| Bölmənin ünvanı | AZ1001, Bakı ş., İstiqlaliyyət küç., 30 | |
| Bölmənin yaranma tarixi | İctimai Elmlər Bölməsi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə eyni tarixdə, 1945-ci il martın 27-də yaranmış, tərkibi isə mayın 21-də AEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən təsdiq edilmişdir. O zaman bölmənin tərkibində ictimai elmlər üzrə 5 tədqiqat müəssisəsi fəaliyyət göstərirdi. Onlardan 2-si institut (Tarix, Fəlsəfə), 1-i muzey (Tarix Muzeyi), 1-i isə sektor (İqtisadiyyat Sektoru) idi.
1960-cı ildə Bölmənin strukturunda dəyişiklik olmuşdur: 2 yeni elmi-tədqiqat müəssisəsi (İqtisadiyyat, Şərqşünaslıq institutları) və 1 sektor (Fəlsəfə Sektoru) yaradılmışdır. 1981-ci ildən İctimai Elmlər Bölməsi iki müstəqil bölmə – Tarix, Fəlsəfə və Hüquq, Ədəbiyyat, Dil və İncəsənət bölmələri kimi fəaliyyətə başlamışdır. 1990-cı ildə Tarix, Fəlsəfə və Hüquq Bölməsinin əvvəlki adı bərpa olunmuşdur. 2001-ci ildə isə İctimai Elmlər Bölməsi və Ədəbiyyat, Dil və İncəsənət Bölməsinin bazasında Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsi təşkil edilmişdir. İEB təşkil edilənədək humanitar və ictimai elmlərə Akademiyanın vitse-prezidentləri Heydər Hüseynov (1945-1950) və Səməd Vurğun Vəkilov (1950-1957) rəhbərlik edirdilər. Sonradan müxtəlif illərdə bölməyə akademiklər Məmməd Arif Dadaşzadə (1959-1961), İsmayıl Hüseynov (1962-1968), Məmmədağa Şirəliyev (1969-1969), Əlisöhbət Sumbatzadə (1970-1981), İqrar Əliyev (1981-1985), Məmməd Cəfər Cəfərov (1981-1986 – ƏDİB), Əhməd Mahmudov (1985-1987), Aslan Aslanov (1987-1997), Bəkir Nəbiyev (1987-2001 – ƏDİB), Cəmil Quliyev (1997-2001), Ağamusa Axundov (2001-2011), Kamal Abdullayev (2011-2014) rəhbərlik etmişlər. 2014-cü ildən isə bölmənin akademik-katibi Teymur Həşim oğlu Kərimlidir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsi"nin təsdiqi və "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsinin təsdiq edilməsi haqqında" Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2003-cü il 4 yanvar tarixli 837 nömrəli Fərmanının ləğvi haqqında" 11 dekabr 2014-cü il tarixli 386 nömrəli Fərmanına əsasən, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının tərkibində Humanitar Elmlər Bölməsi və İctimai Elmlər Bölməsi yaradılmışdır. AMEA-nın 29 aprel 2015-ci il tarixli Ümumi yığıncağında AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsi və İctimai Elmlər Bölməsinin fəaliyyətinin təşkili haqqında müvafiq qərar qəbul edilmişdir. AMEA-nın 29 aprel 2015-ci il tarixli 1/12 nömrəli qərarı ilə AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi vəzifəsinə təyin edilmişdir. Hazırda İctimai Elmlər Bölməsinin tərkibinə 7 elmi tədqiqat institutu və 1 muzey daxildir: A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutu (baş direktor: professor K.Şükürov), Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutu (baş direktor v.i.e.: Fərhad Quliyev), Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu (baş direktor: akademik G.Baxşəliyeva), Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutu (baş direktor: fəlsəfə üzrə elmlər doktoru, professor İ.Məmmədzadə), İqtisadiyyat İnstitutu (baş direktor: iqtisad üzrə elmlər doktoru, professor N.İmanov), Qafqazşünaslıq İnstitutu (baş direktor: AMEA-nın müxbir üzvü M.Qasımlı) və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi (baş direktor: akademik N.Vəlixanlı). İctimai Elmlər Bölməsinin tərkibində 9 akademik, 15 müxbir üzv fəaliyyət göstərir. |
| Bölmənin Elmi şurasının sədri | Akademik Gövhər Baxşəli qızı Baxşəliyeva
Telefon: (+994 12) 4929707 |
| Bölmənin elmi katibi | Zümrüd İbrahim qızı Mənsimova
Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Xidməti tel.: (+994 12) 4925180 Mobil tel.: (+994 55) 5765235 Veb: www.science.gov.az |
Elmi şura - sədr -müavin - üzvləri |
Baxşəliyeva Gövhər Baxşəli qızı Vəlixanlı Nailə Məmmədəli qızı Mustafayev Şahin Məcid oğlu Bünyadzadə Könül Yusif qızı |
