ANA SƏHİFƏ  >>  İnstitut və təşkilatlar  >>  Bərpa olunan enerji növlərinin çevrilməsi laboratoriyası
Bərpa olunan enerji növlərinin çevrilməsi laboratoriyası
Tel. (+994 12) 5383224
mehrabova@mail.ru
Struktur bölmənin rəhbəri Fizika elmləri doktoru, dosent Mehrabova Mətanət Əhməd qızı
Əsas fəaliyyət istiqamətləri  Alternativ enerji, İstilik texnikası, Enerji çevrilmələri.
Alternativ energetika üzrə elmi tədqiqat işləri 1974-ci ildən başlanıb. İlk dövrdə lokal texniki məsələlərin həllinə yönəlmiş tədqiqat işləri daha üstünlük təşkil edib. 1977-ci ildə dünyada başlayan növbəti energetik böhranla əlaqədar olaraq günəş və külək enerjisinin universal enerji daşıyıcısı hidrogen vasitəsi ilə çevrib istifadəsi istiqamətində elmi tədqiqatlar aparılıb və aşağıdakı mühüm nəticələr alınıb.                      - Ayrıca və kombinə olunmuş şəkildə fəaliyyət göstərən bir-neçə günəş və külək energetik qurğuları işlənilmiş, yaradılmış və onları Bakı şəhərinin klimatik şəraitində praktiki olaraq tədqiq edilmişdir, hansılara ki, aşağıdakılar aiddirlər:
- sudan təzyiq altında yüksəktəmizlikli hidrogen və oksigen qazları almaq üçün günəş-fotoelektrik və külək energetik qurğuları (qurğular kiçik ölçülü zərgərlik məmulatlarının istilik emalı məqsədilə tətbiq olunmuşlar);
- yeraltı metal avadanlıqları elektrokimyəvi və elektrik korroziyalarından qorumaq üçün foto-elektrik və külək elektrik cərəyan mənbələrindən qidalanan antikorroziya sistemləri (Sumqayıt-Qara-dağ magistral qaz kəmərinin, müvafiq olaraq,
300 m və 3 km uzunluqda hissələrini korroziyadan qorumaq məqsədilə tətbiq olunmuşlar);
- eyni zamanda iki ədəd külək elektrik mühərrikin-dən qidalanan , şitilxana tipli yerlərin qızdırılması üçün sistem (ümumi sahəsi 150   olan örtülü şitilxananı isitmək üçün istifadə olunmuşdur).
- ayrılıqda və kombinə olunmuş günəş-külək istilik və qaynar su təminatı qurğularının müxtəlif modifikasiyaları;                                                - parabolik konsentratorlu yüksək temperaturlu günəş qurğusunda hidrogen və yanar qaz qarışığı (və s.) almaq məqsədilə termokimyəvi reaktorlar və dozalaşdırıcı sistemlər (bu reaktor, qurğu və sistemlərə 4 ədəd müəlliflik şəhadətnaməsi alınmışdır);                                                       - optimallaşdırıcı qurğular, həmçinin də izləyici və təhlükəsizlik təmin edən sistemlər (həmin qurğu və sistemlərin əksəriyyətinə keçmiş SSRİ-nin müəlliflik şəhadətnamələri, həmçinin də RF-nın və Azərbaycan Respublikasının patentləri alınmışdır).
- ilk dəfə olaraq sudan təzyiq altında yüksək təmizlikli hidrogen və oksigen qazlarının alınması üçün günəş elektroliz qurğusunun, həmçinin də biokütlələrdən və üzvi tullantılardan yanar qaz qarışıqları almaq üçün parabolik konsentratorlu, yüksəktemperaturlu günəş qurğusunun riyazi mo-delləri işlənilmişdir;
- Azərbaycan şəraitində günəş və külək enerjisindən istifadə imkanlarının aşkar edilməsi üzrə çoxsaylı tədqiqat işləri aparılmışdır. Azərbaycanın bütün ərazisi üçün külək və günəş rejimləri üzrə qısa kadastrı tərtib olunmuşdur. Bu zaman ilk dəfə ola-raq şaquli ekstropolyasiyada, o cümlədən 2 km-ə qədər hündürlüklərdə mümkün olan külək rejimləri müəyyən edilmişdir.
-Mədən şəraitində xam neftin emala hazırlanması prosesində iqtisadi və ekoloji cəhətdən əlverişli olan günəş enerjisinin istiliyindən istifadə etmək məqsədilə 2 modullu parabolosilindrik konsentratorlu günəş energetik qurğusu işlənib hazırlanmışdır.
- Bakı şəhərinin klimatik şəraitində bir başa günəş radiasiyasının 400-900 Vt/  intervalında təbii sınaqlar aparılmış, qurğunun həm mövsümü, həm də orta illik parametrləri təyin olunmuşdur. Külək enerjisinin sıxılmış hava enerjisinə çevirib, sonra onun əsasında stabil elektrik enerjisinin alınması üzrə tədqiqat işləri aparılmışdır.
- Abşeron klimatik şəraitində kənd və bağ evlərinin isti su təminatı üçün Günəş və Külək energetik qurğuları əsasında kombinə olunmuş sistem yaradılmışdır.
