Ə.Sultanov 1905-ci ildə Şəki şəhərində anadan olmuşdur. 1930-cu ildə mühəndis-geoloq ixtisası üzrə Azərbaycan Politexnik İnstitutunu (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) bitirmişdir. O, 1939-cu ildə fəlsəfə doktoru, 1944-cü ildə geologiya-mineralogiya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini, 1945-ci ildə professor elmi adını almış, 1958-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının (AEA) müxbir üzvü, 1959-cu ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir.
Ə.Sultanov əmək fəaliyyətinə 1930-1934-cü illərdə Zaqafqaziya geoloji trestində geoloji-kəşfiyyat dəstələrinin rəisi vəzifəsindən başlamışdır. 1934-cü ildə Azərbaycan geoloji bürosunun rəisi təyin olunmuş, 1935-ci ildə Moskva Neft İnstitutunun aspiranturasına daxil olmuşdur. 1939-1945-ci illərdə SSRİ EA Azərbaycan filialının Geologiya İnstitutunda (indiki Geologiya və Geofizika İnstitutu) baş elmi işçi, 1945-1949-cu illərdə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Geologiya İnstitutunda direktor, 1952-1956-cı illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) elm üzrə prorektoru və Çökmə süxurların petroqrafiyası kafedrasının müdiri, 1954-1955-ci illərdə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyəti yanında Məhsuldar Qüvvələri Öyrənən Şuranın sədri, 1958-1970-ci illərdə yenidən Geologiya İnstitutunun direktoru vəzifələrində işləmişdir. Ə.Sultanov Azərbaycanın mineral xammallarının və enerji ehtiyatlarının öyrənilməsinə böyük əmək sərf etmişdir. O, litologiya, fasiya və paleocoğrafiya, çökmə süxurların fiziki-kimyəvi üsullarla öyrənilməsi, çökmə süxurların metallogeniyası laboratoriyalarını birləşdirən litologiya şöbəsinə rəhbərlik etmişdir. Ə.Sultanovun bütün elmi fəaliyyəti geologiyanın vacib məsələlərinin həlli, neft və qaz yataqlarının axtarışı və onların proqnoz qiymətlərinin verilməsi, həmçinin çökmə və vulkanogen-çökmə yolla əmələ gələn qeyri-filiz yataqlarının və tikinti materiallarının öyrənilməsi ilə əlaqədar olmuşdur. Böyük Qafqazın cənub ətəklərinin təbii sərvətlərinin, xüsusilə Balakən-Zaqatala zonası filiz yataqlarının öyrənilməsində alimin böyük xidmətləri olmuşdur. Ə.Sultanov çökmə süxurların öyrənilməsində litoloji-geokimyəvi istiqamətin əsas yaradıcılarından biridir. O, neft-qaz yataqlarının çökmə və vulkanogen-çökmə süxurlarının və onlarla bağlı olan qeyri-metal faydalı qazıntıların litologiyası üzrə görkəmli alim idi. Çökmə və vulkanogen-çökmə süxurların, eləcə də paleozoydan tutmuş antropogenə qədər müxtəlif yaşlı çöküntülərin litofasial tərkibinin öyrənilməsi ilə məşğul olmuş, onların korrelyasiyası, əmələgəlməsi üzrə tədqiqatlar aparmış, həmçinin onların fasiyasını və paleocoğrafi şəraitlərini müəyyən etmişdir. O, ilk dəfə Azərbaycanın neftli-qazlı məhsuldar qatının əmələ gəlməsinin əsas fasial-tsiklik qanunauyğunluğunu müəyyən etmişdir. Alim litoloqların Azərbaycan məktəbinin yaradıcılarından biri olmuşdur. Onun rəhbərliyi və iştirakilə orta miqyaslı xəritələr, o cümlədən, litoloji xəritə və faydalı qazıntılar xəritəsi (qeyri-filiz və tikinti materialları), Dördüncü dövr çöküntülərinin geoloji-litoloji xəritəsi, Azərbaycanın qrunt və təzyiq sularının hidrogeoloji xəritəsi tərtib olunmuşdur. Ə.Sultanov 300-dən artıq elmi əsərin, o cümlədən bir neçə monoqrafiya və elmi-kütləvi kitabçanın müəllifidir. Ə.Sultanov elmi kadrların hazırlanmasında da böyük fəaliyyət göstərmişdir. Onun rəhbərliyi ilə 20-dən çox elmlər doktoru və fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır. O, uzun müddət Azərbaycan Dövlət Universitetində və Azərbaycan Neft-Kimya İnstitutunda (indiki ADNA) dərs demişdir. Ə.Sultanov SSRİ EA Yer haqqında Elmlər Bölməsinin çökmə süxurlar komitəsinin üzvü, Britaniya Krallığı Mineraloji Cəmiyyətinin fəxri üzvü olmuşdur. Ə.Sultanov “Qırmızı Əmək Bayrağı” ordeni və bir neçə medalla, Azərbaycan SSR Ali Soveti Rəyasət Heyətinin Fəxri fərmanları ilə təltif edilmişdir. Akademik Əzəl Sultanov 1990-cı ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Эзел Султанов родился в 1905 г. в городе Шеки. В 1930 г. окончил Азербайджанский политехнический институт (ныне Азербайджанский Государственный Университет нефти и промышленности) по специальности инженер-геолог. В 1939 г. был доктором философии, в 1944 г. доктором геолого-минералогических наук, в 1945 г. получил ученую степень профессора, в 1958 г. избран членом-корреспондентом Азербайджанской АН и в 1959 г. - действительным членом.
