Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Cahangir Abbas oğlu Kərimov 18 iyul 1923-cü ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur.
C.Kərimov 1942-ci ildə Bakı Zenit artilleriyası hərbi məktəbini bitirdikdən sonra Zaqafqaziya cəbhəsinə göndərilmiş, Böyük Vətən müharibəsinin iştirakçısı olmuş və 29 may 1946-cı ildə ordu sıralarından tərxis edilmişdir. C.Kərimov 1946-cı ildə Ümumittifaq Hüquq Qiyabi İnstitutunu bitirmiş, 1950-ci ildə fəlsəfə doktoru, 1961-ci ildə isə elmlər doktoru adını almışdır. C.Kərimov 1966-cı ildə Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 1967-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilmişdir. C.Kərimov 1965-1969-cu illərdə Leninqrad Dövlət Universitetinin prorektoru vəzifəsində çalışmış, 1989-1991-ci illərdə SSRİ xalq deputatı, SSRİ Ali Sovetinin üzvü olmuşdur. Hüquq elminin, sosial planlaşdırma və idarəetmə, dövlət və hüquq nəzəriyyəsinin fəlsəfi problemləri üzrə mütəxəssis olan C.Kərimovun elmi fəaliyyəti ümumi hüquq nəzəriyyəsi, hüquq sosiologiyası və hüquq fəlsəfəsi, qanunverici texnika, hüquq psixologiyası, hüquqi kibernetika, hüquq pozuntularının profilaktikasına həsr edilmişdir. Alimin 40 monoqrafiyası və 700-dən çox elmi məqaləsi çap olunmuşdur. C.Kərimov Serbiya Elmlər və İncəsənət Akademiyasının, Finlandiya Elmlər və Ədəbiyyat Akademiyasının, Çernoqoriya Elmlər və İncəsənət Akademiyasının, Rusiya İctimai Elmlər Akademiyasının, Beynəlxalq İnformasiya Prosesləri və Texnologiyaları Akademiyasının, Rusiya Federasiyası Siyasi Elmlər Akademiyasının, Beynəlxalq İnformasiyalaşdırma Akademiyasının akademiki, Honkonq Beynəlxalq Hüquq və İqtisadiyyat İnstitutunun Fəxri prorektoru, Rusiya Elmlər Akademiyasının İctimai-Siyasi Tədqiqatlar İnstitutunun, Moskva Dövlər Hüquq Akademiyasının baş elmi işçisi, Rusiya Elmlər Akademiyasının İctimai Elmlər şöbəsinin üzvü olmuşdur. SSRİ Dövlət Mükafatı laureatı C.Kərimov bir çox xarici ölkələrin müxtəlif orden və medalları ilə təltif olmuşdur. AMEA-nın həqiqi üzvü C.Kərimov 22 fevral 2015-ci ildə Moskva şəhərində vəfat etmişdir. |

Действительный член Национальной академии наук Азербайджана Каримов Джахангир Аббас оглы родился 18 июля 1923 г. в Баку.
В 1942 г. Дж. Каримов после окончания Бакинского училища зенитной артиллерии был направлен на Закавказский фронт и участвовал в Великой Отечественной войне. Уволен в запас 29 мая 1946 года. В 1946 г. Дж. Каримов окончил Всесоюзный заочный юридический институт, в 1950 г. получил ученую степень доктора философии, а в 1961 г. – доктора наук. В 1966 г. Дж. Каримов избран членом-корреспондентом Российской академии наук, а в 1967 г. – действительным членом Азербайджанской академии наук. В 1965-1969 гг. Дж. Каримов работал в должности проректора Ленинградского государственного университета, в 1989-1991 гг. - народный депутат СССР, член Верховного совета СССР. Дж. Каримов - специалист по философским проблемам юридической науки, социального планирования и управления, теории государства и права. Работы ученого посвящены общей теории права социологии права и философии права, законодательной технике, психологии права, правовой кибернетике, комплексной социальной профилактике правонарушений. Изданы 40 монографий и свыше 700 научных статей ученого. Ученый являлся академиком Сербской академии наук и искусств, Финской академии наук и литературы, Черногорской академии наук и художеств, Российской академии социальных наук, Международной академии информационных процессов и технологий, Академии политических наук РФ, Международной академии информатизации, почетным проректором Гонконгского института международного права и экономики, главным научным сотрудником Института социально-политических исследований Российской академии наук, Московской государственной юридической академии, а также членом Отделения общественных наук РАН. Лауреат Государственной премии СССР Дж. Каримов был награжден орденами и медалями многих зарубежных стран. Действительный член НАНА Дж. Каримов скончался 22 февраля 2015 г. в Москве. |