| Bölmənin üzvləri | Mehdiyev Ramiz Ənvər oğlu
Xidməti tel.: (+994 12) 4372021 Mob.: (+994 50) 2149443 Xidməti tel.: (+994 36) 5446580 Mob.: (+994 50) 2117658 Vəlixanlı Nailə Məmmədəli qızı Xidməti tel.: (+994 12) 4932387 Mob.: (+994 50) 3245393 Xəlilov Səlahəddin Sədrəddin oğlu Mob.: (+994 50) 2129047 Mob.: (+994 50) 2866361 Xidməti tel.: (+994 12) 5390484 Mob.: (+994 50) 3672131 Məmmədəliyeva Sevda Yusif qızıXidməti tel.: (+994 12) 5102858 Mob.: (+994 55) 7848820 Mustafayev Şahin Məcid oğluXidməti tel.: (+994 12) 5393152 Mob.: (+994 50) 3399609 Mob.: (+994 50) 3890366 Səfərli Hacıfəxrəddin Yəhya oğlu Xidməti tel.: (+994 36) 5450671 Mob.: (+994 50) 3536875 Xidməti tel.: (+994 12) 5398951 Mob.: (+994 50) 3594595 Xidməti tel.: (+994 12) 5102690 Mob.: (+994 50) 3104003 Xidməti tel.: (+994 12) 4981745 Mob.: (+994 50) 3208025 |
| Bölməyə daxil olan elmi tədqiqat müəssisələri | Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutu
Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutu Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutu |
| Bölmənin elmi nəşrləri |
Azərbaycan tarixşünaslığı (A.Bakıxanov adına tarix İnstitutu) Azərbaycan arxeologiyası və etnoqrafiyası (Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitututu) Azərbaycanda arxeoloji tədqiqatlar (Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitututu) “Şərq filologiyası məsələləri” toplusu (Akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu) Azərbaycan şərqşünaslığı (elmi-kütləvi jurnal) (Akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu) Şərq araşdırmaları (Akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu) Elmi əsərlər (Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutu) Şərq fəlsəfəsi problemləri (Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutu) AMEA-nın Xəbərləri (İqtisadiyyat seriyası) (İqtisadiyyat İnstitutu) İqtisadi artım və ictimai rifah (İqtisadiyyat seriyası) (İqtisadiyyat İnstitutu) Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Elmi əsərləri (Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi) Qafqazşünaslıq jurnalı (Qafqazşünaslıq İnstitutu) |
| Elmi istiqamətlər üzrə elmi şuralar |
Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurası İctimai Elmlər üzrə Problem Şurası |

| Phone | (+994 12) 4925180; (+994 12) 4925385
History of the Department Organization On March 27, 1945 alongside with the Azerbaijan National Academy of Sciences the Department of the Social Sciences was established. The staff of the Department was approved by the Presidium of ANAS on May 21. At that period 5 scientific institutions of social sciences direction functioned within the Department. Two of them were the Institutes (Institute of History, Institute of Philosophy), one museum (Museum of History) and one sector (Sector of Economy). In 1960 changes were made in the structure of the Department: new two scientific research institutions were established (Institute of Economy and Institute of Oriental Studies) and one sector (Sector of Philosophy). Starting from 1981 the Department of Social Sciences started to function as two independent departments: the Department of History, Philosophy and Law and the Department of Literature, Language and Art. In 1990 the Department restored its previous name as the Department of History, Philosophy and Law. The Department of Humanities was created in 2001 on the base of the Department of Social Sciences and the Department of Literature, Language and Art. Before the establishment of the Department of Social Sciences the humanities and social sciences were ruled by two vice-presidents of ANAS Heydar Huseinov (1945-1950) and Samed Vurgun Vekilov (1950-1957). In the future in different periods of time the Department was ruled by the academicians Mammad Arif Dadashzada (1959-1961), Ismail Huseinov (1962-1968), Mammadaga