Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Bəxtiyar Mahmud oğlu Vahabzadə 1925-ci il avqustun 16-da Şəki şəhərində anadan olmuşdur.
Azərbaycan Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsində təhsil almış (1942-1947), həmin universitetin aspiranturasını (1947-1950) bitirmişdir. «Səməd Vurğunun lirikası» mövzusunda filologiya üzrə namizədlik (1951), «Səməd Vurğunun həyat və yaradıcılığı» mövzusunda doktorluq dissertasiyası (1964) müdafiə etmiş, 1966-cı ildə professor elmi adını almışdır. Bədii yaradıcılığa 1943-cü ildə «Ana və şəkil» adlı ilk şeirini çap etdirdikdən sonra başlamışdır. O vaxtdan dövri mətbuatda şeirləri, elmi məqalələri, rəyləri müntəzəm çap olunmuşdur. «Mənim dostlarım» adlı ilk kitabında toplanmış lirik şeirlərdə faşizmə qarşı mübarizədə qalib çıxmış xalqın duyğu və düşüncələri poetik əksini tapmışdır. B.Vahabzadə1980-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2001-ci ildə həqiqi üzvü seçilmişdir. Bakı Dövlət Universitetinin Müasir Azərbaycan ədəbiyyatı kafedrasının professoru olmuşdur. Azərbaycan ədəbiyyatında görkəmli şair və dramaturq kimi tanınan, çağdaş intellektual poeziyanın, fəlsəfi şeirin təşəkkül və inkişafında mühüm xidmətləri olan B.Vahabzadə, həm də müasir ədəbi-nəzəri fikir sahəsində özünəməxsus yeri olan alimlərimizdəndir. Ədəbiyyatşünaslıq sahəsində onu daha çox XX əsr ədəbiyyatının tarixi və nəzəri problemləri, müasir ədəbi prosesin ideya-bədii axtarışları maraqlandırmışdır. Alimin monoqrafiyalarında və ədəbi-tənqidi məqalələrində ədəbiyyatda fikrin bədii ifadəsi, həyatın obrazlı dərki və s. kimi məsələlər diqqət mərkəzinə çəkilmişdir. Bu cəhətlər B.Vahabzadənin «Səməd Vurğunun lirikası» (1951), «Səməd Vurğunun həyatı və yaradıcılıq yolu» (1965) tədqiqatlarında, «Səməd Vurğun» monoqrafiyasında (1984), «Sənətkar və zaman» (1976), «Sadəlikdə böyüklük» (1978), «Dərin qatlara işıq» (1986), «Gəlin açıq danışaq» (1989) və s. kitablarında öz elmi həllini tapmışdır. O, Azərbaycan Yazıçılar İttifaqının İdarə Heyətinin və Ağsaqallar Şurasının üzvü olmuş (1991), ədəbi-bədii prosesin yorulmaq bilməyən təbliğatçısı və təşkilatçısı kimi tanınmışdır. B.Vahabzadə Azərbaycan Respublikasının Əməkdar İncəsənət xadimi (1974), Azərbaycanın Xalq şairi (1984) Azərbaycan Dövlət Mükafatı laureatı (1976), SSRİ Dövlət Mükafatı laureatı (1984), M.F.Axundov adına ədəbi mükafat laureatı (1988) olmuş, «Qırmızı Əmək Bayrağı» ordeni (1975), «Oktyabr inqilabı» ordeni (1984), «İstiqlal» ordeni (1995) ilə təltif edilmiş, Ankara Dövlət Universitetinin fəxri doktoru seçilmişdir (1995). O, Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin deputatı (1990), 1995-2000-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin millət vəkili seçilmişdir. Akademik Bəxtiyar Vahabzadə 13 fevral 2009-cu ildə Bakıda vəfat etmiş, Fəxri Xiyabanda dəfn edilmişdir. |

Действительный член Национальной академии наук Азербайджана Бахтияр Махмуд оглы Вахабзаде родился 16 августа 1925 г. в г. Шеки.
Получил образование в Азербайджанском государственном университете на факультете филологии (1942-1947), окончил аспирантуру этого университета (1947-1950). Защитил кандидатскую диссертацию по филологии на тему «Лирика Самеда Вургуна» (1951), докторскую диссертацию на тему «Жизнь и творчество Самеда Вургуна» (1964). В 1966 г. получил звание профессора. Б. Вахабзаде художественное творчество начал в 1943 г. после издания своего первого стихотворения «Мать и фотография». С того периода его стихотворения, научные статьи, отзывы регулярно публиковались в периодической прессе. В лирических стихотворениях, собранных в первой книге Б.Вахабзаде «Мои друзья», нашли свое поэтическое отражение чувства и мысли народа, одержавшего победу над фашизмом. В 1980 г. Б.Вахабзаде избран членом-корреспондентом, а в 2001 г. – действительным членом НАНА. Был профессором кафедры современной азербайджанской литературы Бакинского государственного университета. Известный в азербайджанской литературе как видный поэт и драматург, имевший большие заслуги в формировании и развитии философского стихотворения, современной интеллектуальной поэзии. Б. Вахабзаде – один из ученых, который имеет свое особое место в области современной литературно-теоретической мысли. В области литературоведения поэта больше всего интересовали исторические и теоретические проблемы литературы XX века и идейно-художественные поиски современного литературного процесса. Образное восприятие мира, художественное изложение мысли в литературе и др. вопросы были в центре внимания в монографиях и литературно-критических статьях ученого. Эти черты нашли свое научное решение в исследованиях Б.Вахабзаде «Лирика Самеда Вургуна» (1951), «Жизнь и творческий путь Самеда Вургуна» (1965), в монографии «Самед Вургун» (1984), а также в книгах «Художник и время» (1976), «Величие в простоте» (1978), «Свет в глубокие пласты» (1986), «Давайте поговорим начистоту» (1989) и в др. Был членом Совета директоров Союза писателей Азербайджана и Совета аксакалов (1991), известен как организатор и пропагандист литературно-художественного процесса. Б. Вахабзаде получил почетное звание «Заслуженный деятель искусств Азербайджанской Республики» (1974), «Народный поэт Азербайджана» (1984). Был лауреатом Государственной премии Азербайджана (1976), Государственной премии СССР (1984), Литературной премии имени М.Ф.Ахундова (1988). Награжден орденом Трудового Красного Знамени (1975), Октябрьской Революции (1984) и «Истиглал» (1995). Был избран почетным доктором государственного университета Анкары (1995). Избирался депутатом Верховного Совета Азербайджанской Республики (1990), в 1995-2000 гг. - депутатом Милли Меджлиса Азербайджанской Республики. Академик Бахтияр Вахабзаде скончался 13 февраля 2009 г. в Баку и был похоронен в Аллее почетного захоронения. |