Akademik Əlisöhbət Sumbat oğlu Sumbatzadə 1907-ci il yanvarın 21-də Bakıda anadan olmuşdur. 1926-cı ildə Azərbaycan Dövlət Universiteti (indiki BDU) Şərqşünaslıq fakültəsinin tarix-etnologiya şöbəsinə daxil olmuş, 1930-cu ildə təhsilini başa vurmuşdur.
Ə.Sumbatzadə 1930-cu ildə fəlsəfə doktoru, 1948-ci ildə elmlər doktoru, 1954-cü ildə professor elmi adını almış, həmin il Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 1958-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir. Ə.Sumbatzadə 1957-59-cu illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, 1959-63-cü illərdə İqtisadiyyat İnstitutunda şöbə müdiri, 1963-1969-cu illərdə Yaxın və Orta Şərq Xalqları İnstitutunun, 1970-1972-ci illərdə Tarix İnstitutunun direktoru, 1970-1981-ci illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyası İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi olmuşdur. 1982-1992-ci illərdə İctimai elmlər üzrə Elmi Məlumat Mərkəzində şöbə müdiri vəzifəsində çalışmışdır. Ə.Sumbatzadə əsasən XIX–XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanın sosial-iqtisadi tarixinin tədqiqatçısı kimi 3 cildlik «Azərbaycan tarixi» (Bakı, 1958-65), «Azərbaycanın Rusiyaya birləşdirilməsi və onun mütərəqqi iqtisadi və mədəni nəticələri» (Bakı, 1955, rus dilində), «SSRİ tarixi» (VI cild; Moskva, 1967), «Zaqafqaziyada Sovet hakimiyyətinin qələbəsi» (Tbilisi, 1971), «Böyük Oktyabrın tarixi təcrübəsi» (Moskva, 1975), «Qeyri-kapitalist inkişaf yolu və müasirlik» (Ulan-Bator, 1977), «Böyük Oktyabr və Sovet Azərbaycanının iqtisadiyyatının və mədəniyyətinin çiçəklənməsi» (Bakı, 1977), «Müasir dövrdə Sovet Azərbaycanının iqtisadiyyatının inkişafı» (Bakı, 1980), «Sovet tarix elmi 1975–1979-cu illərdə» (Moskva, 1980), «Azərbaycan xalqının etnogenezi» (Bakı, 1988) və s. kollektiv əsərlərin müəlliflərindən və redaktorlarından olmuşdur. Ə.Sumbatzadənin elmi kadrların hazırlanmasında böyük xidmətləri olmuşdur. Ə.Sumbatzadə ölkə və beynəlxalq miqyaslı simpozium, konfrans və konqreslərdə (Daşkənd-1957, Moskva-1960, Tehran-1966, Düşənbə-1968, Moskva- Leninqrad-1970, Aşqabad-1972, Berlin-1973, Ulan-Bator-1974, San-Fransisko-1975, Edinburq-1978, Buxarest-1980 və s.) məruzələrlə çıxış etmişdir. Ə.Sumbatzadə «Qırmızı Əmək Bayrağı» ordeni və müxtəlif medallarla təltif edilmiş, Azərbaycan SSR Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülmüşdür. AMEA-nın həqiqi üzvü Ə.Sumbatzadə 1992-ci ildə Bakı şəhərində vəfat etmişdir. |

Академик Алисохбат Сумбат оглы Сумбатзаде родился 21 января 1907 г. в Баку. В 1926 г. поступил на факультет востоковедения, на отделение истории и этнологии Азербайджанского государственного университета (ныне БГУ) и окончил учебу в 1930 г.
В 1930 г. А.Сумбатзаде стал доктором философии, в 1948 г. доктором наук, в 1954 г. получил ученую степень профессора, в том же году избран членом-корреспондентом АН Азербайджанской Республики, в 1958 г. действительным членом. А.Сумбатзаде работал на таких должностях, как вице-президент АН Азербайджана в 1957-59 гг., заведующий отделом в Институте экономики в 1959-63 гг., в 1963-1969 гг. - директор Института народов Ближнего и Среднего Востока, 1970-1972 гг. директор Института истории, 1970-1981 гг. академик-секретарь отделения общественных наук АН Азербайджана. В 1982-1992 гг. был заведующим отделом в Научно-информационном центре по общественным наукам. А.Сумбатзаде являлся исследователем социально-экономической истории начала XIX–XX вв., редактором и автором коллективных научных работ, 3-хтомника «История Азербайджана» (Баку,1958-65), «Объединение Азербайджана и России и результаты культурного и экономического прогресса» (Баку, 1955; на русском яз.), «История СССР» (4 том; Москва, 1967), «Победа советской власти в Закавказье» (Тбилиси, 1971), «Историческая практика Великого Октября» (Москва, 1975), «Путь некапиталистического развития и современность» (Улан-Батор, 1977), «Великий Октябрь и процветание экономики и культуры Советского Азербайджана» (Баку, 1977), «Развитие экономики Советского Азербайджана в современную эпоху» (Баку, 1980), «История советской науки в 1975-1979 годы» (Москва, 1980), «Этногенез азербайджанского народа» (Баку, 1988) и др. А.Сумбатзаде имеет большие заслуги в подготовке научных кадров. Он выступал с докладами и в международном масштабе, и в масштабе страны на симпозиумах, конференциях и конгрессах (Ташкент-1957, Москва-1960, Тегеран-1966, Душанбе-1968, Москва-Ленинград-1970, Ашхабад-1972, Берлин-1973, Улан-Батор-1974, Сан-Франциско-1975, Эдинбург-1978, Бухарест-1980 и др.). Награжден орденом Трудового Красного Знамени, различными медалями, удостоен почетного звания «Заслуженный деятель науки Азербайджанской ССР». Действительный член НАНА А.Сумбатзаде скончался в 1992 г. в Баку. |