(012) 537 22 79 (+994 50) 770 91 72 |
Müstəqil Azərbaycan Respublikasının Ulu Öndəri Heydər Əliyevin siyasi idarəçilikdə çoxmədəniyyətlilik, tolerantlıq ənənələrinə, eyni zamanda bu dünyəvi və bəşəri hadisəni dolğun əks etdirən azərbaycançılıq ideologiyasına ehtiramın ifadəsi olan müasir Azərbaycan multikulturalizm modeli Azərbaycan və bu geosiyasi-geomilliidentik məkanda yaşayan bütün insanların yaşam fəlsəfəsi olaraq siyasi, mədəni, iqtisadi və digər sahələri əhatə etdiyi kimi elmi istiqamətdə, xüsusilə ilə cəmiyyətin tərəqqi, həmçinin böhran məsələsini öyrənib, dəyərləndirən fəlsəfə sahəsində maraq doğurur, düşündürən mövzulara yol açır. . “Multikulturalizm və tolerantlıq fəlsəfəsi” şöbəsi 2017-ci ildə Azərbaycan Respublikasının prezidenti, cənab İlham Əliyevin Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq “Azərbaycanda multikulturalizm ənənələrinin qorunub saxlanması, daha da inkişaf etdirilməsi və geniş təbliğ olunması” məqsədi ilə 2016-cı ilin Multikulturalizm İLİ Elan olunması haqqında Sərəncamından irəli gələn vəzifələr istiqamətində yaranmışdır. “Multkulturalizm və Tolerantlıq fəlsəfəsi” dünya multikulturalizminin tarixi, metodoloji və müasir problemlərini, paralel olaraq Azərbaycan multikulturalizm modelininin ənənəvi qaynaqlarını, eyni zamanda müasir, yeni və aktual məsələlərini elmi kontekstlərdən öyrənir, bu sahə üzrə elmi kadrların yetişdirilməsini nəzərdə tutur. “Multikulturalizm və tolerantlıq fəlsəfəsi” şöbəsi müasir dünyanın elmi fənləararası əlaqələr prinsipinə əsaslanmaqla (siyasi fəlsəfə) Azərbaycanın tarixi şəxsiyyətlərinin, siyasi liderlərinin, ilk olaraq Ulu Öndər Heydər Əliyevin və bütün dünyanın diqqətini cəlb etmiş “Müasir Multkulturalizm Modelinin” əsl müəllifi Azərbaycan Respublikasının prezidenti, cənab İlham Əliyevin siyasi idarəçilikdə çoxmədəniyyətlilik, tolerantlıq konsepsiyasını, İdentiklik və çoxmədəniyyətlilik ideyasınının ümumi və fərqli tərəflərini, habelə digər elmi fəlsəfi mövzuları, məsələn, Azərbaycan multikulturalizm modelinin ictimai kommunikasiyalar, idrak, etik-estetk, sosial-mədəni, psixoloji aspektlərdə inkişaf dinamikasını fundamental şəkildə tədqiq etməklə milli elm tarixini zənginləşdirmək vəzifəsini öz üzərinə götürür. |
2017-ci ildən “Multikulturalizm və tolerantlıq fəlsəfəsi” kafedrasının aşağıdakı nəşrləri çap olunur: Xatirə Quliyeva. Heydər Əliyev siyasəti:Milli Dövlət, Milli Lider, Vətəndaşlıq, Mənəviyyat (monoqrafiya.Bakı. Elm.2019. 416 səh.) Məqalələr Topluları: 1.İdentiklik-Multikultursalizm- Dialoq Fəlsəfəsi (Bakı. Elm və təhsil-2018. 304 səh.) 2.Xatirə Quliyeva. Çoxmədəniyyətliliyin nə¬həng körpüsü – İmadəddin Nəsimi yaradıcılığı (Bakı.Elm və təhsil. 2019. 154 səh.) 3.İmadəddin Nəsimi İrsi Çağdaş Ərəb tədqiqatlarında (Bakı.Avropa -2020. 190 səh.) 4.Xatirə Quliyeva. Ulu öndər Heydər Əliyevin siyasətinin müdriklik gücü. (Bakı. «Kitabcapı.az» 2021. 310 səh.) 5.Khatira Guliyeva. «History, Methodology and Hypothesis of Artificial Intelligence» (Bakı- Elm.2022. 356 səh.). 6.“Əbədiyaşar bəşəri fəlsəfə -DİALOQ” (Bakı- Elm.2022. 406 səh.). 7.Xatirə Quliyeva. Şuşa Bəyannaməsi - Birlik və Həmrəylik Fəlsəfəsi . (Bakı, Elm. 2023.400 səh). Şöbə müdiri, fəlsəfə elmləri doktoru Xatirə Quliyeva aşağıdakı nüfuzlu elmi sistem və jurnalların üzvüdür: 1. Amerikanın nüfuzlu Google academia/ com sistemi |

(012) 537 22 79 (+994 50) 770 91 72 |
