Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Kamal Talıbzadə 1923-cü il avqustun 14-də Bakı şəhərində anadan olmuşdur.
1945-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsini bitirmişdir. Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyası Nizami adına Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun aspirantı olmuş (1945-1948), filologiya üzrə namizədlik (1949), doktorluq (1965) dissertasiyaları müdafiə etmiş, professor (1972) elmi adı almışdır. 1980-ci ildə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 1989-cu ildə həqiqi üzvü seçilmişdir. AEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri (1952-1969, 1981-1994), elmi işlər üzrə direktor müavini (1960-1981), direktoru vəzifəsini icra etmişdir (1968). 1994-cü ildən Azərbaycan Elmlər Akademiyasının elmi məsləhətçisi, eyni zamanda Abdulla Şaiqin Ev Muzeyinin direktoru, Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutu nəzdində Dissertasiya Şurasının sədri olmuşdur (2000-2006). 1950-1952-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin, 1984-1986-cı illərdə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin müəllimi olmuşdur. Ədəbiyyatşünaslıq elminin bir çox istiqamətlərinin, xüsusilə ədəbi tənqidin tarixi və nəzəri sahələrinin yaranması və inkişafı K.Talıbzadənin adı ilə bağlıdır. Alim klassik irsin, ədəbi əlaqələrin, ədəbiyyat tarixinin problemlərinə, mətnşünaslıq məsələlərinə həsr olunmuş yüzlərlə məqalə və kitabın müəllifidir. «Abbas Səhhət» (1955), «Qorki və Azərbaycan» (1959), «XX əsr Azərbaycan tənqidi» (1966), «Ədəbi irs və varislər» (1974), «Azərbaycan ədəbi tənqidinin tarixi» (1984), «Tənqid və tənqidçilər» (1989), «Seçilmiş əsərləri» (2 cilddə)» (1994) və s. kitabları elmi ictimaiyyət tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir. Onun üçcildlik «Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi»nin (1957-1960), ikicildlik «Azərbaycan sovet ədəbiyyatı tarixi»nin (1967) yazılmasında və nəşrində mühüm xidmətləri vardır. Yeddicildlik «Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi»nin müəlliflərindən və redaktorlarından olmuşdur. K.Talıbzadə 1982-ci ildə Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülmüşdür. 1986-cı ildə elmi işindəki müvəffəqiyyətlərinə, xüsusilə, milli tənqidi fikrin tarixi mənzərəsini əks etdirən «Azərbaycan ədəbi tənqidinin tarixi» adlı əsərinə görə Azərbaycan Dövlət Mükafatı laureatı olmuş (1986), «Əməkdə fərqlənməyə görə» medalı (1970), «Şöhrət» ordeni (1998) ilə təltif edilmişdir. Akademik Kamal Talıbzadə 2006-cı il yanvarın 20-də Bakıda vəfat etmiş, Fəxri xiyabanda dəfn edilmişdir. |

Active member of Azerbaijan National Academy of Sciences, Talibzadeh Kamal was born on August 14, 1923 in Baku.
In 1945, K.Talibzadehgraduated from the philological faculty of Azerbaijan State University. He was a graduated from Institute of Language and Literature after the Nizami Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR (1945-1948), defended his PhD on philology (1949), doctoral (1965) and then received the title of Professor (1972). In 1980 he was elected as a corresponding member and in 1989 – an active member of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR. He was the head of the department at the Institute of Literature after Nizami of ANAS (1952-1969, 1981-1994), deputy director for scientific work (1960-1981) and also served as director (1968). The scientist is the author of numerous articles and books devoted to the problems of classical heritage, literary connections, literary history and textual issues. “Abbas Sakhhat” (1955), “Gorky and Azerbaijan” (1959), “Azerbaijan Critics of the 20th Century” (1966), “Literary Heritage and Heirs” (1974), “History of Azerbaijan Literary Criticism” (1984), “Criticism and critics ”(1989),“ Selected Works (in 2 volumes) ”(1994) and other books of the scientist were highly appreciated by the scientific community. K.Talibzadehhad great merits in the creation and publication of 3 volumes of the History of Azerbaijani Literature (1957-1960), 2 volumes of books of the History of Azerbaijani Soviet Literature (1967). One of the authors and editors of the 7th volume of the history of Azerbaijani literature. In 1982, K.Talibzadehwas awarded the title "Honored Worker of Science." In 1986, the scientist was awarded the Azerbaijan State Prize for his work “The History of Azerbaijani Literary Criticism” (1986), which highlights the history of national critical thought. He was also awarded the medal "For Distinction in Labor" (1970) and the Order "Shohrat". Academician Kamal Talibzadehdied on January 20, 2006 in Baku and was buried in the Alley of Honor. |