Salayev Sübhi Haşim oğlu
S.Salayev 1927-ci ildə Bakı şəhərində anadan ol­muşdur. 1949-cu ildə Azər­baycan Sənaye İns­titutunun (indiki Azər­baycan Döv­lət Neft və Sənaye Universi­teti) Geoloji-kəşfiyyat fakül­təsini neft və qaz yataqlarının geolo­gi­yası və kəşfiy­yatı ixtisası üzrə bitirmişdir.
S.Salayev 1952-ci ildə fəlsəfə doktoru, 1961-ci ildə geologiya-mineralogiya üzrə elmlər dok­toru elmi dərəcələrini, professor elmi adını almış, 1983-cü ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının (AEA) müxbir üzvü, 1989-cu ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir.
S.Salayev 1954-cü ildən Azərbaycan Elmlər Akademiyası (AEA) Geologiya İns­titutunda işləmişdir. 1962-1990-cı illərdə Neft və qaz geo­logiyası şöbəsinə və Neft geologiyası laboratoriyasına rəhbərlik etmişdir.
S.Salayev neft və qaz geologiyası sahəsində böyük alim olmuşdur. Onun Azər­baycanın neft-qaz ehtiyatlarının elmi qiymətləndirilməsi, neft-qaztoplanma və neft-qazəmələgəlmə zona­larının ayrılması, depressiya zona­larında gömülmüş neftli-qazlı strukturların axtarışı, Azərbaycanın mezo-kaynozoy çöküntülərin­də yeni neft-qaz yataqları axtarışının elmi əsaslarının işlənib hazırlanması problem­ləri üzrə fundamental əsərləri neft-qaz geologi­yası elmini zənginləş­dirmişdir. Alim 10 km-ə qədər dərinlikdə yatan horizont­larla bağlı neft və qaz yataqları ax­tarışının Azərbaycan üçün prinsipcə yeni olan bir sıra istiqamət­lərini işləyib ha­zırlamışdır. "Azərbaycanın neft yataqları və perspektivli sahələri xəritəsi"nin, Qafqazın neft-qazlılığına aid bir sıra xəritələrin, "SSRİ-nin cənubunun paleotekto­nik xəritəsi"nin, SSRİ-nin neft­qaz­lılıq xəritələrinin, Azərbaycanın neftli-qazlı vila­yətlərinin palçıq vulkan­ları, SSRİ-nin neftli-qazlı ərazilərinin tektonikası xəritə­ləri­nin müəlliflərindən biri olmuşdur. 1988-ci ildə bir qrup alimlə birlikdə "Azərbaycan SSR-in neft və qaz yataqları və perspektivli strukturları xəritəsi"nə görə Azərbay­canın Dövlət Mükafatına layiq görülmüşdür.
S.Salayevin rəhbərliyi altında 30-dan çox elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır.
S.Salayev 350-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 15 monoqrafiyanın müəllifi olmuşdur.
S.Salayev Azərbaycanın Əməkdar elm xadimi adına layiq görülmüş­dür. O, "Xalqlar dostluğu", "Şərəf nişanı" ordenləri, bir çox medallar və Respublika Ali Sovetinin Fəxri fərmanları ilə təltif edilmişdir.

Subhi Salayev was born in 1927 in Baku. In 1949 he graduated from the geology and exploration department of the Azerbaijan Industrial Institute (now the Azerbaijan State University of Oil and Industry) with a degree in geology and exploration of oil and gas fields.
In 1952 S.Salaev received the degree of PnD and in 1961 - Doctor of Geological and Mineralogical Sciences and the title of Professor. In 1983 he was elected as a corresponding member and in 1989 as an active member of the Academy of Sciences of the Azerbaijan Republic. Since 1954 S.Salaev worked at the Institute of Geology of the Academy of Sciences. In the years 1962-1990 headed the department of geology of oil and gas and the laboratory of geology of oil. S.Salayev was a prominent scientist in the field of geology of oil and gas. The scientific assessment of Azerbaijan’s oil and gas reserves, the separation of oil and gas accumulation zones and oil and gas formations, the search for buried oil and gas structures in depressed areas, fundamental works on the development of scientific foundations for the search for new oil and gas deposits in Azerbaijan’s Meso-Cenozoic sediments have enriched the geology of oil and gas. The scientist has developed a number of new for Azerbaijan directions of search for oil and gas fields associated with horizons lying at a depth of 10 km. Under the leadership of S. Salayev, over 30 doctors of science and doctors of philosophy were protected. S.Salayev is the author of 350 scientific papers, including 15 monographs. S. Salayev was awarded the honorary title "Honored Scientist of Azerbaijan", was awarded the Order of Friendship of Peoples, Badge of Honor, a number of medals and diplomas of the Supreme Council of the Republic. Academician Subhi Salayev died in 1990 in Baku. |