Shiraliyev (1969-1969), Alisohbet Sumbatzada (1970-1981), IlgarAliyev (1981-1985), Mammad Jafar Jafarov (1981-1986), Ahmad Mahmudov (1985-1987), AslanAslanov (1987-1997), Baki rNabiyev (1987-2001), Jamil Guliyev (1997-2001), Agamusa Akhundov (2001-2011), Kamal Abdullayev (2011-2014). In 2014 Teymur Gashim Karimli became an academic-secretary of the Department. According to the Order № 386 of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev from December 11, 2014 on the abolition of the Order № 837 of the President of the Republic of Azerbaijan from January 4, 2003 on “Statute of ANAS” and “On the approval of the Statute of ANAS” there were established the Department of Social Sciences and the Department of Humanities in the structure of ANAS. At the General Council of ANAS that took place on April 29, 2015 was decided to organize the operation of the Department of Humanities and the Department of Social Sciences of ANAS. According to the decision of ANAS № 1/12 from April 29, 2015 correspondent-member of ANAS Nargiz Akhundova was appointed an academic-secretary of the Department of Social Sciences. Currantly there are 7 scientific research institutions and 1 museum in the Department of Social Sciences: A.A.Bakikhanov Institute of History, Institute of Archeology, Ethnography and Anthropology, Institute of Oriental Studies named after Z.Bunyadov, Institute of Philosophy, Institute of Economy, Institute of Caucasian Studies and the National Museum of History of Azerbaijan.
9 academicians and 15 correspondent-members works at the Department of Social Sciences. |
| Chairman of the Scientific Council of Division | Academician Bakhshaliyeva Govhar Bakhshali gizi
Phone: (+994 12) 4929710 Fax: (+994 12) 4929707 |
| Scientific secretary | Zumrud Ibrahim gizi Mansimova
PhD in philology Office phone: (+994 12) 4925180 Mob. tel.: (+994 55) 5765235 Web: www.science.gov.az E-mail: zumaibrahim@mail.ru, |
Scientific Council: - chairman - deputies - members |
Bakhshaliyeva Govhar Bakhshali gizi Valikhanli Naila Mammadali gizi Samadzadeh Ziyad Aliabbas oglu
| Division members | Mehdiyev Ramiz Anvar oglu Samadzadeh Ziyad Aliabbas oglu Office phone: (+994 12) 4372021 Mob.: (+994 50) 2149443 Office phone: (+994 36) 5446580 Mob.: (+994 50) 2117658 Valikhanli Naila Mammadali gizi Office phone: (+994 12) 4932387 Mob.: (+994 50) 3245393 Mob. tel.: (+994 50) 3117975 E-mail: nergizaxundova@science.az, Khalilov Salahaddin Sadraddin oglu Mob.: (+994 50) 2129047Mob.: (+994 50) 2866361 Office phone: (+994 12) 5390484 Mob.: (+994 50) 3672131 Office phone: (+994 12) 5102858 Mob.: (+994 55) 7848820 Mamedaliyeva Sevda Yusif giziOffice phone: (+994 12) 5393152 Mob.: (+994 50) 3399609 Bakhshaliyev Vali Bakhshali oglu Mob.: (+994 50) 3890366 Safarli Hajifakhraddin Yahya oglu Office phone: (+994 36) 5450671 Mob.: (+994 50) 3536875 Bunyadov Teymur Amiraslan oglu Office phone: (+994 12) 5398951 Mob.: (+994 50) 3594595 Office phone: (+994 12) 5102690 Mob.: (+994 50) 3104003 Office phone: (+994 12) 4981745 Mob.: (+994 50) 3208025 |
| Research Institutions attached to the division | Institute of History named after Abbasgulu Agha Bakikhanov
Institute of Archeology, Ethnography and Anthropology Institute of Philosophy and Sociology
National Museum of Azerbaijan History Institute of Oriental Studies named after Academican Ziya Bunyadov |
Scientific publications |
"Social Sciences" journal of ANAS Proceedings of ANAS (Economy series), (Institute of Economy) Scientifik works (collection of articles), (A.A. Bakikhanov Institute of History) Archaeology and Ethnography (researches), (Institute of Archeology, Ethnography and Anthropology) Scientific researches (philology of the Orient) Institute of Oriental Studies named after Z. Bunyadov Collection of scientific articles (National Mouseum of the history of Azerbaijan) |