(012) 537 22 79 (+994 50) 770 91 72 |
Müstəqil Azərbaycan Respublikasının Ulu Öndəri Heydər Əliyevin siyasi idarəçilikdə çoxmədəniyyətlilik, tolerantlıq ənənələrinə, eyni zamanda bu dünyəvi və bəşəri hadisəni dolğun əks etdirən azərbaycançılıq ideologiyasına ehtiramın ifadəsi olan müasir Azərbaycan multikulturalizm modeli Azərbaycan və bu geosiyasi-geomilliidentik məkanda yaşayan bütün insanların yaşam fəlsəfəsi olaraq siyasi, mədəni, iqtisadi və digər sahələri əhatə etdiyi kimi elmi istiqamətdə, xüsusilə ilə cəmiyyətin tərəqqi, həmçinin böhran məsələsini öyrənib, dəyərləndirən fəlsəfə sahəsində maraq doğurur, düşündürən mövzulara yol açır. . “Multikulturalizm və tolerantlıq fəlsəfəsi” şöbəsi 2017-ci ildə Azərbaycan Respublikasının prezidenti, cənab İlham Əliyevin Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq “Azərbaycanda multikulturalizm ənənələrinin qorunub saxlanması, daha da inkişaf etdirilməsi və geniş təbliğ olunması” məqsədi ilə 2016-cı ilin Multikulturalizm İLİ Elan olunması haqqında Sərəncamından irəli gələn vəzifələr istiqamətində yaranmışdır. “Multkulturalizm və Tolerantlıq fəlsəfəsi” dünya multikulturalizminin tarixi, metodoloji və müasir problemlərini, paralel olaraq Azərbaycan multikulturalizm modelininin ənənəvi qaynaqlarını, eyni zamanda müasir, yeni və aktual məsələlərini elmi kontekstlərdən öyrənir, bu sahə üzrə elmi kadrların yetişdirilməsini nəzərdə tutur. “Multikulturalizm və tolerantlıq fəlsəfəsi” şöbəsi müasir dünyanın elmi fənləararası əlaqələr prinsipinə əsaslanmaqla (siyasi fəlsəfə) Azərbaycanın tarixi şəxsiyyətlərinin, siyasi liderlərinin, ilk olaraq Ulu Öndər Heydər Əliyevin və bütün dünyanın diqqətini cəlb etmiş “Müasir Multkulturalizm Modelinin” əsl müəllifi Azərbaycan Respublikasının prezidenti, cənab İlham Əliyevin siyasi idarəçilikdə çoxmədəniyyətlilik, tolerantlıq konsepsiyasını, İdentiklik və çoxmədəniyyətlilik ideyasınının ümumi və fərqli tərəflərini, habelə digər elmi fəlsəfi mövzuları, məsələn, Azərbaycan multikulturalizm modelinin ictimai kommunikasiyalar, idrak, etik-estetk, sosial-mədəni, psixoloji aspektlərdə inkişaf dinamikasını fundamental şəkildə tədqiq etməklə milli elm tarixini zənginləşdirmək vəzifəsini öz üzərinə götürür. |
2017-ci ildən “Multikulturalizm və tolerantlıq fəlsəfəsi” kafedrasının aşağıdakı nəşrləri çap olunur: Xatirə Quliyeva. Heydər Əliyev siyasəti:Milli Dövlət, Milli Lider, Vətəndaşlıq, Mənəviyyat (monoqrafiya.Bakı. Elm.2019. 416 səh.) Məqalələr Topluları: 1.İdentiklik-Multikultursalizm- Dialoq Fəlsəfəsi (Bakı. Elm və təhsil-2018. 304 səh.) 2.Xatirə Quliyeva. Çoxmədəniyyətliliyin nə¬həng körpüsü – İmadəddin Nəsimi yaradıcılığı (Bakı.Elm və təhsil. 2019. 154 səh.) 3.İmadəddin Nəsimi İrsi Çağdaş Ərəb tədqiqatlarında (Bakı.Avropa -2020. 190 səh.) 4.Xatirə Quliyeva. Ulu öndər Heydər Əliyevin siyasətinin müdriklik gücü. (Bakı. «Kitabcapı.az» 2021. 310 səh.) 5.Khatira Guliyeva. «History, Methodology and Hypothesis of Artificial Intelligence» (Bakı- Elm.2022. 356 səh.). 6.“Əbədiyaşar bəşəri fəlsəfə -DİALOQ” (Bakı- Elm.2022. 406 səh.). 7.Xatirə Quliyeva. Şuşa Bəyannaməsi - Birlik və Həmrəylik Fəlsəfəsi . (Bakı, Elm. 2023.400 səh). Şöbə müdiri, fəlsəfə elmləri doktoru Xatirə Quliyeva aşağıdakı nüfuzlu elmi sistem və jurnalların üzvüdür: 1. Amerikanın nüfuzlu Google academia/ com sistemi |

Заведующий структурным подразделением |
