Elektron poçtu sardarli@yahoo.com
Əsas fəaliyyət istiqamətləri  TlBX2 (B = In, Ga; X = S, Se, Te) tipli birləşmələr əsasında laylı və zəncirvari quruluşlu monokpistallar və onlar əsasında yaranan bərk məhlulların dielektrik, optik və impedans spektrlərinin tədqiqi və onlara qamma şüaların təsirinin xüsusiyyətlərinin tədqiqi.
1.Müəyyən edilmişdir ki, γ-kvantlarla şüalanmış TlSe1-xS2x sistemli bərk məhlul nümunələrinin elektrik keçiriciliyinin temperatur asılılığında (σ(T)) otaq temperaturlarından yuxarı temperaturlarda müşahidə olunan xüsusiyyətlər kristalın superion halına keçidi ilə bağlıdır. Keçiriciliyin müşahidə edilən xarakterini izah edən mexanizm təklif edilmiş və göstərilmişdir ki, müşahidə edilən ion keçiriciliyi Tl+ ionlarının tallium altqəfəsində vakansiyalar üzrə diffuziyası ilə əlaqədardır.
2.İlkin və γ-kvantla şüalanmış TlSe1-xS2x sistemli bərk məhlullarda  kompleks impedans spektrlərinin öyrənilmışdır. γ-şüalanmadan sonra alınan impedans qodoqraf əyrilərindən Varburqun diffuziya impedansının yarandığı müəyyən edilmişdir. İmpedans diaqramındakı şüalar, Varburqun diffuz impedansı ilə bağlıdır və bunun da əsasında verilmiş ionlarının sinusoidal siqnalının tezlik diapazonunda diffuziya layı sərhədinə çata bilməməsi dayanır.
3. Мüxtəlif dozalarda şüalanmış TlBX2 (B = In, Ga; X = S, Se, Te) laylı və zəncirvari quruluşlu kristalların və onlar əsasında yaranan bərk məhlulların 100-300 K temperatur intervalında elektrikkeçiriciliyi tədqiq olunmuş və sıçrayışlı keçiriciliyin temperatur intervalları müəyyən edilmişdir. Mott yaxınlaşmasına əsasən müəyyən edilmişdir ki, sıçrayışlı keçiriciliyin parametrlərinin qiymətləri tərkibdən və γ-şüalanmanın dozasından  asılı olaraq əhəmiyyətli dərəcədə dəyişir.

sardarli@yahoo.com | ||
Basic activity directions | Investigation of the dielectric, optical and impedance spectra of single crystals of layered and chain structures based on compounds of the TlBX2 type (B = In, Ga; X = S, Se, Te) and solid solutions based on them, as well as the effect of gamma radiation on these properties. | |
1. It has been established that the features observed in the temperature dependence of the electrical conductivity (σ(T)) of samples of solid solutions of the TlSe1-xS2x system irradiated with γ-quanta above room temperature are associated with the transition of the crystal to the superionic state. A mechanism was proposed to explain the observed nature of the conductivity, and it was shown that the observed ionic conductivity is associated with the diffusion of Tl+ ions over vacancies in the thallium sublattice. 2. The spectra of the complex impedance of the initial and γ-irradiated solid solutions of the TlSe1-xS2x system were studied. According to the curves of the impedance hodogram, it is determined that the diffusion impedance of Warburg appears in the γ-irradiated samples. The rays in the impedance diagram are related to the Warburg diffuse impedance and show that the sinusoidal signal from ion mixing in the measured frequency range does not reach the boundary of the diffusion layer. 3. The electrical conductivity of layered and chain TlBX2 crystals (B = In, Ga; X = S, Se, Te) irradiated at various doses and solid solutions based on them in the temperature range 100–300 K was studied, and the temperature ranges of hopping conductivity were determined. Based on the Mott approximation, it was found that the values of the hopping conductivity parameters change significantly depending on the composition and dose of γ-irradiation. |