Sultanov Hacıbəy Fərəculla oğlu 1921-ci il sentyabrın 20-də Bakının Şağan kəndində anadan olmuşdur. 1942-ci ildə ADU-nun Fizika-riyaziyyat fakültəsini astronomiya, göy mexanikası ixtisası üzrə bitirmişdir. 1951-ci ildə fəlsəfə doktorluğu, 1967-ci ildə elmlər doktorluğu dissertasiyasını müdafiə etmiş, 1972-ci ildə AEA-nın həqiqi üzvü seçilmişdir.
1953-cü ildən Azərbaycan SSR EA Fizika-Riyaziyyat İnstitutunda astronomiya ekspedisiyasının rəisi (1953-1954), astrofizika şöbəsinin müdiri (1954-1956), Azərbaycan SSR EA Astrofizika sektorunun rəhbəri (1956-1959), Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının direktoru (1959-1981), Azərbaycan SSR EA vitse-prezidenti (1976-1981) vəzifələrində çalışmışdır. Beynəlxalq Astronomiya İttifaqının (BAİ), Avropa Astronomiya Cəmiyyətinin üzvü olmuşdur. H.Sultanovun elmi fəaliyyəti astrofizika sahəsində müşahidələrin təşkili və təhlili ilə əlaqədardır. Mars və Yupiter planetlərinin orbitləri arasında yerləşən asteroidlərin mənşəyi ilə bağlı riyazi nəzəriyyənin müəlliflərindəndir. Asteroidlər həlqəsinin Mars və Yupiterin arasında hərəkət edən bir neçə nisbətən böyük ilkin cisimlərin ardıcıl parçalanması nəticəsində əmələ gəldiyini əsaslandırmışdır. Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının təşkili, yaşayış və inzibati binaların, qurğuların tikintisinin başlanması, teleskop və başqa astronomik cihazların sifarişi, istifadəyə verilməsinə, eləcə də kadrların hazırlanmasına mühüm töhfə vermişdir. Teleskopların (xüsusən 2-metrlik reflektorun) alınıb quraşdırılması, elmi və yaşayış binalarının tikilib istifadəyə verilməsi, hazırlanmış elmi-texniki kadrların artıq rəsədxanada müstəqil fəaliyyətə başlamaları məhz onun rəhbərliyi altında yerinə yetirilmişdir. Respublikanın Əməkdar elm və texnika xadimi fəxri adına layiq görülmüşdür. Akademik Hacıbəy Sultanov 2008-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Sultanov Hajibay was born on September 20, 1921 in Shagan, Baku. In 1942 he graduated from the Faculty of Physics and Mathematics of ASU with a degree in astronomy and celestial mechanics. In 1951 he defended his PhD and in 1967 - Doctor of Science. In 1972 he was elected as an active member of ANAS.
Since 1953, Sultanov Hajibay was the head of an astronomy expedition at the Physics and Mathematics Institute of the Academy of Sciences of Azerbaijan SSR, head of the department of astrophysics (1954-1956), head of the sector of astrophysics of the Academy of Sciences of Azerbaijan SSR (1956-1959), director of the Shamakhi Astrophysical Observatory (1959-1981) and Vice-President of the Academy of Sciences of Azerbaijan SSR (1976-1981). He was a member of the International Astronomical Union (IAU) and the European Astronomical Union. The scientific H.Sultanov’s activity was associated with the conduct and analysis of astrophysical observations. H.Sultanov is one of the authors of the mathematical theory of the origin of asteroids located between the orbits of Mars and Jupiter. The scientist substantiated the fact that the asteroid belt is formed as a result of the sequential splitting of several relatively large original bodies moving between Mars and Jupiter. Under the guidance of a scientist was carried out the purchase and installation of telescopes (especially a 2-meter reflector), the construction and commissioning of residential and administrative buildings, as well as the free activity of scientific and technical personnel in the observatory. The scientist was awarded the honorary title "Honored Worker of Science and Technology" of the republic. Academician Sultanov Hajibay died in 2008 in Baku. |