Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Heydər Nəcəf oğlu Hüseynov 3 aprel 1908-ci ildə İrəvan şəhərində anadan olmuşdur.
H.Hüseynov 1927-1931-ci illərdə Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunun həm şərqşünaslıq, həm də pedaqoji fakültələrinin tələbəsi olmuş, ərəb və fars dillərinə mükəmməl yiyələnmişdir. H.Hüseynov 1936-1940-cı illərdə SSRİ Elmlər Akademiyası Azərbaycan Filialının Ensiklopediya və Lüğətlər İnstitutunun direktoru olmuşdur. O, 1939-cu ildə Tiflis şəhərində “Mirzə Fətəli Axundovun fəlsəfi görüşləri” adlı namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək fəlsəfə elmləri namizədi elmi dərəcəsini, 1944-cü ildə isə professor elmi adını almışdır. H.Hüseynov 1939-1945-ci illərdə SSRİ Elmlər Akademiyası Azərbaycan Filialı sədrinin müavini, 1945-1950-ci illərdə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, eyni zamanda İctimai Elmlər Bölməsinin sədri olmuşdur. 1945-ci ildə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilmişdir. H.Hüseynov tarix və fəlsəfə elminin inkişafına böyük töhfələr vermişdir. H.Hüseynov Azərbaycan tərcümə məktəbinin əsasını qoymuş, ilk azərbaycanca-rusca və rusca-azərbaycanca lüğətin redaktorlarından biri olmuşdur. H.Hüseynov Bəhmənyar, Nizami Gəncəvi, Füzuli, Abbasqulu ağa Bakıxanov, Mirzə Kazım bəy, Mirzə Fətəli Axundov, Həsən bəy Zərdabi haqqında geniş tədqiqat işləri aparmışdır. Dəfələrlə müxtəlif orden və medallarla təltif edilən Heydər Hüseynov 4 cildlik “Rusca-azərbaycanca lüğət”inə görə Dövlət mükafatı və iki dəfə Stalin mükafatı laureatı olmuşdur (1948 və 1950-ci illərdə). Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Heydər Hüseynov 15 avqust 1950-ci ildə Bakı şəhərində vəfat etmişdir. |

Действительный член Национальной Академии Наук Азербайджана Гусейнов Гейдар Наджаф оглы родился 3 апреля 1908 г. в Ереван.
В 1927-1931 гг. Г.Гусейнов был студентом педагогического факультета и факультета востоковедения Азербайджанского педагогического института, прекрасно владел арабским и персидским языками. В 1936-1940 гг. Г.Гусейнов являлся директором Института энциклопедии и Словарей азербайджанского филиала Академии наук СССР. В 1939 г. защитил кандидатскую диссертацию «Философские взгляды Мирзы Фатали Ахундова» на соискание ученой степени кандидата философских наук в городе Тбилиси. В 1944 г. получил звание профессора. В 1939-1945 гг. Г.Гусейнов являлся заместителем председателя Азербайджанского филиала Академии наук ССР, 1945-1950 гг. – вице-президентом АН Азербайджанской ССР, в то же время председателем Отделения общественных наук АН. В 1945 г. избран действительным членом Академии Наук Азербайджанской ССР. Ученый внес большие заслуги в развитие исторической и философской науки. Г.Гусейнов заложил основу Азербайджанской школы перевода. Ученый являлся одним из редакторов русско-азербайджанского и азербайджанско-русского словарей. Г. Гусейнов — автор исследований о Бахманяре, Низами Гянджеви, Физули, А. Бакиханове, Мирзе Кязым беке, М. Ф. Ахундове, Гасан беке Зардаби. Ученый неоднократно был награжден орденом и медалями. Гейдар Гусейнов был удостоен Государственной премии за 4 томник «Русско-азербайджанский словарь» и дважды стал лауреатом Сталинской премии (в 1948 и 1950 гг.). Действительный член Национальной Академии Наук Азербайджана Гейдар Гусейнов скончался 15 августа 1950 г. в Баку. |