| Tel. | (+994 50) 3963031 | |
Asiya-Sakit Okean ölkələrinin tarixi, dini, bu ölkələrin ictimai-siyasi, milli və xarici siyasəti, mədəni, ədəbi əlaqələri, iqtisadi inkişafının yolları; həmin ölkələrin Azərbaycanla hərtərəfli münasibətlərinin təhlili və inkişafına dair təkliflərin proqnozlaşdırılması |
1) «Misirdə XX əsrin əvvəllərində ərəb ədəbi dilinə və xalq dilinə münasibət» - Şərq Filologiyası Məsələləri – Bakı, 2016. 2) «Azərbaycanda Ərəb Filologiyasının inkişafı» (həmmüəllif L.Orucova) – Bakı, 2004. 3) «Yeni ədəbi tənqidinin formalaşmasında «Misir Modernistlər Məktəbinin rolu» - Azərbaycan Şərqşünaslıq Elminin İnkişaf Yolları» - akademik V.Məmmədəliyevin 70 illiyinə həsr olunmuş Elmi konfrans, - Bakı, 2013 |

| Тел. | (+994 50) 3963031 | |
История, религия; общественно-политическая обстановка; национальная и зарубежная политика стран Азиатско-Тихоокеанского региона; культурно-литературные связи; пути и особенности экономического развития, а также изучение всесторонних связей этих стран с Азербайджаном |
1) К проблеме соотношения литературного арабского языка и диалекта в Египте в начале ХХ века – Вопросы восточной филологии». Баку – 2016, стр. 39-47. Институту Востоковедения НАНА им.акад. З.М.Буниятов 2) «Развитие арабской филологии в Азербайджане» - кН. Баку – 2004 Л.М.Оруджева, З.Э.Шихалибейли. 3) Школа египетских модернистов и их роль в становлении новой литературной критики» - «Пути развития азербайджанского востоковедения – Материалы конференции, посвященной 70-летию академика Васима Мамедалиева – 27-28 июнь 2013 год. |