| Struktur bölmənin rəhbəri | İsgəndərov Asəf Talıb oğlu
Azərbaycanda ilk dəfə olaraq respublikada yayılan və xarici ölkələrdən gətirilən müxtəlif bağ qruplarında təmsil olunan qızılgüllərin növ və sortlarının Abşeronda, Mərkəzi Nəbatat Bağında kolleksiyasını toplayaraq elmi əsaslarla öyrənilməsi, introduksiyası və seleksiyası həyata keçirilir. |
“Çiçəkçilik” laboratoriyasında 2006-ci ildən Azərbaycanda dekorativ çiçəkli bitkilər üzrə ilk dəfə olaraq Asəf İsgəndərovun rəhbərliyi altında seleksiya, hibridləşdirmə və seçmə nəticəsində bağ qızılgüllərinin 800-dən artıq hibrid formaları əldə olunmuşdur. Onlardan ən uğurlu alınmış 24 hibrid toxmacarın yeni genotip olduğu müəyyən edilmişdir. Azərbaycanda ilk dəfə olaraq MNB-da yetişdirilmiş 3 qızılgül – “Əsrin Müqaviləsi”, “Sarı Gəlin”, “Nazpəri” sortlarına görə Asəf İsgəndərova patent və müəlliflik şəhadətnamələri verilmişdir. Digər yeni sortların da Dövlət Komissiyasına təqdim edilməsinə hazırlıq işləri görülür. |

| Электронный адрес | iskenderov.asef@rambler.ru | |
Впервые в Азербайджане в Центральном Ботаническом саду собрана коллекция видов и сортов роз Апшерона, распространенных в республике и также привезенных из других стран, представленных в разных садовых группах, проведена их интродукция и селекция, изучены их научные основы. |
Лаборатория «Цветоводства» в 2006-ом году впервые в Азербайджане в сфере декоративно-цветущих растений под руководством Асафа Искандарова при помощм селекции в итоге гибридизации и отбора получила более 800 гибридных форм садовых розоцветных. Самые удачные из них 24 гибридных сеянцев выли определены как новый генотип. Асаф Искандаров получил патент и свидетельство об авторских правах за выращенные впервые в Азербайджане в Центральном Ботаническом саду 3 новых сорта роз, названные «Контракт века», «Сары Гелин» и «Назпери». Также ведется подготовка для предоставления других новых сортов в Государственную Комиссию. |