Tutayuq Validə Xasbulat qızı 1914-cü il sentyabrın 23-də Şuşa şəhərində anadan olmuşdur. O, Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun meyvə-tərəvəzçilik fakültəsini bitirmişdir (1934). V.Tutayuq fəlsəfə doktoru (1939), elmlər doktorluğu (1949) dissertasiyalarını müdafiə etmişdir. Azərbaycan SSR EA-nın müxbir üzvü (1958) və həqiqi üzvü (1969) seçilmişdir.
V.Tutayuq Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun Botanika kafedrasının müdiri (1939-1957), elmi işlər üzrə direktor müavini (1954-1957), AEA L.Komarov adına Botanika İnstitutunun direktoru (1957-1962) vəzifələrində çalışmış, laboratoriyaya rəhbərlik etmiş (1958-1974), Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun Botanika və seleksiya kafedrasının müdiri (1962-1980) olmuşdur. V.Tutayuqun elmi fəaliyyətinin ən məhsuldar vaxtı 1957-1962-ci illərdə AEA Botanika İnstitutuna rəhbərlik etdiyi dövrdə olmuşdur. ”Azərbaycan florası”nın 7-ci və 8-cı cildləri çap edilmiş və bu nəşr 3 il müddətinə tamamlanmışdır. Bununla yanaşı digər alimlərlə birlikdə “Azərbaycanın ağac və kolları” ikicildliyini çap etdirmiş, “Qafqazın dendrologiyası” çoxcildliyinin 5-ci və 6-cı cildlərini yazan müəlliflərdən biri olmuşdur. V.Tutayuq biologiya elminin inkişafı tarixində böyük xidmətləri olan çoxprofilli biliyə malik alim oımuşdur. O, anatomiyaya dair tədqiqatları ilə Azərbaycanda bitki anatomiyasının əsasını qoymuşdur. V.Tutayuqun elmi fəaliyyəti əsas etibarilə iki istiqamətdə: geniş profilli morfoloq, dendroloq və bəzək bağçılığı, yaşıllaşdırma sahəsində getmişdir. Onun müxtəlif örtülütoxumlularda çiçəyin normal və qeyri-normal quruluşunu öyrənmək sahəsində tədqiqatların nəticəsi olan “Çoxləçəkli çiçəklərin quruluşu” monoqrafiyası (1960) çiçəyin mənşəyinin öyrənilməsində bir sıra prinsipal nəzəri məsələlərin aydınlaşdırılması mühüm rol oynamışdır. Bu tədqiqatların nəzəri əhəmiyyəti ilə yanaşı mühüm təcrübi əhəmiyyəti də vardır. Çoxləçəkliliyin əmələ gəlməsi qanunauyğunluqlarını bilmək seleksiya və bəzən bağçılıqda yeni çoxləçəkli çiçək formalarının alınmasına imkan verir. Bu sahədə aparılan tədqiqatların nəzəri təhlili “Örtülütoxumluların mənşəyinə dair” (1965) və “Çiçəyin teratologiyası” (1969) monoqrafiyalarında öz əksini tapmışdır. Onun “Bitki anatomiyası və morfologiyası” (1958; 1967), “Bitki anatomiyası və fiziologiyası” (1960) dərs vəsaitlərindən indi də ali məktəblərdə istifadə edilir. V.Tutayuq dendrologiya sahəsində apardığı tədqiqatlarla Talışın Üçüncü dövrə aid qədim relikt ağaclarının Dördüncü dövrün şəraitinə uyğunlaşması yollarını morfoloji-anatomik, karioloji tədqiqatları ilə elmi şəkildə sübut etmişdir. Eyni zamanda bu ağacların quru-subtropik Abşeron şəraitində də yaxşı inkişaf edəcəyini göstərmişdir. V.Tutayuqun rəhbərliyi ilə respublikanın otlaqları geobotaniki baxımdan öyrənilmiş, geobotaniki xəritələr, aqrokimyəvi kartoqramlar tərtib edilmişdir. V.Tutayuq 130 elmi əsərin, o cümlədən 6 monoqrafiyanın və 4 dərsliyin müəllifidir. Onun rəhbərliyi altında 20-dən çox fəlsəfə və 3 elmlər doktoru hazırlanmışdır. V.Tutayuq dəfələrlə Gəncə və Bakı Şəhər Soveti İcraiyyə Komitəsinin deputatı, Azərbaycan KP-nın 4 qurultayının nümayəndəsi və XXI, XXII qurultayda Azərbaycan KP MK-nin üzvü seçilmişdir. O, “Şərəf nişanı” ordeni (1943), “1941-1945-ci illərdə Böyük Vətən Müharibəsində fədakar əməyə görə” medalı (1945), SSRİ Ali Təhsil Nazirliyinin qərarı ilə “B.Miçurinin anadan olmasının 100 illiyi xatirəsinə” yubiley medalı (1955), Respublikanın xalq təsərrüfatı və mədəniyyətinin inkişafı sahəsindəki xidmətlərinə görə Fəxri fərmanla (1960) təltif edilmiş, Əməkdar elm xadimi adına (1974) layiq görülmüşdür. Akademik Validə Tutayuq 12 noyabr 