| Bölmənin ünvanı | AZ1001, Bakı ş., İstiqlaliyyət küç., 30 | |
| Bölmənin yaranma tarixi | İctimai Elmlər Bölməsi Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə eyni tarixdə, 1945-ci il martın 27-də yaranmış, tərkibi isə mayın 21-də AEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən təsdiq edilmişdir. O zaman bölmənin tərkibində ictimai elmlər üzrə 5 tədqiqat müəssisəsi fəaliyyət göstərirdi. Onlardan 2-si institut (Tarix, Fəlsəfə), 1-i muzey (Tarix Muzeyi), 1-i isə sektor (İqtisadiyyat Sektoru) idi.
1960-cı ildə Bölmənin strukturunda dəyişiklik olmuşdur: 2 yeni elmi-tədqiqat müəssisəsi (İqtisadiyyat, Şərqşünaslıq institutları) və 1 sektor (Fəlsəfə Sektoru) yaradılmışdır. 1981-ci ildən İctimai Elmlər Bölməsi iki müstəqil bölmə – Tarix, Fəlsəfə və Hüquq, Ədəbiyyat, Dil və İncəsənət bölmələri kimi fəaliyyətə başlamışdır. 1990-cı ildə Tarix, Fəlsəfə və Hüquq Bölməsinin əvvəlki adı bərpa olunmuşdur. 2001-ci ildə isə İctimai Elmlər Bölməsi və Ədəbiyyat, Dil və İncəsənət Bölməsinin bazasında Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsi təşkil edilmişdir. İEB təşkil edilənədək humanitar və ictimai elmlərə Akademiyanın vitse-prezidentləri Heydər Hüseynov (1945-1950) və Səməd Vurğun Vəkilov (1950-1957) rəhbərlik edirdilər. Sonradan müxtəlif illərdə bölməyə akademiklər Məmməd Arif Dadaşzadə (1959-1961), İsmayıl Hüseynov (1962-1968), Məmmədağa Şirəliyev (1969-1969), Əlisöhbət Sumbatzadə (1970-1981), İqrar Əliyev (1981-1985), Məmməd Cəfər Cəfərov (1981-1986 – ƏDİB), Əhməd Mahmudov (1985-1987), Aslan Aslanov (1987-1997), Bəkir Nəbiyev (1987-2001 – ƏDİB), Cəmil Quliyev (1997-2001), Ağamusa Axundov (2001-2011), Kamal Abdullayev (2011-2014) rəhbərlik etmişlər. 2014-cü ildən isə bölmənin akademik-katibi Teymur Həşim oğlu Kərimlidir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsi"nin təsdiqi və "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsinin təsdiq edilməsi haqqında" Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2003-cü il 4 yanvar tarixli 837 nömrəli Fərmanının ləğvi haqqında" 11 dekabr 2014-cü il tarixli 386 nömrəli Fərmanına əsasən, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının tərkibində Humanitar Elmlər Bölməsi və İctimai Elmlər Bölməsi yaradılmışdır. AMEA-nın 29 aprel 2015-ci il tarixli Ümumi yığıncağında AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsi və İctimai Elmlər Bölməsinin fəaliyyətinin təşkili haqqında müvafiq qərar qəbul edilmişdir. AMEA-nın 29 aprel 2015-ci il tarixli 1/12 nömrəli qərarı ilə AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi vəzifəsinə təyin edilmişdir. Hazırda İctimai Elmlər Bölməsinin tərkibinə 7 elmi tədqiqat institutu və 1 muzey daxildir: A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutu (baş direktor: professor K.Şükürov), Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutu (baş direktor v.i.e.: Fərhad Quliyev), Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu (baş direktor: akademik G.Baxşəliyeva), Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutu (baş direktor: fəlsəfə üzrə elmlər doktoru, professor İ.Məmmədzadə), İqtisadiyyat İnstitutu (baş direktor: iqtisad üzrə elmlər doktoru, professor N.İmanov), Qafqazşünaslıq İnstitutu (baş direktor: AMEA-nın müxbir üzvü M.Qasımlı) və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi (baş direktor: akademik N.Vəlixanlı). İctimai Elmlər Bölməsinin tərkibində 9 akademik, 15 müxbir üzv fəaliyyət göstərir. |
| Bölmənin Elmi şurasının sədri | Akademik Gövhər Baxşəli qızı Baxşəliyeva
Telefon: (+994 12) 4929707 |
| Bölmənin elmi katibi | Zümrüd İbrahim qızı Mənsimova
Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Xidməti tel.: (+994 12) 4925180 Mobil tel.: (+994 55) 5765235 Veb: www.science.gov.az |
