Abdulla İsmayıl oğlu Qarayev 1910-cu il yanvarın 14-də Bakı şəhərində anadan olmuşdur. Azərbaycan Dövlət Universitetinin Pedaqoji fakültəsinin təbiət bölməsini (1930), Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutunu bitirmişdir (1936).
Tibb elmləri namizədi (1937), biologiya elmləri namizədi (1938) və tibb elmləri doktoru alimlik dərəcəsini almış (1940), Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilmişdir (1949). Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutunun Normal fiziologiya kafedrasında professor və Azərbaycan Dövlət Universitetində İnsan və heyvan fiziologiyası kafedrasının müdiri vəzifələrini tutmuşdur (1940-1942). Azərbaycan Dövlət Universitetinin elmi hissə üzrə prorektoru, 1942-1944-cü illərdərektoru və kafedra müdiri (1944-1950) vəzifələrində çalışmışdır. AEA-nın Biologiya və Kənd Təsərrüfatı elmləri Bölməsinin akademik-katibi işləmişdir (1952-1956). Respublika Ali və Orta ixtisas təhsili komitəsinin sədri olmuşdur (1961-1963). A.İ.Qarayev Azərbaycanda eksperimental fizioloji istiqamətin təşəbbüsçüsü olmuş və həmin məktəbin əsasını qoymuşdur. Onun səyi və rəhbərliyi altında Zoologiya İnstitutunun Fiziologiya şöbəsi əsasında Elmlər Akademiyasında Fiziologiya sektoru yaradılmışdır (1953). Sonralar (1968) bu sektorun əsasında EA-nın Fiziologiya İnstitutu təşkil edilmiş və institutun direktoru A.İ.Qarayev təyin olunmuşdur (1953-1968). A.İ.Qarayevin əsas elmi fəaliyyəti əzələ və sinir toxuması potensiallarının maddələr mübadiləsinin, sulukarbonlar mübadiləsinin vəziyyətindən asılılıq probleminin araşdırılması və özünütənzim mexanizmində iştirakının fiziologiyası və neyrokimyasının öyrənilməsi olmuşdur. Onun subliminal qıcıqların yayılmasına dair əldə etdiyi dəlillər M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Fiziologiya kafedrasında tərtib olunan dərsliklərə daxil edilmişdir (1935). Akademik A.İ.Qarayevin elmi axtarışlarının maraqlı sahələrindən birini də Azərbaycan ərazisində təbii balneoloji mənbələrin təbabətdə istifadəsinə şərait yarada biləcək tədqiqatlar təşkil edir. Böyük Vətən müharibəsi illərində A.İ.Qarayev Naftalan neftinin yanıq və yaraların sağalmasına təsirini də öyrənmişdir. Bu nadir neftin yarasağaldıcı və ağrıkəsici maddə kimi təbabətdə istifadə edilməsini təklif etmişdir. Nəzəri fiziologiya sahəsində daxili analizatorların maddələr mübadiləsinin tənzimi mexanizmində iştirakına, beyinin torabənzər törəmələrinin fiziologiyası və neyrokimyasına dair fundamental tədqiqatları A.İ.Qarayevə keçmiş SSRİ məkanında görkəmli fizioloqlar arasında dərin nüfuz qazandırmışdır. Akademik A.İ.Qarayev 7 monoqrafiyanın və 300-dən artıq məqalənin müəllifidir. Onun rəhbərliyi ilə 20-dən artıq elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır. A.İ.Qarayev Bakı Sovetinin deputatı (1948), Azərbaycan Respublikası Bilik Cəmiyyətinin sədr müavini (1948-1968), Ümumittifaq Fizioloqlar Cəmiyyətinin Azərbaycan bölməsinin sədri (1951-1968) olmuşdur. A.İ.Qarayev Azərbaycanın əməkdar həkimi (1940), Əməkdar elm xadimi (1943) fəxri adlarına layiq görülmüşdür. “Qırmızı Ulduz” (1944), “Qırmızı Əmək Bayrağı” (1946, 1954, 1967) ordenləri və “Qafqazın müdafiəsi uğrunda” (1946), “Böyük Vətən müharibəsindəki fədakar əməyə görə (1941-1945-ci illər)” medalları ilə, İ.M. Seçenov adına fəxri medalla təltif olunmuş, ilk dəfə Azərbaycan fizioloqları içərisində Beynəlxalq Beyin Tədqiqatı Təşkilatına (IBRO) üzv seçilmişdir. Akademik Abdulla İsmayıl oğlu Qarayev 1968-ci il dekabrın 8-də Bakıda vəfat etmişdir. |

Абдулла Исмаил оглы Гараев родился 14 января 1910 г. в Баку. Окончил отделение природы педагогического факультета Азербайджанского государственного университета (1930), затем Азербайджанский государственный медицинский институт (1936).
Получил ученую степень кандидата медицинских (1937) биологических наук (1938), затем - и доктора медицинских наук (1940), избран действительным членом Академии наук Азербайджанской ССР (1949). Занимал должности профессора на кафедре нормальной физиологии Азербайджанского государственного медицинского института и заведующего кафедрой физиологии человека и животных Азербайджанского государственного университета (1940-1942). Был проректором по научной работе Азербайджанского государственного университета, а в 1942-1944 гг. ректором и заведующим кафедрой этого университета (1944-1950). Работал академиком-секретарем Отделения биологических и сельскохозяйственных наук АНА (1952-1956). Являлся председателем Комитета высшего и среднего специального образования республики (1961-1963). А.Гараев был инициатором экспериментально-физиологического направления в Азербайджане и заложил основу школы физиологов. Под его руководством на основе отдела физиологии Института зоологии был создан сектор физиологии в Академии наук (1953). Затем (1968) на основе этого сектора был организован Институт физиологии АН и А. Гараев был назначен на должность директора этого института (1953-1968). Основное направление научной деятельности А. Гараева было изучение обмена веществ потенциалов мышечной и нервной ткани, а также нейрохимии и физиологии участия в механизме саморегуляции. Доказательства по распространению сублиминальных раздражений были включены в учебники, составленные на кафедре физиологии Московского государственного университета (1935). Одним из интересных областей научных исследований академика А. Гараева составляют исследования, создающие условия для использования натуральных бальнеологических источников на территории Азербайджана в медицине. В годы Великой Отечественной войны А. Гараев изучил влияние нафталанской нефти на ожоги и раны. Ученый предложил использование этой редкой нефти в медицине как обезболивающего и заживляющего средства. В области теоретической физиологии участие в механизме регуляции обмена веществ внутренних анализаторов, фундаментальные исследования А.Гараева по нейрохимии и физиологии паутинообразных производных мозга повысили престиж ученого среди видных физиологов на пространстве бывшего СССР. Академик А. Гараев – автор 7 монографий и свыше 300 статей. Под его руководством были подготовлены свыше 20 докторов наук и докторов философии. А. Гараев был депутатом Бакинского совета (1948), заместителем председателя общества «Знание» Азербайджанской Республики (1948-1968), председателем Азербайджанского отделения Всесоюзного общества физиологов (1951-1968). А.Гараев получил почетное звание «Заслуженный врач Азербайджана» (1940), «Заслуженный деятель науки» (1943), награжден орденами Красной Звезды (1944), Трудового Красного Знамени» (1946, 1954, 1967) и медалями «За оборону Кавказа» (1946), «За доблестный труд в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.», а также почетной медалью имени И.М.Сеченова. Впервые среди азербайджанских физиологов он был избран членом Международной организации исследования мозга. Академик Абдулла Исмаил оглы Гараев скончался 8 декабря 1968 г. в Баку. |