1980-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Тутаюг Валида Хасбулат кызы родилась 23 сентября 1914 года в городе Шуша. Окончила факультет плодоводства и овощеводства Азербайджанского Сельскохозяйственного Института (1934). Защитила диссертации доктора философии (1939) и доктора наук (1949). Была избрана членом-корреспондентом АН Азербайджанской ССР (1958) и действительным членом (1969). Была заведующей кафедрой Ботаники Азербайджанского Сельскохозяйственного института (1939-1957), заместителем директора по научным работам (1954-1957), директором Института Ботаники им. Л.Комарова АН Азербайджана (1957-1962), заведующей лабораторией (1958-1974), заведующей кафедрой Ботаники и селекции Азербайджанского Сельскохозяйственного Института (1962-1980). Самыми продуктивными годами исследовательской деятельности В.Тутаюг были 1957-1962 гг., когда она руководила Институтом Ботаники АН Азербайджана. Были опубликованы 7-й и 8-й тома «Флора Азербайджана», и это издание было завершено за 3 года. Наряду с этим вместе с другими учеными был издан двухтомник «Деревья и кустарники Азербайджана», была соавтором 5-го и 6-го томов многотомника «Дендрология Кавказа». В.Тутаюг – ученый, имеющая большие заслуги в истории развития биологической науки и наделенная многопрофильными знаниями.
Проводила исследования по анатомии и заложила основу анатомии растений в Азербайджане. Научная деятельность В.Тутаюг в основном была по двум областям: широкопрофильная морфология, дендрология и декоративное садоводство, озеленение. Её монография «Строение многолепестковых цветков» (1960) – являющаяся результатом исследований в области изучения нормального и ненормального строения цветка в различных многосемянных, сыграла важную роль в определении ряда принципиальных и теоретических вопросов в изучении происхождения цветка. Важный практический опыт имеет теоретическая значимость этих исследований. Знания закономерностей форм многолепестковости селекций и иногда садоводства дает возможность в получении новых многоцветковых форм цветков. Теоретический анализ исследований, проведенных в этой области, отражен в монографиях «О происхождении покрытосеменных» (1965) и «Цветочная тератология» (1969). Учебные пособия «Анатомия и морфология растений» (1958, 1967), «Анатомия и физиология растений» (1960), до сих пор используются в высших учебных заведениях. Научно обосновала способы ассимиляции морфолого-анатомических, кариологических исследований в областях посвященных древним реликтовым деревьям Талыша 3-го периода к условиям 4-го периода. В то же время показала, что эти деревья хорошо развиваются в сухих и субтропических условиях Апшерона. Под руководством В.Тутаюг пастбища республики изучались с геоботанической точки зрения, были подготовлены геоботанические карты, агрохимические картограммы. В.Тутаюг является автором 130 научных работ, в том числе 6 монографий и 4 учебников. Под её руководством было подготовлено более 20 докторов философии и 3 докторов наук. В.Тутаюг неоднократно избиралась членом Исполнительного Комитета Гянджи и Бакинского городского совета, была представителем 4-го съезда КП Азербайджана и на XXI, XXII съездах, была избрана членом Центрального комитета КП Азербайджана. Награждена медалью «Знак Почета» (1943), медалью «За самоотверженный труд в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.» (1945), юбилейной медалью посвященной 100-летию со дня рождения Б.Мичурина по решению Министерства высшего образования СССР (1955), награждена Почетным Указом за заслуги в развитие областей народного хозяйства и культуры Республики (1960), получила звание «Заслуженного деятеля науки» (1974). Академик Валида Тутаюг скончалась 12 ноября 1980 года в Баку. |