| Tel. | (+994 12) 5108419 | |
| Əsas fəaliyyət istiqamətləri | Yeni tikinti sahələrinin arxeoloji tədqiqi, qədim dövrün metallurgiyası və metalları problemləri üzrə tarixi-analitik tədqiqatlar, arxeologiyada informasiya texnologiyalarının tətbiqi. | |
| Əsas elmi nəticələri | Şöbə yeni tikinti zonalarında arxeoloji abidələri tədqiq edir. Son on il ərzində, respublikada həyata keçirilən geniş miqyaslı iqtisadi layihələrin sayının artması ilə əlaqədar olaraq şöbə bu işlərin aparılma zonasında onlarla arxeoloji abidə tədqiq etmişdir. Ən geniş miqyaslı tədqiqatlar sırasında aşağıdakıları qeyd etmək olar:
1. BTC neft və Cənubi Qafqaz qaz kəmərləri zonasındakı arxeoloji abidələrin öyrənilməsi. Burada 40-dan çox müxtəlif dövrlü və tipli abidə tədqiq olunmuşdur. 2. Respublikanın şimal-şərq bölgəsində magistral şosse yolunun çəkilişi, Taxtakörpü kompleksinin tikintisi, Samur-Abşeron kanalının və Şollar su kəmərinin bərpası ilə əlaqədar abidələr tədqiq olunmuşlar. 3. Tovuz rayonunun Qazıqulu kəndi yaxınlığında Tovuzçay su anbarının tikintisi ilə əlaqədar bu rayondakı abidələrin tədqiqi. 4. Sanqaçal neft terminalının tikilməsi zonasında yerləşən abidələrin tədqiqi. 5. Yeni tikinti zonalarında arxeoloji tədqiqatlarla yanaşı şöbə son illər orta əsr Şabran şəhərində stasionar arxeoloji qazıntılar aparır. |

| Тел. | (+994 12) 5108419 | |
| Основные направления деятельности структурного подразделения | Археологические исследования в зонах новостроек, историко-аналитические исследования древней металлургии, информационных технологий в археологии. | |
| Основные научные результаты структурного подразделения | За последние десять лет в связи с ростом числа, реализуемых в республике масштабных экономических проектов, отделом исследованы десятки археологических памятников в зоне этих работ. Среди наиболее масштабных исследований можно отметить следующие:
1. Изучение археологических памятников в зоне нефтепровода ВТС и Южно-Кавказского газопровода. Здесь исследовано более 40-а разновременных и разнотипных памятников. 2. Исследование памятников в северо-восточном регионе республики, в связи со строительством магистральной шоссейной дороги, комплекса Тахта – керпи, реконструкции Самур-Абшеронского канала и новой ветки Шолларского водопровода. 3. Исследование памятников в Товузском районе, в связи со строительством Товузчайского водохранилища у села Газыгулу. 4. Исследование памятников в зоне строительства Сангачальского нефтяного терминала. 5. Наряду с археологическими исследованиями в зоне новостроек в последние годы Отдел ведет стационарные раскопки средневекового города Шабран. |