Qasımov Mirabbas Göycə oğlu 1939-cu il iyulun 11-də Şamaxı rayonunun Nərimankənd kəndində (indiki Qobustan şəhəri) anadan olmuşdur. 1961-ci ildə M.V.Lomonosov adına MDU-nun Mexanika-riyaziyyat fakültəsini bitirmişdir. 1964-cü ildə fəlsəfə doktorluğu, 1967-ci ildə elmlər doktorluğu disertasiyasını müdafiə etmiş, 1968-ci ildə professor elmi adını almış, 1980-ci ildə AEA-nın müxbir üzvü, 1989-cu ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir.
Moskva Fizika-Texnika İnstitutunda assistent (1964-1965) F.E.Dzerjinski adına Hərbi-Mühəndislik Akademiyasında baş müəllim (1965-1968), Azərbaycan Dövlət Universitetində professor (1968-1972), kafedra müdiri (1972-2008), dekan, rektor (1990-1992), AEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun şöbə müdiri (1970-1976), Azərbaycan Respublikası Təhsil nazirinin birinci müavini (1989-1990) vəzifələrində çalışmışdır. M.Qasımov Azərbaycanda müasir riyaziyyat elmi məktəbinin yaradıcılarından biridir. Requlyar Şturm-Liuvill operatoru üçün iki spektrə görə tərs məsələni tam həll etmiş, potensialın bərpası üçün effektiv üsul vermiş, sinqulyar halda növbələşən iki ardıcıllığın eyni bir operatorun məxsusi ədədləri olması üçün meyar tapmışdır. Dirak tipli diferensial tənliklər sistemi üçün spektral analizin tərs məsələsini, həmçinin eksponensial azalan potensiallı öz-özünə qoşma olmayan çoxölçülü Şredinger operatoru üçün səpilmə məsələsinin həllinə görə ayrılış məsələlərini tam həll etmişdir. Verdiyi üsullar dünya elmi ədəbiyyatında onun adını daşıyır. İkinci tərtib periodik potensiallı geniş sinif adi diferensial operatorların spektral analizini qurmuşdur. Belə potensiallar dünya riyazi ədəbiyyatında Qasımov potensialı adlanır. Keldış operator dəstələrinin məxsusi və qoşulmuş funksiyalar sisteminin çoxqat tamlığını və bu dəstələrin faktorlaşdırılmasını, müəyyən sinif tipsiz operator-diferensial tənliklər üçün Koşi məsələsinin korrektliyini göstərmişdir. M.Qasımov 100-ə yaxın elmi işin müəllifidir. 70-ə yaxın fəlsəfə doktoru və 15-dən çox elmlər doktoru hazırlamışdır. Bakı Dövlət Universitetində Tətbiqi riyaziyyat kafedrasının, Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin, Tətbiqi riyaziyyat Elmi Tədqiqat İnstitutunun təşkili və inkişafında müstəsna xidmətləri olmuşdur. 1990-1995-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin deputatı olmuşdur. Riyaziyyatçıların üç Beynəlxalq konqresində (Moskva – 1966, Nitsa – 1970, Vankuver – 1974) iştirak etmişdir. Moskva Riyaziyyat Cəmiyyətinin üzvü, Egey-İzmir və Səlcuq-Konya Universitetlərinin fəxri doktoru olmuşdur. Akademik M.V.Keldış adına qızıl medal ilə təltif olunmuşdur. Akademik Mirabbas Qasımov 2008-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Гасымов Мираббас Гейджа оглы родился 11 июля 1939 года в селе Нариманкенд Шамахинского района (ныне город Гобустан). В 1961 году окончил механико-математический факультет МГУ им. М. В. Ломоносова. В 1964 году защитил докторскую по философии, а в 1967 году получил степень доктора наук, в 1968 году получил звание профессора, в 1980 году избран членом-корреспондентом АН Азербайджана, а в 1989 году действительным членом.
Работал ассистентом в Физико-техническом институте Москвы в 1964-1965 гг., главным преподавателем Военно-инженерной Академии имени Ф.Е.Дзержинского в 1965-1968 гг., профессором Азербайджанского государственного университета в 1968-1972 гг., заведующим кафедрой в 1972-2008 гг., деканом, ректором в 1990-1992 гг., заведующим отделением Института математики и механики АН Азербайджана в 1970-1976 гг., первым заместителем министра образования Азербайджанской Республики в 1989-1990 гг. М.Гасымов является одним из основателей современной математической школы в Азербайджане. Ученый полностью решил обратную задачу по спектру для регулярного оператора Штурм-Лиувилля, дал эффективный метод для восстановления потенциала и определения дифференциального уравнения Штурма-Лиуввиля по двум спектрам. Основные результаты Мираббаса Гасымова относятся к обратным задачам спектрального анализа для различных классов дифференциальных операторов и к теории несамосопряжённых операторов. Построил второй спектральный анализ широкомасштабных классических обыкновенных дифференциальных операторов с периодическим потенциалом. Такой потенциал в мировой математической литературе, называется потенциалом Гасымова. Показал корректность задачи Коши для определённых классов без типовых оперативно-дифференциальных уравнений, факторизацию этих групп и подключенных систем функций многослойной полноты специальных операторских групп Келдыша. М.Гасымов автор – около 100 научных работ. Под руководством ученого были подготовлены 70 докторов философии и более 15 докторов наук. Имел большие заслуги в развитии и организации кафедры математики в Бакинском Государственном Университете, на факультете Прикладной математики и кибернетики, в научно-исследовательском институте Прикладной математики. М.Гасымов вёл также большие научно-организационные работы по созданию и развитию факультета Прикладной математики Бакинского государственного университета. В 1990-1995 гг. был депутатом Верховного совета Азербайджанской Республики. Участвовал на трёх Международных конгрессах математиков (Москва – 1966, Ницца – 1970, Ванкувер – 1974). Был почётным доктором Эгей-Измирского и Сельджук-Конийского университетов, а также членом Московского математического общества. Награждён золотой медалью им. академика М.В.Келдыша за весомый вклад в развитие науки. Академик Мираббас Гасымов скончался в 2008 году в Баку. |