Salayev Sübhi Haşim oğlu
S.Salayev 1927-ci ildə Bakı şəhərində anadan ol­muşdur. 1949-cu ildə Azər­baycan Sənaye İns­titutunun (indiki Azər­baycan Döv­lət Neft və Sənaye Universi­teti) Geoloji-kəşfiyyat fakül­təsini neft və qaz yataqlarının geolo­gi­yası və kəşfiy­yatı ixtisası üzrə bitirmişdir.
S.Salayev 1952-ci ildə fəlsəfə doktoru, 1961-ci ildə geologiya-mineralogiya üzrə elmlər dok­toru elmi dərəcələrini, professor elmi adını almış, 1983-cü ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının (AEA) müxbir üzvü, 1989-cu ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir.
S.Salayev 1954-cü ildən Azərbaycan Elmlər Akademiyası (AEA) Geologiya İns­titutunda işləmişdir. 1962-1990-cı illərdə Neft və qaz geo­logiyası şöbəsinə və Neft geologiyası laboratoriyasına rəhbərlik etmişdir.
S.Salayev neft və qaz geologiyası sahəsində böyük alim olmuşdur. Onun Azər­baycanın neft-qaz ehtiyatlarının elmi qiymətləndirilməsi, neft-qaztoplanma və neft-qazəmələgəlmə zona­larının ayrılması, depressiya zona­larında gömülmüş neftli-qazlı strukturların axtarışı, Azərbaycanın mezo-kaynozoy çöküntülərin­də yeni neft-qaz yataqları axtarışının elmi əsaslarının işlənib hazırlanması problem­ləri üzrə fundamental əsərləri neft-qaz geologi­yası elmini zənginləş­dirmişdir. Alim 10 km-ə qədər dərinlikdə yatan horizont­larla bağlı neft və qaz yataqları ax­tarışının Azərbaycan üçün prinsipcə yeni olan bir sıra istiqamət­lərini işləyib ha­zırlamışdır. "Azərbaycanın neft yataqları və perspektivli sahələri xəritəsi"nin, Qafqazın neft-qazlılığına aid bir sıra xəritələrin, "SSRİ-nin cənubunun paleotekto­nik xəritəsi"nin, SSRİ-nin neft­qaz­lılıq xəritələrinin, Azərbaycanın neftli-qazlı vila­yətlərinin palçıq vulkan­ları, SSRİ-nin neftli-qazlı ərazilərinin tektonikası xəritə­ləri­nin müəlliflərindən biri olmuşdur. 1988-ci ildə bir qrup alimlə birlikdə "Azərbaycan SSR-in neft və qaz yataqları və perspektivli strukturları xəritəsi"nə görə Azərbay­canın Dövlət Mükafatına layiq görülmüşdür.
S.Salayevin rəhbərliyi altında 30-dan çox elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır.
S.Salayev 350-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 15 monoqrafiyanın müəllifi olmuşdur.
S.Salayev Azərbaycanın Əməkdar elm xadimi adına layiq görülmüş­dür. O, "Xalqlar dostluğu", "Şərəf nişanı" ordenləri, bir çox medallar və Respublika Ali Sovetinin Fəxri fərmanları ilə təltif edilmişdir.

Субхи Салаев родился в 1927 г. в Баку. В 1949 г. окончил геолого-разведывательный факультет Азербайджанского индустриального института (ныне Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности) по специальности геология и разведка нефтяных и газовых месторождений.
В 1952 г. С.Салаев получил ученую степень доктора философии, а в 1961 г. – доктора геолого-минералогических наук и звание профессора. В 1983 г. был избран членом-корреспондентом, а в 1989 г. – действительным членом Академии наук Азербайджанской Республики. С 1954 г. С.Салаев работал в Институте геологии АН. В 1962-1990 гг. руководил отделом геологии нефти и газа и лабораторией геологии нефти. С.Салаев являлся видным ученым в области геологии нефти и газа. Научная оценка нефтегазовых запасов Азербайджана, разделение зон нефтегазонакопления и нефтегазовых образований, поиск погребенных нефтегазоносных структур в зонах депрессии, фундаментальные труды по проблемам разработки научных основ поиска новых нефтяных и газовых месторождений в мезо-кайнозойских отложениях Азербайджана обогатили геологию нефти и газа. Ученый разработал ряд новых для Азербайджана направлений поиска месторождений нефти и газа, связанных с горизонтами, лежащими на глубине до 10 км. Являлся автором «Карты нефтяных месторождений и перспективные области», ряда карт нефтегазоносности Кавказа, «Палеотектонической карты юга СССР», карты нефтегазоносности СССР, грязевых вулканов нефтегазоносных областей Азербайджана, тектоники нефтегазоносных областей СССР. В 1988 г. вместе с группой ученых был удостоен Госпремии Азербайджана за «Карту месторождений нефти и газа и перспективных структур Азербайджанской ССР». Под руководством С. Салаева были защищены свыше 30 докторов наук и докторов философии. С. Салаев – автор 350 научных трудов, в том числе 15 монографий. С.Салаев удостоен почетного звания «Заслуженный деятель науки Азербайджана», награжден орденами «Дружбы народов, Знак Почета, рядом медалей и почетными грамотами Верховного совета республики. Академик Субхи Салаев скончался в 1990 г. в Баку. |