Elmi şura - sədr -müavin - üzvləri |
Baxşəliyeva Gövhər Baxşəli qızı Vəlixanlı Nailə Məmmədəli qızı Mustafayev Şahin Məcid oğlu Bünyadzadə Könül Yusif qızı |
| Bölmənin üzvləri | Mehdiyev Ramiz Ənvər oğlu
Xidməti tel.: (+994 12) 4372021 Mob.: (+994 50) 2149443 Xidməti tel.: (+994 36) 5446580 Mob.: (+994 50) 2117658 Vəlixanlı Nailə Məmmədəli qızı Xidməti tel.: (+994 12) 4932387 Mob.: (+994 50) 3245393 Xəlilov Səlahəddin Sədrəddin oğlu Mob.: (+994 50) 2129047 Mob.: (+994 50) 2866361 Xidməti tel.: (+994 12) 5390484 Mob.: (+994 50) 3672131 Məmmədəliyeva Sevda Yusif qızıXidməti tel.: (+994 12) 5102858 Mob.: (+994 55) 7848820 Mustafayev Şahin Məcid oğluXidməti tel.: (+994 12) 5393152 Mob.: (+994 50) 3399609 Mob.: (+994 50) 3890366 Səfərli Hacıfəxrəddin Yəhya oğlu Xidməti tel.: (+994 36) 5450671 Mob.: (+994 50) 3536875 Xidməti tel.: (+994 12) 5398951 Mob.: (+994 50) 3594595 Xidməti tel.: (+994 12) 5102690 Mob.: (+994 50) 3104003 Xidməti tel.: (+994 12) 4981745 Mob.: (+994 50) 3208025 |
| Bölməyə daxil olan elmi tədqiqat müəssisələri | Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutu
Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutu Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutu |
| Bölmənin elmi nəşrləri |
Azərbaycan tarixşünaslığı (A.Bakıxanov adına tarix İnstitutu) Azərbaycan arxeologiyası və etnoqrafiyası (Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitututu) Azərbaycanda arxeoloji tədqiqatlar (Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitututu) “Şərq filologiyası məsələləri” toplusu (Akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu) Azərbaycan şərqşünaslığı (elmi-kütləvi jurnal) (Akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu) Şərq araşdırmaları (Akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu) Elmi əsərlər (Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutu) Şərq fəlsəfəsi problemləri (Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutu) AMEA-nın Xəbərləri (İqtisadiyyat seriyası) (İqtisadiyyat İnstitutu) İqtisadi artım və ictimai rifah (İqtisadiyyat seriyası) (İqtisadiyyat İnstitutu) Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Elmi əsərləri (Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi) Qafqazşünaslıq jurnalı (Qafqazşünaslıq İnstitutu) |
| Elmi istiqamətlər üzrə elmi şuralar |
Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurası İctimai Elmlər üzrə Problem Şurası |

| Адрес Отделения | AZ1001, г. Баку, улица Истиглалият, 30 | |
27 марта 1945 г. наряду с Национальной Академией Наук Азербайджана было создано Отделение Общественных наук, состав которого был утвержден Президиумом НАНА 21 мая. В то время в составе отделения действовало 5 научных учреждений по направлению общественных наук. Двое из них являлись институтами (Институт Истории, Институт Философии), один музей (Музей Истории) и один сектор (Сектор Экономики). В 1960 г. в структуре отделения были произведены изменения: было создано 2 новых научно-исследовательских учреждения (Институт Экономики и Институт Востоковедения) и 1 сектор (Сектор Философии). Начиная с 1981 г. Отделение общественных наук стало функционировать как два независимых отделения – Отделение Истории, Философии и Права, а также Отделение Литературы, Языка и Искусства. В 1990 г. было восстановлено прежнее название Отделения Истории, Философии и Права. В 2001 г. на базе Отделения общественных наук и Отделения Литературы, Языка и Искусства было создано Отделение гуманитарных и общественных наук. До создания Отделения Общественных Наук гуманитарными и общественными науками руководили вице-президенты Академии Гейдар Гусейнов (1945-1950) и Самед Вургун Векилов (1950-1957). В последующем в различные годы отделением руководили