Məcid Lətif oğlu Rəsulov 1916-cı il iyulun 1-də Şəki şəhərində anadan olmuşdur. Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun Fizika-riyaziyyat fakültəsini bitirmişdir (1938). Fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru (1950), fizika-riyaziyyat üzrə elmləri doktoru (1961) elmi dərəcələrini, professor elmi adını (1961) almış, 1968-ci ildə AEA-nın müxbir üzvü, 1983-cü ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir.
1938-ci ildə ADU-nun aspiranturasına daxil olmuş, 1939-1945-ci illərdə hərbi xidmətdə olmuşdur. Azərbaycan Dövlət Universitetində (indiki BDU) aspirant (1938-1949), dosent (1951-1953), Lvov Dövlət Universitetində dosent (1953-1959), professor (1959-1960), ADU-da Riyazi fizika tənlikləri kafedrasının müdiri (1960-1993) vəzifəsində çalışmışdır. M.Rəsulovun elmi fəaliyyəti riyazi fizika tənliklərinə həsr olunmuş və əsasən klassik üsullarla həll edilməyən xüsusi törəməli diferensial tənliklər nəzəriyyəsinin xətti məsələlərinin həlli üsullarının tədqiqi ilə əlaqədardır. Geniş sinif birölçülü, çoxölçülü qarışıq məsələlərin tam inteqral çıxıqlar səklində analitik göstərilməsi və differensial tənliklər üçün bu məsələlərin həllinin mövcudluğunu isbat etmiş, xüsusi törəməli differensial tənliklər nəzəriyyəsinin böyük sinif sərhəd, qarışıq və Koşi məsələlərinin həlli üçün çıxıqlar və kontur inteqralı üsullarını vermişdir. Xətti differensial operatorların spektral nəzəriyyəsi sahəsindəki, ixtiyari vektor-funksiyanın kontur inteqralı və differensial tənliklər üçün spektral məsələlərin həllərinin çıxığı üzrə yeni ayrılış düsturlarını vermiş, xətti funksionalın altfəzasında bütün Banax fəzasına davamının yeganəliyinin zəruri və kafi şərtlərini və baxılan birölçülü xətti differensial operatorun normallığı üçün zəruri və kafi şərtləri müəyyən etmişdir. Xaricdə monoqrafiyası çap olunan ilk azərbaycanlı riyaziyyatçıdır – 1967-ci ildə "Kontur inteqralı üsulu" monoqrafiyası İngiltərə Kral Riyaziyyat Cəmiyyətinin sifarişi ilə ingilis dilinə tərcümə edilmiş və Hollandiyada, Amerika Birləşmiş Ştatlarında, Kanadada çap olunmuşdur. M.Rəsulovun rəhbərliyi altında 20-dən çox fəlsəfə və elmlər doktorluğu dissertasiyaları müdafiə edilmişdir. “Qafqazın müdafiəsinə görə” medalı, “Qırmızı Əmək Bayrağı” ordeni ilə təltif olunmuşdur. 1989-cu ildə Azərbaycan SSR Əməkdar elm xadimi fəxri adını almışdır. Akademik Məcid Rəsulov 1993-cü ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Меджид Лятиф оглы Расулов родился 1 июля 1916 г. в городе Шеки. Окончил физико-математический факультет Азербайджанского государственного педагогического института (1938). Получил ученую степень доктора философии по физико-математическим наукам (1950), доктора физико-математических наук (1961), был избран членом-корреспондентом НАНА в 1968 г. и действительным членом в 1983 г.
В 1938 г. поступил в аспирантуру АГУ и служил в рядах армии в 1939-1945 годах. Работал аспирантом, доцентом в АГУ (1951-1953) (ныне БГУ), был доцентом Львовского государственного университета (1953-1959), профессором (1959-1960), заведующим кафедрой уравнений математической физики в АГУ (1960-1993). Научная деятельность М.Расулова связана с изучением методов решения линейных задач дифференциальных уравнений, посвященных уравнениям математической физики и не решаемых классическими методами. Доказал существование решения задач для дифференциальных уравнений полных интегральных схем в виде аналитического представления широкого класса одномерных, смешанных многомерных задач, теории дифференциальных уравнений с особыми производными большого класса границ, дал методы решения интегральных контуров и схем для смешанных задач и задач Коши. Он дал новые разъединенные формулы вылета по решению спектральных задач для контурных интегральных и дифференциальных уравнений произвольной вектор-функции, в области теории спектральных линейных дифференциальных операторов. М.Расулов был первым азербайджанским математиком, монография которого была опубликована за рубежом. Его монография «Контурная интегральная методика» в 1967 г. была переведена на английский язык по заказу Британского Королевского математического общества и опубликована в Нидерландах, Соединенных Штатах Америки и Канаде. Более 20 докторов философии и докторов наук защитили диссертации под руководством М.Расулова. Награжден медалью «За оборону Кавказа» и орденом Трудового Красного Знамени. В 1989 г. удостоен почетного звания «Заслуженный деятель науки Азербайджанской ССР». Академик Меджид Расулов скончался в 1993 г. в Баку. |