Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Səməd Vurğun Yusif oğlu Vəkilov 1906-cı il martın 21-də Qazax qəzasının Yuxarı Salahlı kəndində anadan olmuşdur.
Qazax seminariyasını bitirdikdən sonra (1924) Qazax, Quba və Gəncə məktəblərində müəllimlik etmiş (1924-1929), Moskvada II Dövlət Universitetinin Ədəbiyyat fakültəsində təhsil almış (1929-1931), Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunu bitirdikdən sonra aspiranturaya daxil olmuşdur. Azərbaycan Yazıçılarının I Qurultayında ittifaqın məsul katibi seçilmişdir (1934). Azərbaycan ədəbiyyatı tarixində böyük şair və dramaturq kimi şöhrət qazanmış S.Vurğun ədəbi-nəzəri fikir tarixində də özünəməxsus mövqeyə malikdir. Onun 6 cildlik «Əsərləri»nin son 2 cildi ədəbi-tənqidi və elmi-nəzəri məqalə və çıxışlarından ibarətdir. Səməd Vurğunun bu zəngin irsi, ümumiyyətlə, XX əsr ədəbi və ictimai fikrimizin mühüm tərkib hissəsi olub və bu sahədə istiqamətverici rol oynayıb. Buna görədir ki, Azərbaycan Elmlər Akademiyası təsis edilərkən (1945) onun ilk həqiqi üzvü seçilmiş görkəmli ziyalılardan biri S.Vurğun olmuşdur. O, Azərbaycan Yazıçılar İttifaqının sədri olmuşdur (1941-1948). Böyük zəka sahibi, filosof şair S.Vurğunun Azərbaycan və keçmiş SSRİ yazıçılarının qurultaylarında, elmi konfranslarda, klassiklərin yubileylərində etdiyi məruzə və çıxışları, bir sıra məqalə və resenziyaları öz elmi sanbalı ilə fərqlənir. Şairin bədii yaradıcılıqda real həyat və romantika, müasirlik və tarixilik, forma və məzmun, satira və yumor, lirika və epik poeziya, dil və üslub, eləcə də bədii tənqid və çağdaş ədəbi proses kimi problemlər ətrafında əsaslandırılmış mülahizələrinin əksəriyyəti bu gün də öz elmi aktuallığını qoruyub saxlamaqdadır. S.Vurğun böyük ədəbiyyatın vəzifəsini milli və bəşəri ideallarda görür və özünün ədəbi-nəzəri məqalələrində, məruzə və çıxışlarında bu mövqedə dayanırdı. Proqram xarakterli «Böyük sənət uğrunda», «Şairin hüquqları» məqalələrində, həmçinin SSRİ Yazıçılarının I Qurultayında etdiyi «Sovet poeziyası haqqında» məruzəsində o, məsələləri nəzəri cəhətdən ümumiləşdirir və öz estetik görüşlərini ifadə edirdi. Təkcə ədəbiyyatşünaslıq sahəsində deyil, tarix, fəlsəfə, estetika, psixologiya, dil sahələrində də dərin bilik və özünəməxsus qənaətlər sahibi olduğu üçün 1954-cü ildə Elmlər Akademiyasının ictimai elmlər üzrə vitse-prezidenti seçilmişdi. O, iki dəfə Lenin ordeni, iki dəfə «Qırmızı Əmək Bayrağı» ordeni, «Şərəf nişanı» ordeni və medallarla təltif edilmişdir. 2 dəfə Stalin mükafatı laureatı, iki dəfə SSRİ Dövlət Mükafatı laureatı olmuşdur (1941, 1942). Dahi şairin adı əbədiləşdirilərək Bakı şəhərinin mərkəzi küçələrindən birinə verilmişdir. Rus Dövlət Dram Teatrı S.Vurğunun adını daşıyır. Şairin adını daşıyan bağda əzəmətli heykəli ucaldılmışdır. 1974-cü ildən Bakıda S.Vurğunun Ev Muzeyi fəaliyyət göstərir. S.Vurğun Azərbycanın ilk Xalq şairi olmuşdur. Akademik Səməd Vurğun Vəkilov 27 may 1956-cı ildə Bakıda vəfat etmiş, Fəxri Xiyabanda dəfn olunmuşdur. |

Действительный член Национальной академии наук Азербайджана Самед Вургун Юсиф оглы родился 21 марта 1906 г. в селе Юхары Салахлы Газахского уезда (ныне Газахский район).
После окончания Газахской семинарии (1924) преподавал в школах в Газахе, Губе и Гяндже (1924-1929). Получил образование на факультете литературы II Московского государственного университета (1929-1931). После окончания Азербайджанского педагогического института поступил в аспирантуру. Был избран ответственным секретарем Союза писателей на I Съезде писателей Азербайджана (1934). С.Вургун, завоевавший славу как великий поэт и драматург в истории азербайджанской литературы, имел своеобразную позицию в истории литературно-теоретической мысли. Последние 2 тома его шеститомника «Произведения» состоят из литературно-критических и научно-теоретических статей и выступлений. Это богатое наследие Самеда Вургуна в целом явилась важной составной частью нашей литературной и общественной мысли XX века и сыграло особую роль в этом направлении. Именно поэтому Самед Вургун был избран первым действительным членом, когда была учреждена Академия наук Азербайджана (1945). Являлся председателем Союза писателей Азербайджана (1941-1948). Выступления философа и поэта С. Вургуна на конгрессах писателей Азербайджана и бывшего СССР, на научных конференциях, на юбилеях классиков, а также ряд статей и рецензий отличаются своим научным престижем. Большинство мыслей поэта в художественном творчестве, обоснованных вокруг таких проблем как реальная жизнь и романтика, современность и историзм, форма и содержание, сатира и юмор, лирика и эпическая поэзия, язык и стиль, а также художественная критика и современный литературный процесс, по сегодняшний день сохранили свою научную актуальность. Роль большой литературы поэт всегда видел в национальных и человеческих идеалах и в своих литературно-критических статьях, докладах и выступлениях придерживался этой позиции. С. Вургун в своих статьях программного характера «За большое искусство», «Права поэта», а также в своем выступлении на I съезде писателей СССР с докладом «О советской поэзии» обобщил проблемы с теоретической точки зрения и выражал свои эстетические мысли. Поэт обладал глубокими знаниями не только в области литературоведения, а также в области истории, философии, эстетики, психологии, языка, и за свои знания в 1954 г. был избран вице-президентом Академии наук по общественным наукам. С. Вургун был награжден орденами Ленина (дважды), Трудового Красного знамени» (дважды), «Знак Почета» и рядом медалей. Стал дважды лауреатом Сталинской премии, дважды лауреатом Государственной премии СССР (1941, 1942). Одной из центральных улиц Баку дано имя великого поэта. В садике имени поэта установлен памятник поэту. Русский Драматический театр носит имя С. Вургуна. С 1974 г. в Баку действует Дом-музей С.Вугруна. С. Вургун был первым народным поэтом Азербайджана. Академик Самед Вургун Векилов скончался 27 мая 1956 г. в Баку, похоронен на Аллее почетного захоронения. |