Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Məmmədağa Şirəli oğlu Şirəliyev 1909-cu il sentyabrın 19-da Şamaxı şəhərində anadan olmuşdur. O, Azərbaycan dialektologiya məktəbinin yaradıcısıdır.
1931-ci ildən Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunun, 1943-cü ildən Azərbaycan Dövlət Universitetinin Azərbaycan dilçiliyi kafedrasının müdiri olmuşdur. Azərbaycan Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsinin dekan müavini, elmi hissə üzrə prorektoru, 1949-cu ildə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyası Dil İnstitutunun direktoru, Azərbaycan SSR EA Ədəbiyyat və Dil İnstitutunun direktoru, Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyası İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi vəzifələrində çalışmışdır. M.Şirəliyev 1941-ci ildə «Bakı dialekti» mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə etmiş, əsərin elmi dəyərini nəzərə alaraq, 1943-cü ildə birbaşa filologiya elmləri doktoru alimlik dərəcəsinə layiq görülmüşdür. O, 1949-cu ildə Azərbaycan SSR EA-nın müxbir üzvü, 1962-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilmiş, həmin il Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülmüşdür. Görkəmli alim 100-dən çox elmi əsərin, o cümlədən monoqrafik «Azərbaycan dialektologiyasının əsasları», «Bakı dialekti», habelə M.Hüseynzadə ilə birlikdə orta məktəblər üçün yazdığı «Azərbaycan dilinin qrammatikası» dərsliyinin müəllifidir. Akademik M.Şirəliyev Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatına layiq görülmüş fundamental «Azərbaycan dialektologiyasının əsasları» əsərində türk dillərinin dialektlərinə dair o vaxta qədər yazılmış əsərlərdən fərqli olaraq, ilk dəfə təsviri, müqayisəli və tarixi-müqayisəli üsullardan geniş istifadə etmiş, Azərbaycan dili dialekt və şivələrinin təsnifini vermiş, özünün şəxsən iştirak etdiyi dialektoloji ekspedisiyalar zamanı toplanan faktiki materiallar əsasında ümumiləşmələr aparmış, Azərbaycan dili dialekt və şivələrinin 4 qrupa – şərq, qərb, şimal, cənub qruplarına bölündüyünü inkarolunmaz faktlarla isbat etmişdir. M.Şirəliyev Azərbaycan filoloji elmində dilçilik coğrafiyasının banisidir. Maraqlıdır ki, hələ 1941-ci ildə Məmmədağa Şirəliyev rus dilində çap etdirdiyi bir məqaləsində ilk dəfə olaraq Azərbaycan dialektlərinin təsnifini coğrafi prinsip əsasında aparmış və bu bölgü sonralar, 1959-cu ildə YUNESKO-nun «Fundamental turcica» əsərində öz əksini tapmışdır. Onun rəhbərliyi ilə «Azərbaycan dilinin dialektoloji atlası» tərtib və nəşr edilmişdir. Görkəmli alim fundamental «Azərbaycan dialektologiyasının əsasları» əsəri Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatına layiq görülmüşdür. Akademik Məmmədağa Şirəliyev 1991-ci il aprelin 19-da Bakıda vəfat etmişdir. |

Действительный член Национальной академии наук Азербайджана Мамедага Ширали оглы Ширалиев родился 19 сентября 1909 г. в городе Шамаха. Являлся основателем школы азербайджанской диалектологии.
С 1931 г. работал заведующим кафедрой Азербайджанского педагогического института, а с 1943 г. - заведующим кафедрой азербайджанского языкознания Азербайджанского государственного университета. Занимал должность заместителя декана факультета филологии Азербайджанского государственного университета, проректора по научной части, в 1949 г. был директором Института языка Академии наук Азерб. ССР, директором Института литературы и языка АН Азерб. ССР, академиком-секретарем Отделения общественных наук Академии наук Азерб. ССР. В 1941 г. М. Ширалиев защитил кандидатскую диссертацию на тему «Бакинский диалект». Учитывая высокую научную значимость труда, М. Ширалиев в 1943 г. получил ученую степень доктора филологических наук. В 1949 г. избран членом-корреспондентом, а в 1962 г. – действительным членом АН Азерб. ССР. В том же году получил почетное звание «Заслуженный деятель науки». Видный ученый является автором свыше 100 научных трудов, в том числе монографий «Основы азербайджанской диалектологии», «Бакинский диалект», а также автором учебника для средних школ «Грамматика азербайджанского языка», подготовленного вместе с М. Гусейнзаде. В отличие от трудов, написанных до того периода и посвященных диалектам тюркских языков, академик М. Ширалиев в своем труде «Основы азербайджанской диалектологии» (за который удостоен Государственной премии АР), впервые широко использовал описательный, сравнительный и историко-сравнительный методы, дал классификацию диалектов и акцентов азербайджанского языка, а также провел обобщения на основе фактических материалов, собранных во время диалектических экспедиций с его участием, доказал фактами распределение диалекта и акцента азербайджанского языка на 4 группы – восточный, западный, северный и южные. М. Ширалиев являлся основоположником географии языкознания в азербайджанской филологической науке. Интересен тот факт, что еще в своей статье на русском языке, изданной в 1941 г., Мамедага Ширалиев впервые провел классификацию азербайджанских диалектов на основе географического принципа, а затем эта классификация в 1959 г. нашла свое отражение в труде ЮНЕСКО «Fundamental turcica». Под его руководством был составлен и издан «Диалектологический атлас азербайджанского языка». Фундаментальный труд видного ученого «Основы азербайджанской диалектологии» был удостоен Государственной премии Азербайджанской Республики. Академик Мамедага Ширалиев скончался 19 апреля 1991 г. в городе Баку. |