- 3 illik təcrübələr əsasında müəyyən müsbət nəticələr əldə edilmişdir və bu sahədə işlər davam etdirilir. -Laboratoriyanın əməkdaşları tərəfindən 1974-2019-cu illər ərzində ümumilikdə  ~520 məqalə yerli və xarici jurnallarda nəşr olunmuş, 107-dən çox ixtiraya keçmiş SSRİ-nin müəlliflik şəhadətnamələri, həmçinin də RF-nın Avroasiya Patent Təşkilatının və Azərbaycan Respublikasının patentləri alınmışdır.
- Laboratoriyanın gələcək işlərində Abşeron yarımadasının günəş kadastrının işlənib hazırlanması, praktiki olaraq kənd və bağ evlərində günəş energetik qurğularından istifadə edilməsi nəzərdə tutulur. Günəş enerjisi vasitəsilə üzvi tullantılardan və biokütlələrdən hidrogen və hidrogen tərkibli qazların (H2, CH4, CO və s.) alınması üsulları, perspektivlərinin araşdırılması, iqtisadi və ekoloji cəhətdən dəyərləndirilməsi üzrə elmi-tədqiqat işləri aparılır.

Лаборатория преобразования возобновляемых видов энергии
Основные направления деятельности структурного подразделения  Альтернативная энергетика, Теплоэнергетика, Преобразования видов энергии
В лаборатории «Преобразование видов энергии» научной исследовательские работы в области альтернативной энергии были начаты в 1974 г. Эти работы в начальным этапе были сосредоточена в области создания высокотемпературных установок и систем. В связи с создавшимся в мире, а также в Азербайджана работы были сосредоточены в области создания различных гелиоэнергетических водородных установок. Разработана, создан и в климатических условиях г. Баку исследован ряд отдельных и комбинированных солнечных и ветроэнергетических установок к числу которых относятся:
-солнечно - фотоэлектрическая и ветроэнергетическая установки для получения высокочистого водорода и кислорода из воды под давлением (установки были применены для тепловой обработки малогабаритных ювелирных изделий).
-Антикоррозионные системы для защиты подземных металлических оборудований от электрохимической и электрической коррозий, питаемые от фотоэлектрического и ветроэлектрических источников тока (были применены для защиты от коррозии части магистрального газопровода Сумгаит - Карадаг с длиной, 300 м и 3 км, соответственно);
система для обогрева помещений тепличного типа, питаемой, одновременно из двух ветроэлектрических агрегатов (система применена для обогрева теплицы закрытого типа с площадью 150м2);
-различные модификации отдельных и ком-бинированных солнечных и ветровых установок для теплоснабжения и горячего водоснабжения;
- термохимические реакторы и дозирующие системы для получения водорода и горючие смеси газов на солнечной высокотемпературной установке с параболическим концентратором (на эти реактора и системы были получены 4 авторских свидетельств);
- оптимизирующие устройства, а также следящие системы и системы безопасности работы альтернативных энергоустановок. (На большинство из этих устройств и систем получены авторские свидетельства СССР, а также патенты РФ и Азербайджана);
-впервые разработана математическая модель солнечной электролизной установки для получения водорода и кислорода из воды под давлением, а также солнечной высокотемпературной установки с параболическим концентратором, служащим для получения горючих смесей газов из биомассы и органических отходов;
-Были проведены многочисленные исследовательские работы по определению возможностей для использования солнечной и ветровой энергии в условиях Азербайджана. Составлен краткий кадастр по ветреным и солнечным режимам для всей территории Азербайджана, в том числе и для Апшеронского полуострова и г. Баку. Впервые были определены возможные режимы ветра в вертикальной экстраполяции, а также на высотах до 2 км.
- Было разработано устройство солнечной энергии с 2-х модульным параболическим концентратом, чтобы использовать тепло солнечной энергии, которая является экономически и экологически благоприятным в процессе переработке сырой нефти в добывающих условиях. Проведены естественные эксперименты в диапазоне 400-900 Вт солнечной радиации в климатических условиях Баку и определены как сезонные и среднегодовые параметры устройства.
- Были проведены научно-исследовательские работы по преобразованию энергии ветра в энергию сжатого воздуха, а затем получения электроэнергии на его основе. Создана комбинированная система на основе Солнечных и Ветровых энергетических установок для горячего водоснабжения в деревнях и загородных домах в климатических условиях Апшерона. Были достигнуты определенные положительные результаты на основе 3-летнего опыта, и продолжаются исследования в этой области.
-В целом сотрудниками лаборатории были опубликованы 520 статей в местных и иностранных журналах в течении 1976-2019 гг., были получены более 107 авторских свидетельств бывшего СССР, а также патенты Российской Федерации, Евразийской патентной организации и Азербайджанской Республики. В дальнейших работах лаборатории предусматривается разработка солнечного кадастра Апшеронского полуострова и использовать солнечные энергетические устройства в деревнях и загородных домах. Проводятся научно-исследовательские работы методов экономической и экологической оценки, перспектив получения водорода и водородсодержащих газов (H2, CH4, CO и др.) из органических отходов и биомассы посредством солнечной энергии.