Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Elm Gününə həsr olunmuş müsabiqə qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən universitetin rektoru, f.-r.ü.f.d. Elçin Babayev Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə Azərbaycanda təsis edilmiş “Elm günü”nün əhəmiyyətindən, ölkədə elmin inkişafına göstərilən dövlət qayğısından danışıb.
BDU-nun “Clarivate Analytics” təşkilatının Azərbaycan üzrə nümayəndəliyi ilə birgə keçirdiyi müsabiqə barədə məlumat verən rektor seçimlərdə “Web of Science” bazasından istifadə edilməklə yanaşı, yeni yanaşmanın tətbiq edildiyini, təbiət və humanitar elmlər sahəsində çalışan alimlərin elmi nailiyyətlərinə görə qalib olduğunu diqqətə çatdırıb. E.Babayev növbəti illərdə daha fərqli yanaşmaların tətbiq ediləcəyini, alimlərin fəaliyyətlərində fərqlənmə prinsipinə üstünlük veriləcəyini qeyd edərək, BDU-nun tədqiqat universitetinə çevrilməsi istiqamətindəki hədəflərini açıqlayıb.
AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev Azərbaycan elminə göstərilən diqqət və qayğıdan, 100 yaşlı Bakı Dövlət Universitetinin intellektual nəslin formalaşmasındakı rolundan bəhs edib. Akademik elm və təhsilin inteqrasiyası barədə fikirlərini bölüşüb.
Sonra qaliblərin adları açıqlanıb. Humanitar elmlər üzrə Şərqşünaslıq fakültəsinin Ərəb filologiyası kafedrasının professoru Aidə Qasımova, Təbiət elmləri üzrə Mexanika-riyaziyyat fakültəsinin Cəbr və həndəsə kafedrasının müdiri, professor Arif Səlimov, Fizika problemləri ETİ-in aparıcı elmi işçisi, dosent Şahin Ağayev, Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsinin Ekoloji kimya və ətraf mühitin mühafizəsi ETL-in aparıcı elmi işçisi, dosent Kamran Mahmudov, Kimya fakültəsinin Zərif üzvi sintez ETL nəzdində olan rentgen quruluş analiz laboratoriyasının böyük elmi işçisi Günay Məmmədova və Fizika fakültəsinin Nanomaterialların kimyəvi fizikası kafedrasının dosenti Flora Hacıyeva 35 yaşı tamam olmamış elmi-tədqiqatçılar arasında fərqlənərək müsabiqənin qalibi olublar.

Awarding ceremony of the winners of the competition, dedicated to the Day of Science was held at Baku State University (BSU).
Rector of the University, Ph.D. Elchin Babayev spoke about the importance of "Science Day" established by the relevant decree of President Ilham Aliyev and the state care for the development of science in the country.
Rector of the BSU informed about the contest hold together with “Clarivate Analytics”. E.Babayev said that different approaches will be applied in the coming years and the principle of excellence in the activities of scientists will be given priority, and he has stated his goal of transforming BSU into a research university.
Academician-Secretary of ANAS, Director of the Institute of Information Technology, academician Rasim Alguliyev spoke about the care and attention paid to the Azerbaijani science and the role of the 100-year-old Baku State University in the formation of the intellectual generation.
Then the names of the winners were announced. Professor Arif Gasimova, Professor of the Chair of Arabian Philology of the Faculty of Oriental Studies, Professor Arif Salimov, Head of the Algebra and Geometry Department of Mechanics and Mathematics Faculty of Natural Sciences, Senior Research Fellow of the Physics Problems Scientific Research Laboratory, Associate Professor Shahin Aghayev, Ecological Chemistry and Environmental Chemistry Faculty of Ecology and Soil Science Associate Professor Kamran Mahmudov, Senior Research Fellow of X-ray Structure Analysis Laboratory of Chemistry Faculty, and Flora Hajiyeva, Associate Professor of the Department of Chemical Physics of Nanomaterials, Faculty of Physics, distinguished among 35 researchers and won the contest.