академики МамедАрифДадашзаде (1959-1961), Исмаил Гусейнов (1962-1968), МамедагаШиралиев (1969-1969), АлисохбетСумбатзаде (1970-1981), Ильгар Алиев (1981-1985), МамедДжафар Джафаров (1981-1986), Ахмед Махмудов (1985-1987), Аслан Асланов (1987-1997), Бекир Набиев (1987-2001), Джамиль Гулиев (1997-2001), Агамуса Ахундов (2001-2011), Кямал Абдуллаев (2011-2014). С 2014 г. академиком-секретарем Отделения является Теймур Гашимоглы Керимли. Согласно Указу № 386 Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева от 11 декабря 2014 г. об отмене Указа № 837 Президента Азербайджанской Республики от 4 января 2003 г. об утверждении «Устава Национальной Академии Наук Азербайджана» и «Об утверждении Устава Национальной Академии Наук Азербайджана», в составе Национальной Академии Наук Азербайджана были созданы Отделение Гуманитарных Наук и Отделение Общественных Наук. На Всеобщем Собрании НАНА 29 апреля 2015 г. было принято соответствующее решение об организации деятельности Отделения Гуманитарных Наук и Отделения Общественных Наук НАНА. По решению НАНА № 1/12 от 29 апреля 2015 г. член-корреспондент НАНА Наргиз Ахундова была назначена на должность академика-секретаря Отделения Общественных Наук НАНА. В настоящее время в состав Отделения Общественных Наук входит 7 научно-исследовательских институтов и 1 музей: Институт Истории им. А.А. Бакиханова, Институт Археологии, Этнографии и Антропологии, Институт Востоковедения им. З.Буниятова, Институт Философии и Социологии, Институт Экономики, Институт Кавказоведения и Национальный Музей истории Азербайджана. В составе Отделения Общественных Наук действуют 9 академиков и 15 членов-корреспондентов. |
| Председатель Учёного совета отделения | Академик Бахшелиева Говхар Бахшели кызы
Телефон: (+994 12) 4929707 |
| Ученый секретарь Отделения | Зумруд Ибрагим кызы Мансимова
Доктор философии по филологии Служб. тел.: (+994 12) 4925180 Moб тел.: (+994 55) 5765235 Веб: www.science.gov.az Э-почт: zumaibrahim@mail.ru, |
Ученый совет: - председатель - заместитель - члены |
Бахшелиева Говхар Бахшели кызы Mустафаев Шахин Maджид oглы Буньядзаде Кенуль Юсиф кызы
| Члены Отделения | Meхдиев Рамиз Aнвар oглы
Служб. тел.: (+994 12) 5392294 Moб.: (+994 50) 3614165 Служб. тел.: (+994 36) 5446580 Moб.: (+994 50) 2117658 Служб. тел.: (+994 12) 4372021 Moб.: (+994 50) 2149443 Служб. тел.: (+994 12) 4932387 Moб.: (+994 50) 3245393 Моб.: (+994 50) 3117975 Э-почта: nergizaxundova@science.az, Moб.: (+994 50) 6473296 Бахшелиева Говхар Бахшели кызы Moб.: (+994 50) 3379010 Moб.: (+994 50) 3890366Халилов Салагаддин Садреддин oглы Mob.: (+994 50) 2129047Moб.: (+994 50) 2866361 Служб. тел.: (+994 12) 5390484 Moб.: (+994 50) 3672131 Служб. тел.: (+994 12) 5102858 Moб.: (+994 55) 7848820 Служб.тел.: (+994 538 76 71) Moб.: (+994 50) 327 91 70 Служб. тел.: (+994 12) 5393152 Moб.: (+994 50) 3399609 Сафарли Гаджифахраддин Яхья oглы Служб. тел.: (+994 36) 5450671 Moб.: (+994 50) 3536875 Служб. тел.: (+994 12) 5398951 Moб.: (+994 50) 3594595 Служб. тел.:(+994 12) 5102690 Moб.: (+994 50) 3104003 Служб. тел.: (+994 12) 4981745 Moб.: (+994 50) 3208025 |
Научно-исследовательские учреждения, входящие в состав Отделения |
Институт истории имени А.А.Бакиханова
Институт Археологии, Этнографии и Антропологии Институт философии и социологии
Научные издания Отделения |
Журнал «Социальные науки» НАНА Известия НАНА (серия экономика), (Институт экономики) Научные труды (сборник статей), (Институт истории имени А.А. Бакиханова) Археология и этнография (исследования), (Институт Археологии, Этнографии и Антропологии) Научные исследования (восточная филология) Институт востоковедения имени З.М. Буниятова Сборник научных статей (Национальный Музей истории Азербайджана) |