Модель современного азербайджанского мультикультурализма как выражение почтения традициям поликультурности, толерантности в политическом управлении общенационального лидера независимой Азербайджанской Республики Гейдара Алиева, а также идеологии азербайджанства, полноценно отражающей это мирское и гуманистическое явление, в качестве философии жизни азербайджанцев и всех людей, живущих в этом геополитическом-геонациональном пространстве, подобно целостному охвату политической, культурной, экономической и других областей жизни, вызывает интерес и в научном направлении, в частности, в сфере философии, исследующей и оценивающей вопросы прогресса и кризиса в обществе, ведет к раздумьям над данными темами. Отдел «Философия мультикультурализма и толерантности» был создан в 2017 году в соответствии с задачами, вытекающими из Распоряжения Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева «Об объявлении 2016 года «Годом мультикультурализма» в Азербайджанской Республике», руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики в целях сохранения, дальнейшего развития и широкой пропаганды традиций мультикультурализма в Азербайджане». Отдел «Философия мультикультурализма и толерантности» исследует в научном контексте исторические, методологические и современные проблемы концепции мультикультурализма в мире, параллельно с традиционными источниками модели азербайджанского мультикультурализма, а также современные, новейшие и актуальные проблемы; предусматривает подготовку научных кадров в этой области. Отдел «Философия мультикультурализма и толерантности», основываясь на принципе научных междисциплинарных связей современного мира (политическая философия), фундаментально исследует концепцию поликультурности, толерантства в политическом управлении азербайджанских исторических личностей, политических лидеров, в первую очередь, общенационального лидера и настоящего автора «Модели современного мультикультурализма», обратившей на себя внимание всего мира, Гейдара Алиева; президента Азербайджанской Республики, господина Ильхама Алиева; общие и отличительные аспекты идеи идентичности и поликультурности, а также другие научно-философские проблемы, как то динамика развития модели азербайджанского мультикультурализма в социальных коммуникациях, познавательных, этико-эстетических, социально-культурных и психологических аспектах, способствуя обогащению истории отечественной науки. |
С 2017 года изданы следующие публикации кафедры «Мультикультурализм и философия толерантности»: Хатира Гулиева. 1.Политика Гейдара Алиева: национальное государство, национальный лидер, гражданство, духовность. (Баки, 2019. Elm və təhsil. 416 стр.) монография 1.Философия идентичности-мультикультурализма-диалога (Баку-«Наука и образование»-2018. 304 с.) 2. Хатира Гулиева. "Огромный мост мультикультурализма - творчество Имадедина Насими" - сборник научных статей (2-я книга) (Баку-"Наука и образование"-2019. 154 с.) 3. Наследие Имаддина Насими в современной арабистике» сборник научных статей (Баку-«Европа»-2020. 190 с.) 4. Хатира Гулиева Сила мудрости политики великого лидера Гейдара Алиева. (Баку-"Книга издательско полиграфического предприятия "Kitabcapı.az"-2021. 310 стр.) 5. Khatira Guliyeva. «History, Methodology and Hypothesis of Artificial Intelligence» (Bakı- Elm.2022. 356 səh.). 6. "Вечная человеческая философия - ДИАЛОГ" Сборник материалов, отражающих деятельность Мехрибан Алиевой в области мультикультурализма 2004-2021 гг. (Баку-Элм. 2022. 406 с.). 7. Хатира Гулиева. Шушинская декларация - Философия единства и солидарности. Сборник статей. (Баку, Вяз-2023.400 стр.) Заведующая кафедрой, доктор философских наук Хатира Гулиева является 1.членом престижной американской системы Google academia/com |