Qrossheym Aleksandr Alfonsoviç 1888-ci il martın 6-da Yekaterinoslavski quberniyasının Verxnednepetrovsk qəzasının Lixovka kəndində anadan olmuşdur. Moskva Dövlət Universitetinin Təbiət fakültəsinin biologiya bölməsini bitirmişdir (1912).
A.A.Qrossheym 1935-ci ildə SSRİ Elmlər Akademiyasında biologiya elmləri doktoru elmi dərəcəsini çap olunmuş elmi əsərlərinin əsasında, dissertasiya müdafiə etmədən almışdır, SSRİ Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü (1939), Аzərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü (1945), SSRİ EA-nın həqiqi üzvü (1946) seçilmişdir. A.A.Qrossheym 1913-1926-cı illərdə Tiflis Botanika bağında botanik-florist kimi çalışmışdır. 1917-ci ildə Tiflis Politexnik İnstitunun Botanika kafedrasında assistent və dosent vəzifələrində işləmişdir. Qafqaz florası və bitki örtüyünün tədqiqinə böyük töhfə vermiş görkəmli botanik, akademik A.A.Qrossheym 1927-ci ildə Bakıya dəvət edilmiş və elmi-pedaqoji fəaliyyətə başlamışdır. Azərbaycan Universitetnin dosenti (1927-1929), professoru (1929), Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunun Botanika kafedrasının müdiri (1930-1934), Azərbaycan Dövlət Universitetinin Ali bitkilərin sistematikası və morfologiyası kafedrasının müdiri (1934-1947) olmuşdur. 1936-cı ildə Bakıda Botanika Bağının, 1936-1947-ci illərdə Botanika İnstitutunun direktoru olmuşdur. O, 1946-1948-ci illərdə SSRİ EA V.L.Komarov adına Botanika İstitutunun Qafqaz herbarisi sektoruna, 1947-1948-ci illərdə Leninqrad Dövlət Universitetinin Bitki sistematikası və morfologiyası kafedrasına rəhbərlik etmişdir. A.A.Qrossheym Qafqazın, o cümlədən Azərbaycanın bitki ehtiyatları, bitkiçiliyi və florası üzrə geniş tədqiqat işləri aparmışdır. Onun təşəbbüsü ilə Respublikada qoruqlar, xüsusilə də Lənkəran və Muğan qoruqları, həmçinin Herbari fondu yaradılmış və herbari kolleksiyasının saxlanma metodikası və strukturu işlənib hazırlanmışdır. O, Qafqazda elmə məlum olmayan 200-dən çox yeni bitki növünü təsvir etmişdir. A.A.Qrossheym çoxsaylı monoqrafiya və kitabların, həmçinin 200-dən çox elmi əsərin müəllifidir. Akademikin elmə verdiyi ən böyük töhfə 8 cildli “Флора Кавказа” (1928-1967), SSRİ-də ilk dəfə olaraq respublikanın öz ana dilində yazılmış “Azərbaycan Florası”, “Анализ флоры Кавказа” (1936); “Растительные ресурсы Кавказа” (1946), “Определитель растений Кавказа” (1949), “Растительные богатства Кавказа” (1952), “Растительный покров Кавказа” (1948) və s. kitablarıdır. A.A.Qrossheym botaniki-coğrafi işlərinə görə Rusiya Coğrafiya Cəmiyyətinin qızıl medalı ilə (1932), “Qırmızı Əmək Bayrağı” ordeni, "Qafqazın müdafiəsi", “1941-1945-ci illərdə Böyük Vətən müharibəsində rəşadətli əməyə görə” medalları ilə təltif edilmişdir. SSRİ Elmlər Akademiyasının V.L.Komarov adına mükafatına, SSRİ-nin Stalin mükafatına layiq görülmüşdür (1948). 1934-1938-ci illərdə Bakı Sovetinin deputatı olmuşdur. Akademik Aleksandr Qrossheym 4 dekabr 1948-ci ildə Leninqrad şəhərində vəfat etmişdir. |

Гроссгейм Александр Альфонович родился 6 марта 1888 года в селе Лиховка Екатеринославской губернии. В 1912 году окончил факультет природоведения Московского государственного университета.
В 1935 году он получил степень доктора биологических наук на основе своих опубликованных работ, не защищая диссертации. 29.01.1939 года А. А. Гроссгейм был избран членом-корреспондентом по отделению математических и естественных наук АН СССР. В 1945 году он был избран действительным членом АН Азербайджанской ССР, а в 1946 году действительным членом АН СССР. В 1913-1926 гг. он работал ботаником-флористом в Тбилисском ботаническом саду. В 1971 году занимал должности ассистента и доцента на кафедре Ботаники Тбилисского политехнического института. Выдающийся ботаник академик А. Гроссгейм, внёсший большой вклад в изучение кавказской флоры и растительности, был приглашён в Баку в 1927 году и начал научно-педагогическую деятельность. Был доцентом Азербайджанского университета в 1927-1929 гг., профессором в 1929 году, заведующим кафедры Ботаники Азербайджанского педагогического института в 1930-1934 гг., заведующим кафедры Систематики высших растений и их морфологии АГУ в 1934-1947 гг. В 1936 году был директором Бакинского ботанического сада, а в 1936-1947 гг. Института ботаники. В 1947-1948гг. А. А. Гроссгейм работал зав. сектором кавказской флоры Ботанического института АН СССР, одновременно занимая должность профессора, зав. кафедрой морфологии и систематики высших растений Ленинградского Государственного университета. А. А. Гроссгейм провёл обширные исследования на Кавказе, включая растительные ресурсы, растительность и флору Азербайджана. По его инициативе в стране были созданы заповедники, особенно Ленкоранский и Муганский заповедники, а также Фонд гербария, и был разработан метод хранения коллекции гербариев и её структура. Он дал представление более 200 новых видов растений на Кавказе, которые не были известны науке. Он автор большого количества монографий и книг, в том числе более 200 научных работ. Самый большой вклад академика в науку это 8-томная книга «Флора Кавказа» (1928-1967), первая книга в СССР, на нашем родном языке «Флора Азербайджана», книги “Анализ флоры Кавказа” (1936); “Растительные ресурсы Кавказа” (1946), “Определитель растений Кавказа” (1949), “Растительные богатства Кавказа” (1952), “Растительный покров Кавказа” (1948). За свои ботанико - географические работы был награждён золотой медалью Российского географического общества в 1932 году, орденом «Красного флага труда», медалями «Оборона Кавказа», «За доблестный труд во время Великой отечественной войны в 1941-1945 гг.». Он был удостоен премии Академии наук СССР им. В.Л.Комарова, а также премии Сталина (1948 г.). В 1934-1938 гг. был депутатом Бакинского совета. Академик Александр Гроссгейм скончался 4 декабря 1948 года в Ленинграде. |