Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Bəxtiyar Mahmud oğlu Vahabzadə 1925-ci il avqustun 16-da Şəki şəhərində anadan olmuşdur.
Azərbaycan Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsində təhsil almış (1942-1947), həmin universitetin aspiranturasını (1947-1950) bitirmişdir. «Səməd Vurğunun lirikası» mövzusunda filologiya üzrə namizədlik (1951), «Səməd Vurğunun həyat və yaradıcılığı» mövzusunda doktorluq dissertasiyası (1964) müdafiə etmiş, 1966-cı ildə professor elmi adını almışdır. Bədii yaradıcılığa 1943-cü ildə «Ana və şəkil» adlı ilk şeirini çap etdirdikdən sonra başlamışdır. O vaxtdan dövri mətbuatda şeirləri, elmi məqalələri, rəyləri müntəzəm çap olunmuşdur. «Mənim dostlarım» adlı ilk kitabında toplanmış lirik şeirlərdə faşizmə qarşı mübarizədə qalib çıxmış xalqın duyğu və düşüncələri poetik əksini tapmışdır. B.Vahabzadə1980-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2001-ci ildə həqiqi üzvü seçilmişdir. Bakı Dövlət Universitetinin Müasir Azərbaycan ədəbiyyatı kafedrasının professoru olmuşdur. Azərbaycan ədəbiyyatında görkəmli şair və dramaturq kimi tanınan, çağdaş intellektual poeziyanın, fəlsəfi şeirin təşəkkül və inkişafında mühüm xidmətləri olan B.Vahabzadə, həm də müasir ədəbi-nəzəri fikir sahəsində özünəməxsus yeri olan alimlərimizdəndir. Ədəbiyyatşünaslıq sahəsində onu daha çox XX əsr ədəbiyyatının tarixi və nəzəri problemləri, müasir ədəbi prosesin ideya-bədii axtarışları maraqlandırmışdır. Alimin monoqrafiyalarında və ədəbi-tənqidi məqalələrində ədəbiyyatda fikrin bədii ifadəsi, həyatın obrazlı dərki və s. kimi məsələlər diqqət mərkəzinə çəkilmişdir. Bu cəhətlər B.Vahabzadənin «Səməd Vurğunun lirikası» (1951), «Səməd Vurğunun həyatı və yaradıcılıq yolu» (1965) tədqiqatlarında, «Səməd Vurğun» monoqrafiyasında (1984), «Sənətkar və zaman» (1976), «Sadəlikdə böyüklük» (1978), «Dərin qatlara işıq» (1986), «Gəlin açıq danışaq» (1989) və s. kitablarında öz elmi həllini tapmışdır. O, Azərbaycan Yazıçılar İttifaqının İdarə Heyətinin və Ağsaqallar Şurasının üzvü olmuş (1991), ədəbi-bədii prosesin yorulmaq bilməyən təbliğatçısı və təşkilatçısı kimi tanınmışdır. B.Vahabzadə Azərbaycan Respublikasının Əməkdar İncəsənət xadimi (1974), Azərbaycanın Xalq şairi (1984) Azərbaycan Dövlət Mükafatı laureatı (1976), SSRİ Dövlət Mükafatı laureatı (1984), M.F.Axundov adına ədəbi mükafat laureatı (1988) olmuş, «Qırmızı Əmək Bayrağı» ordeni (1975), «Oktyabr inqilabı» ordeni (1984), «İstiqlal» ordeni (1995) ilə təltif edilmiş, Ankara Dövlət Universitetinin fəxri doktoru seçilmişdir (1995). O, Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin deputatı (1990), 1995-2000-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin millət vəkili seçilmişdir. Akademik Bəxtiyar Vahabzadə 13 fevral 2009-cu ildə Bakıda vəfat etmiş, Fəxri Xiyabanda dəfn edilmişdir. |

Active member of Azerbaijan National Academy of Sciences Vahabzadeh Bakhtiyar was born on August 16, 1925 in Sheki.
He was educated at the Azerbaijan State University at the Faculty of Philology (1942-1947), graduated from the graduate school of this university (1947-1950). In 1951 he defended his PhD in Philology, in 1964- Doctoral. In 1966 he received the title of Professor. B.Vahabzadeh began his artistic work in 1943 after the publication of his first poem “Mother and Photography”. Since that period, his poems, scientific articles, reviews were regularly published in the periodical press. In the lyric poems collected in the first book of B.Vahabzade “My Friends”, they found their poetic reflection of the feelings and thoughts of the people who defeated fascism. In 1980 B.Vahabzadeh was elected as a corresponding member, and in 2001 - an active member of ANAS. He was a Professor in the department of modern Azerbaijani literature at Baku State University. Known in Azerbaijani literature as a prominent poet and playwright, who had great merits in the formation and development of a philosophical poem, modern intellectual poetry. B.Vahabzadeh is one of the scientists who has a special place in the field of modern literary-theoretical thought. In the field of literary criticism, the poet was most interested in the historical and theoretical problems of twentieth-century literature and the ideological and artistic search for the modern literary process. He was a member of the Board of Directors of the Writers' Union of Azerbaijan and the Council of “Agsakal” (1991), known as the organizer and promoter of the literary and artistic process. B.Vahabzadeh received the honorary title "Honored Artist of the Republic of Azerbaijan" (1974), "People's Poet of Azerbaijan" (1984). He was a laureate of the State Prize of Azerbaijan (1976), the State Prize of the USSR (1984), Akhundov Literary Prize (1988). Awarded the Order of the Red Banner of Labor (1975), October Revolution (1984) and Istiglal (1995). He was elected an honorary doctor of Ankara State University (1995). He was elected as a deputy of the Supreme Council of the Azerbaijan Republic (1990), in 1995-2000 - Deputy of the Milli Majlis of the Azerbaijan Republic. Academician Bakhtiyar Vahabzadeh died on February 13, 2009 in Baku and was buried in the Alley of Honor. |