorovun rəhbərlik etdiyi Patoloji anatomiya kafedrasında assistent, dosent, professor vəzifələrində çalışmış (1924-1946), 1925-ci ildə “Muğan malyariya ekspedisiyası”nın Cənub-Muğan qrupuna rəhbərlik etmiş, Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutunun Patoloji anatomiya kafedrasının müdiri vəzifəsində (1946-1979) elmi-pedaqoji fəaliyyət göstərmişdir. AR Səhiyyə Nazirliyinin baş patoloqanatomu olmuşdur (1946-1979). C.Hüseynov patoloji anatomiya sahəsi üzrə tanınmış görkəmli alimlərdən biri kimi şöhrət qazanmışdır. Onun elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətini malyariya zamanı nekroz və qanqrenaların, tropik malyariya, qarayara, səpkili yatalaq xəstəliklərinin patomorfologiyası və patogenezinin, həmçinin müxtəlif xəstəliklər zamanı periferik sinir sisteminin patomorfologiyasının öyrənilməsi məsələləri təşkil etmişdir. Onun planlaşdırdığı bu elmi istiqamətlər tələbələri tərəfindən də uğurla davam etdirilmişdir. C.Hüseynov 200-ə yaxın elmi əsərin, monoqrafiya, dərslik və dərs vəsaitlərinin müəllifi olmuşdur. İlk dəfə Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutu nəzdində histologiya, mikrobiologiya, patoloji anatomiya fənlərindən Azərbaycan dilində mühazirə və praktik dərslər aparmışdır. C.Y.Hüseynovun müəllifliyi ilə Azərbaycan dilində “Ümumi patoloji anatomiya” (1963), “Xüsusi patoloji anatomiya” dərslikləri tərtib edilmiş (1977) və alim bu kitablarına görə Azərbaycan SSR Dövlət Mükafatına layiq görülmüşdür (1979). C.Hüseynov eyni zamanda apardığı elmi tədqiqat işlərinin nəticələrinin yekunu kimi “Periferik sinir sisteminin – reseptor və sinapsların patomorfologiyası barədə” (1957) və “Patologiya şəraitində və sinapslarda struktur dəyişikliklər (makro-, mikro- və elektronmikroskopik dəyişikliklər)” (1965) adlı 2 klassik monoqrafiyanın müəllifi olmuşdur. SSRİ Elmlər Akademiyasının Azərbaycan filialının təklifi ilə C.Hüseynov tərəfindən histologiya, patoloji anatomiya və patoloji fiziologiya üzrə Azərbaycan dilində tərtib edilmiş 2500 termindən ibarət terminoloji lügət işlənib hazırlanmışdır. Onun məsləhətçiliyi və rəhbərliyi altında 15 elmlər doktoru, 28 fəlsəfə doktoru dissertasiyası müdafiə olunmuşdur. Alim xarici ölkələrdə təşkil edilən bir sıra beynəlxalq qurultay, konfrans və simpoziumlarda iştirak və elmi məruzələrlə çıxış etmişdir. C.Hüseynov 1946-cı ildən Azərbaycan Patoloqlar Cəmiyyətinin sədri, 1971-ci ildən Ümumittifaq Patoloji Anatomiya Cəmiyyətinin fəxri üzvü, 1976-cı ildən Azərbaycan Sovet Ensiklopediyası redaksiya şurasının üzvü olmuşdur. C.Hüseynov Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülmüş (1957), səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətinə görə 2 dəfə “Lenin” ordeni, 2 dəfə “Qırmızı Əmək Bayrağı” ordeni, “Şərəf nişanı” ordeni və bir sıra medallarla təltif edilmişdir. Akademik Cəlil Hüseynov 21 mart 1979-cu ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Гусейнов Джалил Юсиф оглы родился 28 декабря 1896 г. в городе Нуха (ныне Шеки). Окончил медицинский факультет Азербайджанского государственного университета (1924).
В 1936 г. Гусейнов Джалил защитил диссертацию на соискание ученой степени доктора наук и работал профессором на кафедре патологической анатомии. В 1959 г. Дж. Гусейнов избран членом-корреспондентом, а в 1967 г.- действительным членом Академии наук Азербайджанской ССР. Дж. Гусейнов работал ассистентом, доцентом, профессором кафедры патологической анатомии (1924-1946), которой руководил видный ученый, академик И.И. Широкогоров. В 1925 г. Дж. Гусейнов руководил Южно-Муганской группой Муганской малярийной экспедиции, заведовал кафедрой патологической анатомии Азербайджанского государственного медицинского института (1946-1979), а также занимался научно-педагогической деятельностью. Ученый являлся главным патологоанатомом Министерства здравоохранения АР (1946-1979). Дж. Гусейнов прославился как видный ученый в области патологической анатомии. Основным направлением его научной деятельности было изучение патогенеза и патоморфологии некроза и гангрен во время малярии, тропической малярии, сибирской язвы, сыпного тифа, а также вопросы изучения патоморфологии периферической нервной системы во время различных заболеваний. Запланированные им данные научные направления были успешно продолжены его студентами. Ученый – автор около 200 научных трудов, монографий, учебников и учебных пособий. Впервые ученый при Азербайджанском государственном медицинском институте читал лекции, проводил практические занятия на азербайджанском языке по гистологии, микробиологии и патологической анатомии. Дж. Гусейнов является автором учебников «Общая патологическая анатомия» (1963), «Специальная патологическая анатомия» (1977), за которые он был удостоен Государственной премии Азербайджанской ССР (1979). Как итог результатов проведенных им научно-исследовательских работ Дж. Гусейнов издал 2 классические монографии «К патоморфологии периферической нервной системы - рецепторов и синапсов» (1957) и «К структурным изменениям рецепторов и синапсов в условиях паталогии: макро-, микро- и электронно-микроскопические исследования» (1965). По предложению Азербайджанского филиала Академии наук СССР Дж. Гусейнов составил и разработал на азербайджанском языке состоящий из 2500 терминов терминологический словарь по гистологии, патологической анатомии и патологической физиологии. Под его руководством были защищены 15 докторов наук, 28 докторов философии. Ученый принимал участие в ряде международных конференций, симпозиумов, выступал с научными докладами. С 1946 г. Дж. Гусейнов был председателем Азербайджанского общества патологов, с 1971 г. – почетным членом Всесоюзного общества патологоанатомов, а с 1976 г. – членом редакционной коллегии «Азербайджанской советской энциклопедии». Ученый удостоен почетного звания «Заслуженный деятель науки» (1957), а за эффективную научно-педагогическую деятельность был дважды награжден орденом Ленина, дважды - орденом Трудового Красного Знамени, «Знак почета» и несколькими медалями. Академик Гусейнов Джалил скончался 21 марта 1979 г. в Баку. |