Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Kamal Talıbzadə 1923-cü il avqustun 14-də Bakı şəhərində anadan olmuşdur.
1945-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsini bitirmişdir. Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyası Nizami adına Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun aspirantı olmuş (1945-1948), filologiya üzrə namizədlik (1949), doktorluq (1965) dissertasiyaları müdafiə etmiş, professor (1972) elmi adı almışdır. 1980-ci ildə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 1989-cu ildə həqiqi üzvü seçilmişdir. AEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri (1952-1969, 1981-1994), elmi işlər üzrə direktor müavini (1960-1981), direktoru vəzifəsini icra etmişdir (1968). 1994-cü ildən Azərbaycan Elmlər Akademiyasının elmi məsləhətçisi, eyni zamanda Abdulla Şaiqin Ev Muzeyinin direktoru, Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutu nəzdində Dissertasiya Şurasının sədri olmuşdur (2000-2006). 1950-1952-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin, 1984-1986-cı illərdə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin müəllimi olmuşdur. Ədəbiyyatşünaslıq elminin bir çox istiqamətlərinin, xüsusilə ədəbi tənqidin tarixi və nəzəri sahələrinin yaranması və inkişafı K.Talıbzadənin adı ilə bağlıdır. Alim klassik irsin, ədəbi əlaqələrin, ədəbiyyat tarixinin problemlərinə, mətnşünaslıq məsələlərinə həsr olunmuş yüzlərlə məqalə və kitabın müəllifidir. «Abbas Səhhət» (1955), «Qorki və Azərbaycan» (1959), «XX əsr Azərbaycan tənqidi» (1966), «Ədəbi irs və varislər» (1974), «Azərbaycan ədəbi tənqidinin tarixi» (1984), «Tənqid və tənqidçilər» (1989), «Seçilmiş əsərləri» (2 cilddə)» (1994) və s. kitabları elmi ictimaiyyət tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir. Onun üçcildlik «Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi»nin (1957-1960), ikicildlik «Azərbaycan sovet ədəbiyyatı tarixi»nin (1967) yazılmasında və nəşrində mühüm xidmətləri vardır. Yeddicildlik «Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi»nin müəlliflərindən və redaktorlarından olmuşdur. K.Talıbzadə 1982-ci ildə Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülmüşdür. 1986-cı ildə elmi işindəki müvəffəqiyyətlərinə, xüsusilə, milli tənqidi fikrin tarixi mənzərəsini əks etdirən «Azərbaycan ədəbi tənqidinin tarixi» adlı əsərinə görə Azərbaycan Dövlət Mükafatı laureatı olmuş (1986), «Əməkdə fərqlənməyə görə» medalı (1970), «Şöhrət» ordeni (1998) ilə təltif edilmişdir. Akademik Kamal Talıbzadə 2006-cı il yanvarın 20-də Bakıda vəfat etmiş, Fəxri xiyabanda dəfn edilmişdir. |

Действительный член Национальной академии наук Азербайджана Кямал Талыбзаде родился 14 августа 1923 г. в Баку.
В 1945 г. К. Талыбзаде окончил филологический факультет Азербайджанского государственного университета. Был аспирантом Института языка и литературы имени Низами академии наук Азербайджанской ССР (1945-1948), защитил кандидатскую диссертацию по филологии (1949), докторскую (1965), затем получил звание профессора (1972). В 1980 г. избран членом-корреспондентом, а в 1989 г. – действительным членом Академии наук Азербайджанской ССР. Являлся заведующим отделом в Институте литературы имени Низами НАНА (1952-1969, 1981-1994), заместителем директора по научной работе (1960-1981),а также исполнял должность директора (1968). С 1994 г. он - научный советник Азербайджанской академии наук, и в то же время - директор Дома-музея Абдуллы Шаига, председатель диссертационного Совета при Институте литературы имени Низами (2000-2006). В 1950-1952 гг. преподавал в Азербайджанском государственном университете, а в 1984-1986 гг. – Азербайджанском государственном педагогическом университете. Создание и развитие многих направлений литературоведения, в особенности исторических и теоретических областей литературной критики, было связано с именем К. Талыбзаде. Ученый – автор многочисленных статей и книг, посвященных проблемам классического наследия, литературных связей, истории литературы, а также вопросам текстологии. «Аббас Саххат» (1955), «Горький и Азербайджан» (1959), «Азербайджанская критика XX века» (1966), «Литературное наследие и наследники» (1974), «История Азербайджанской литературной критики» (1984), «Критика и критики» (1989), «Избранные произведения (в 2 томах)» (1994) и др. книги ученого были высоко оценены научным обществом. К. Талыбзаде имел большие заслуги в создании и публикации 3-х томника «История азербайджанской литературы» (1957-1960), 2-х томника «История азербайджанской советской литературы» (1967). Один из авторов и редакторов 7-ми томника «История азербайджанской литературы». В 1982 г. К. Талыбзаде удостоен звания «Заслуженный деятель науки». В 1986 г. ученый был удостоен Азербайджанской Государственной премии за свой труд «История азербайджанской литературной критики» (1986), где освещена история национальной критической мысли. Также удостоен медали «За отличие в труде» (1970) и ордена «Шохрат». Академик Кямал Талыбзаде скончался 20 января 2006 г. в Баку, похоронен в Аллее почетного захоронения. |