Sultanov Hacıbəy Fərəculla oğlu 1921-ci il sentyabrın 20-də Bakının Şağan kəndində anadan olmuşdur. 1942-ci ildə ADU-nun Fizika-riyaziyyat fakültəsini astronomiya, göy mexanikası ixtisası üzrə bitirmişdir. 1951-ci ildə fəlsəfə doktorluğu, 1967-ci ildə elmlər doktorluğu dissertasiyasını müdafiə etmiş, 1972-ci ildə AEA-nın həqiqi üzvü seçilmişdir.
1953-cü ildən Azərbaycan SSR EA Fizika-Riyaziyyat İnstitutunda astronomiya ekspedisiyasının rəisi (1953-1954), astrofizika şöbəsinin müdiri (1954-1956), Azərbaycan SSR EA Astrofizika sektorunun rəhbəri (1956-1959), Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının direktoru (1959-1981), Azərbaycan SSR EA vitse-prezidenti (1976-1981) vəzifələrində çalışmışdır. Beynəlxalq Astronomiya İttifaqının (BAİ), Avropa Astronomiya Cəmiyyətinin üzvü olmuşdur. H.Sultanovun elmi fəaliyyəti astrofizika sahəsində müşahidələrin təşkili və təhlili ilə əlaqədardır. Mars və Yupiter planetlərinin orbitləri arasında yerləşən asteroidlərin mənşəyi ilə bağlı riyazi nəzəriyyənin müəlliflərindəndir. Asteroidlər həlqəsinin Mars və Yupiterin arasında hərəkət edən bir neçə nisbətən böyük ilkin cisimlərin ardıcıl parçalanması nəticəsində əmələ gəldiyini əsaslandırmışdır. Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının təşkili, yaşayış və inzibati binaların, qurğuların tikintisinin başlanması, teleskop və başqa astronomik cihazların sifarişi, istifadəyə verilməsinə, eləcə də kadrların hazırlanmasına mühüm töhfə vermişdir. Teleskopların (xüsusən 2-metrlik reflektorun) alınıb quraşdırılması, elmi və yaşayış binalarının tikilib istifadəyə verilməsi, hazırlanmış elmi-texniki kadrların artıq rəsədxanada müstəqil fəaliyyətə başlamaları məhz onun rəhbərliyi altında yerinə yetirilmişdir. Respublikanın Əməkdar elm və texnika xadimi fəxri adına layiq görülmüşdür. Akademik Hacıbəy Sultanov 2008-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Султанов Гаджибей Фараджулла оглы родился 20 сентября 1921 г. в селе Шаган в Баку. В 1942 г. окончил физико-математический факультет АГУ по специальности «астрономия», «небесная механика». В 1951 г. защитил диссертацию на соискание ученой степени доктора философии, а в 1967 г. – доктора наук. В 1972 г. был избран действительным членом АНА.
С 1953 г. Султанов Гаджибей был руководителем экспедиции астрономии в Физико-математическом институте АН Азербайджанской ССР, заведующим отделом астрофизики (1954-1956), руководителем сектора астрофизики АН Азербайджанской ССР (1956-1959), директором Шамахинской астрофизической обсерватории (1959-1981) и вице-президентом АН Азербайджанской ССР (1976-1981). Являлся членом Международного астрономического союза (МАС) и Европейского астрономического союза. Научная деятельность Г.Султанова была связана с проведением и анализом астрофизических наблюдений. Г.Султанов - один из авторов математической теории о происхождении астероидов, находящихся между орбитами Марса и Юпитера. Ученый обосновал тот факт, что пояс астероидов образуется в результате последовательного расщепления нескольких относительно больших первоначальных тел, движущихся между Марсом и Юпитером. Имеет заслуги в организации Шамахинской астрофизической обсерватории, строительстве жилых и административных зданий, устройств, заказе и введении в эксплуатацию телескопа и других астрономических устройств, а также подготовке кадров. Под руководством ученого была осуществлена покупка и установка телескопов (в особенности 2-х метрового рефлектора), строительство и ввод в эксплуатацию жилых и административных зданий, а также свободная деятельность научно-технических кадров в обсерватории. Ученый был удостоен почетного звания «Заслуженный деятель науки и техники» республики. Академик Султанов Гаджибей скончался в 2008 г. в Баку. |