The modern Azerbaijani model of multiculturalism, which is an expression of respect for the traditions of multiculturalism and tolerance of the Great Leader of the Independent Republic of Azerbaijan Heydar Aliyev in political administration, as well as the ideology of Azerbaijanism, which fully reflects this worldly and human phenomenon, is a political, cultural, as it covers economic and other fields, it arouses interest in the scientific direction, especially in the field of philosophy, which studies and evaluates the progress of society, as well as the crisis, and opens the way to thought-provoking topics. . In 2017, the "Multiculturalism and Philosophy of Tolerance" department was founded by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, in accordance with Article 109, Clause 32 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, with the aim of "preserving, further developing and widely promoting the traditions of multiculturalism in Azerbaijan" in 2016. It was created in accordance with the duties arising from the Decree on the Declaration of the Year of Multiculturalism. "Philosophy of Multiculturalism and Tolerance" studies the historical, methodological and modern problems of world multiculturalism, in parallel, the traditional sources of the Azerbaijani model of multiculturalism, and at the same time modern, new and actual issues from scientific contexts, it envisages the training of scientific personnel in this field. The "Multiculturalism and Philosophy of Tolerance" department is based on the principle of scientific interdisciplinary relations of the modern world (political philosophy) and the original author of the "Modern Model of Multiculturalism", which attracted the attention of the historical personalities and political leaders of Azerbaijan, the Great Leader Heydar Aliyev, and the whole world, the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham By fundamentally researching Aliyev's concept of multiculturalism and tolerance in political administration, common and different aspects of the idea of identity and multiculturalism, as well as other scientific and philosophical topics, for example, the development dynamics of the Azerbaijani multiculturalism model in public communications, cognitive, ethical-aesthetic, socio-cultural, psychological aspects undertakes the task of enriching the history of science. |
Since 2017, the following publications of the department "Multiculturalism and the philosophy of tolerance" have been published: Khatira Guliyeva. Heydar Aliyev's Politics: National State, National Leader, Citizenship, Spirituality . (Bakı, 2019. Elm və təhsil. 416 p.) monograph, 1.Identity-Multiculturalism-Dialogue Philosophy (edited by Sevinj Guliyeva) (Baku- "Science and Education"-2018. 304 p.) 2. Khatira Guliyeva. "The huge bridge of multiculturalism - the work of Imadedin Nasimi" - a collection of scientific articles (2nd book) (Baku- "Science and Education"-2019. 154 p.) 3. Imaddin Nasimi's Legacy in Contemporary Arab Studies" collection of scientific articles (Baku- "Europe"-2020. 190 p.) 4. Khatira Guliyeva The power of wisdom of the great leader Heydar Aliyev's policy. (Baku- "Book "Kitabcapı.az" publishing-polygraphy enterprise"-2021. 310 p.) 5.Khatira Guliyeva. "History, Methodology and Hypothesis of Artificial Intelligence" Collection of Articles (Baku- Elm. 2022. 356 p.). 6. "Eternal Human Philosophy - DIALOG" Collection of materials reflecting the activities of Mehriban Aliyeva in the field of Multiculturalism 2004-2021. (Baku- Elm. 2022. 406 p.). 7. Khatira Guliyeva. Shusha Declaration - Philosophy of Unity and Solidarity. Collection of articles. (Baku, Elm-2023.400 pages)
1. The head of the department, Doctor of Philosophy, Khatira Guliyeva, is a member of the prestigious American Google academia/com system 2. Member of the prestigious American Academia.edu system 3. Member of the editorial board of the International Journal of Philosophy of the "Science Publishing Group", which is one of the prestigious scientific publications of America and the publisher of more than 400 journals 4. Member of the editorial board of the KAYGI SCOPUS indexed magazine created by the Faculty of Philosophy of Bursa Uludag University 5. Member of the editorial board of Academic History, Thought (impact factor) scientific journal published in Turkey |