Struktur bölmənin rəhbəri Qurbanov Müslüm Əhməd oğlu
Tədqiqat obyekti kimi fenollar, politsiklik aromatik birləşmələr, xlor üzvi birləşmələr-xloroform, tsikloxlorbenzol, xlorlaşmış bifenillər və pestisidlər tədqiqi;
-Xlorlaşmış bifenillərlə çirklənmiş transformator yağlarının radiasiya texnologiyasının tətbiqi ilə təmizlənmə proseslərinin tədqiqi;
-Transformator yağı və tullantı sularının radioliz proseslərinin kinetik modelləşdirilməsi;
-Radioaktiv maye tullantılarda hidrogen və kimyəvi təhlükəsizliyin tədqiqi;
- Sənaye tullantılarının (antropogen faktorların) ətraf mühitdə karbon və onun nuklidlərinin dövriyyəsinə təsiri, onun riyazi modelləşdirilməsi.
1.Xlorsuzlaşma prosesini xarakterizə edən parametrlərin-pH göstəricisi, H2O2, oksigenə kimyəvi tələbatın dəyişməsinə nano-Al2O3-ün təsiri öyrənilmişdir. Göstərilmişdir ki, sistemdə nano-Al2O3 olduqda pH göstəricisinin turşuluğu azalır, oksigenə kimyəvi tələbat azalır. Bu azalma sistemdə TXB-nin qatılığı ilə müəyyən olunur. TXB-nin ilkin qatılığı artdıqca OKT-nin çevrilmə dərəcəsi azalır.
2.PXB izomerlərinin xromatoqrafik analizi aparılmış və dozadan asılı olaraq kinetik qanunauyğunluqlar müəyyən edilmiş, baxılan sistemin radioliz prosesinin mümkün kinetic sxemi qurulmuş və modelləşmə əsasında PXB izomerlərinin çevrilməsinin kinetik xüsusiyyətləri aydınlaşdırılmışdır.
3. Pestisidlərin  –şüaların təsiri altında heksan və etanolda məhlullarının radiolizi zamanı ilkin qatılıqdan asılı olaraq çevrilmə dərəcəsi artır.
4.Oksalat, qarışqa və nitrat turşusu sistemlərinin müxtəlif qatılıqlarında suda məhlullarının radioliz prosesi tədqiq edilmişdir.KİNET proqramı vasitəsi ilə ikili (oksalat-qarışqa) və üçlü (oksalat-qarışqa-nitrat) sistemlərin suda məhlullarının radiolitik çevrilmə prosesləri öyrənilmişdir. Alınmış təcrübi və hesablama məlumatları əsasında turşuların çevrilmə mexanizmi müzakirə edilmiş və maye radioaktiv tullantıların saxlanılması üçün mümkün radiasiya və kimyəvi təhlükəsizlik qiymətləndirilmişdir.
5.Radiokarbon metodu ilə odun parçasının yaşı təyin edilmiş və onun yaşının təxminən 180±30 il olduğu müəyyən edilmişdir. Simens qardaşlarının Gədəbəydəki mədənlərindən götürülmüş ağac parçasının yaşı 180±35 il; Qəbələ rayonu, Aeroport ərazisindən tapılmış kömürləşmiş qaliğın yaşının 50 000 ildən yuxarı olduğu müəyyən edilmişdir.

Электронный адрес m_gurbanov@mail.ru
-Исследование кинетики и механизма процессов радиационной очистки  токсичных соединений, таких как, фенолов, полициклических ароматических соединений, хлорорганических соединений - хлороформа, циклохлорбензола, хлорированных бифенилов и пестицидов как объекты исследовании;
-Изучение процессов очистки с использованием радиационной технологии трансформированных масел, загрязненных хлорированными бифенилами;
- Кинетическое моделирование процессов радиолиза загрязненных трансформаторных масел и  опасных отходов в водной среде;
- Исследование водородной и химической безопасности в радиоактивных отходах;
-Влияние промышленных отходов (антропогенных факторов) на циркуляцию углерода и его нуклидов в окружающей среде и  математическое моделирование этих систем
1.Исследовано влияние нано-Al2O3 на изменение параметров-показатель pH, H2O2, химическое потребление кислорода  характеризующих процесс дехлорирования. Показано, что в присутствии нано-Al2O3, кислотность индикатора pH и химическая потребность в кислорода уменьшается. Это уменьшение определяется с концентрацией TXБ в системе. С увеличением начальной концентрации TXБ степень превращении ХПК  уменьшается.
2.Проведен хроматографический анализ изомеров ПХБ и определены кинетические закономерности в зависимости от поглощенной дозы, составлена возможная кинетическая схема процесса радиолиза рассматриваемой системы и уточнены кинетические характеристики конверсии изомеров ПХБ на основе моделирования.
3.Скорость превращения пестицидов  под действием радиолиза в растворе гексана и этанола в зависимости от начальной концентрации  возрастает степень превращения.
4.Исследован радиолиз водных растворов смесей муравьиной, щавелевой и азотной кислоты при их разных концентрациях. С программой  KINET  исследованы процессы  радиолитических превращений при радиолизе двойной (муравьиной-щавелевой кислоты) и тройной (муравьиной-щавелевой-азотной кислоты) системы в водных растворов. На основе полученных экспериментальных  данных обсуждены механизмы превращения кислот и возможные риски радиационной и химической безопасности при хранении жидких радиоактивных отходов.
5.Радиоуглеродный метод определялся по возрасту древесной части, а ее возраст составлял примерно 180 ± 30 лет. Возраст деревянной части шахты братьев Сименс в Гeдабее составляет 180 ± 35 лет; Установлено, что возраст угля, обнаруженного на территории аэропорта в Габалинском районе, превышает 50 000 лет.