Nağıyev Murtuza Fətulla oğlu 1908-ci il mayın 5-də Cənubi Azərbaycanın Sərab şəhərində anadan olmuşdur.
1940-cı ildə M.Nağıyev kimya üzrə fəlsəfə doktoru, 1944-cü ildə kimya üzrə elmlər doktoru, 1945-ci ildə professor elmi adını almış, 1952-ci ildə isə Azərbaycan SSR EA-nın həqiqi üzvü seçilmişdir. Azərbaycan SSR EA Neft İnstitutunda şöbə müdiri (1945-1946), institutun direktoru və şöbə müdiri (1945-1956), Azərbaycan EA Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun (1959-1962), Azərbaycan EA Kimya Texnologiyasının Nəzəri Problemləri İnstitutunun yaradıcısı və direktoru olmuşdur (1965-1975). M.Nağıyev Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətində bir sıra məsul vəzifələrdə çalışmışdır. Elmlər Akademiyasının Fizika-texnika Elmləri və Neft bölməsinin sədri (1954-1957), Elmlər Akademiyasının birinci vitse-prezidenti (1957-1959), Azərbaycan EA-nın Kimya Elmləri bölməsinin akademik-katibi (1959-1960), Azərbaycan EA-nın akademik-katibi olmuşdur (1962-1967). M.Nağıyevin elmi fəaliyyətinin əsas istiqaməti neft kimyası və texnologiyası, kimyəvi reaksiyaların kinetika və termodinamikası idi. M.Nağıyev dünyada kimya və kimya texnologiyasında yeni bir elmi istiqamət kimi qəbul olunmuş resirkulyasiya prosesləri nəzəriyyəsinin yaradıcısıdır. Onun işləyib hazırladığı resirkulyasiya prosesləri nəzəriyyəsi kimya-texnologiya proseslərinin və eləcə də, Kimya Texnologiyası Kombinatlarının (KTK) ən effektli yolla intensivləşdirilməsinə imkan yaratmışdır. M.Nağıyevin qlobal optimallaşdırma anlayışı, məhz mürəkkəb KTK-nın optimallaşdırılmasına sistemli yanaşma nəticəsində kimyəvi proseslərin modelləşdirilməsinə ilkin təkan vermiş və onun bu sahədə prioritetliyi bütün dünyada qəbul olunmuşdur. M.Nağıyev tərəfindən əsası qoyulmuş super optimallıq prinsipi kimyanın klassik ənənələrindən fərqli olaraq kimya proseslərinin tədqiqinə yeni yanaşma üsulu idi. Bu da kimyəvi proseslərin aparılması üçün elə bir şərait yaradır ki, kimyəvi reaktorların yüksək məhsuldarlıqla işləməsi və tullantıların azalması mümkün olur, super optimallıq prinsipinin istehsalatda tətbiqi qurğuların intensiv işləməsi ilə tullantısız istehsala təminat verir. M.Nağıyev Azərbaycan elmini möhtəşəm beynəlxalq konqres, simpozium və konfranslarda ləyaqətlə təmsil etmişdir. M.Nağıyev 300 elmi əsərin, o cümlədən 12 müəlliflik şəhadətnaməsi və 30 fundamental monoqrafiyanın müəllifidir. Onun rəhbərliyi ilə 3 elmlər doktoru və 30 fəlsəfə doktoru yetişdirilmişdir. M.Nağıyev görkəmli ictimai xadim kimi Azərbaycan Ali Sovetinin 4, 5 və 6-cı çağırışlarının deputatı olub. Əməkdar elm xadimi və Sosialist Əməyi Qəhrəmanı adlarına layiq görülmüş, həmçinin “Lenin”, “Qırmızı Əmək Bayrağı” ordenləri və bir sıra medallarla, Azərbaycan Ali Sovetinin Fəxri Fərmanı ilə təltif olunmüşdür. Akademik Murtuza Nağıyev 1975-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Нагиев Муртуза Фатулла оглы родился 5 мая 1908 г. в городе Сараб в Южном Азербайджане. В 1940 г. получил ученую степень доктора философии по химии, в 1944 г. – доктора химических наук, а в 1945 г. – профессора. В 1952 г. был избран действительным членом АН Азербайджанской ССР.
М. Нагиев являлся заведующим отделом в Нефтяном институте АН Азербайджанской ССР (1945-1946), директором института и заведующим отделом (1945-1956), создателем и директором Института нефтехимических процессов АН Азербайджана (1959-1962) и Института теоретических проблем химической технологии АН Азербайджана (1965-1975). М. Нагиев работал на ответственных должностях в Президиуме Академии наук Азербайджанской ССР. Являлся председателем Отделения физико-технических наук и Отделения нефти Академии наук (1954-1957), первым вице-президентом Академии наук (1957-1959), академиком-секретарем Отделения химических наук АН Азербайджана (1959-1960), академиком-секретарем АН Азербайджана (1962-1967). Основное направление научной деятельности ученого - химия нефти и технологии, кинетика и термодинамика химических реакций. М.Нагиев – создатель теории рециркуляционных процессов, которая воспринята в мире как новое научное направление в химии и химической технологии. Разработанная им теория рециркуляционных процессов самым эффективным путем создала возможность для интенсивности процессов химии-технологии, а также комбинатов химической технологии (КХТ). Понятие глобальной оптимизации М.Нагиева именно в результате системного подхода оптимизации сложного КХТ дало первоначальный толчок моделированию химических процессов и приоритетность его в этой области, была принята во всем мире. Принцип супероптимальности, основу которой заложил М.Нагиев, являлся новым подходом в исследовании химических процессов в отличие от классических химических традиций. Обобщающий принцип супероптимальности предполагает проведение химического процесса в условиях, обеспечивающих достижение максимальной производительности реактора и сведение к минимуму образование отходов. Реализация на практике этого принципа означает создание безотходного производства с интенсивно работающим негромоздким оборудованием. Ученый достойно представлял азербайджанскую науку на международных конференциях и симпозиумах. М. Нагиев – автор 300 научных трудов, в том числе 12 авторских свидетельств и 30 фундаментальных монографий. Под его руководством были подготовлены 3 доктора наук и 30 докторов философии. Видный общественный деятель М. Нагиев являлся депутатом Верховного Совета Азербайджана 4, 5 и 6 созывов. Он удостоен званий «Заслуженный деятель науки» и Героя Социалистического Труда. Ученый был награжден орденами Ленина, Трудового Красного Знамени и рядом медалей, Почетной грамотой Верховного Совета Азербайджана. Академик Муртуза Нагиев скончался в 1975 г. в Баку. |