В 1930-1934 гг. начал свою карьеру в качестве начальника геологоразведочных бригад в Закавказье. В 1934 г. был назначен главой Азербайджанского геологического бюро, а в 1935 г. поступил в аспирантуру Московского нефтяного института. В 1939-1945 гг. работал на таких должностях, как старший научный сотрудник Азербайджанского филиала (ныне Институт геологии и геофизики) Института геологии АН СССР, в 1945-1949 гг. директор Института геологии АН Азербайджанской ССР, в 1952-1956 гг. проректор по научной части Азербайджанского государственного университета (ныне БГУ), заведующий кафедрой петрографии осадочных пород, в 1954-1955 гг. председатель Совета по производительным силам при Президиуме АН Азербайджанской ССР, в 1958-1970 гг. директор Института геологии. Э.Султанов приложил большие усилия для изучения минерального сырья и энергетических ресурсов Азербайджана. Руководил отделением литологии, объединяющим лаборатории металлогенности осадочных пород, изучающих осадочные породы физико-химическими методами, а также литологию, фации и палеогеографию. Научная деятельность Э.Султанова была связана с решением важных проблем геологии, поиска нефтяных и газовых месторождений и их прогнозирования, а также изучения отложений и зарождения вулканогенно-осадочными способами нерудных месторождений и строительных материалов. Большие заслуги ученого были в изучении рудных месторождений на южных предгорьях Большого Кавказа, в особенности Белокан-Закатальской зоне. Э.Султанов является одним из основных создателей литолого-геохимических исследований при изучении осадочных пород. Был выдающимся ученым в сфере вулканогенно-осадочных пород и отложений в месте нефтегазовых месторождений, и литологии неметаллических полезных ископаемых. Занимался изучением отложений и вулканогенно-осадочных пород, а также различных древних отложений, начиная с палеозоя до антропогена. Изучал литофазный состав, его корреляции, проводил исследования по его получению, также определял его фацию и палеогеографические условия. Впервые, определил закономерность фациальной цикличности образования нефтегазового производственного слоя в Азербайджане. Ученый был одним из создателей школы литографии Азербайджана. Под его руководством и участием были составлены, среднемасштабные карты, а также карта полезных ископаемых и литологическая карта (нерудных и строительных материалов), карта геолого-литологических отложений IV периода, гидрологическая карта грунтовых и давленческих вод. Э.Султанов является автором более 300 научных работ, в том числе нескольких монографий и научно-популярных справочников. Э.Султанов также участвовал в подготовке научных кадров. Под его руководством были подготовлены более 20 докторов наук и докторов философии. Долгое время преподавал в Азербайджанском государственном университете и Азербайджанском институте нефти и химии (ныне АГУНП). Э.Султанов был членом Комитета осадочных пород АН СССР отделения наук о Земле, почетным членом Британского Королевского Общества по минерологии. Награжден орденом «Красного Трудового Знамени» и несколькими медалями, а также почетными указами Президиума Верховного Совета Азербайджанской ССР. Академик Эзел Султанов скончался в 1990 г. в Баку. |