Müasir Azərbaycan xalçaşünaslığına dair məruzə dinlənilib
Aprelin 3-də keçirilən AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında "Azərxalça" Açıq Səhmdar Cəmiyyəti İdarə Heyətinin sədri, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Xalçaşünaslıq sektorunun müdiri, tarix elmləri doktoru, professor Vidadi Muradov "Müasir Azərbaycan xalçaşünaslığı: nailiyyətlər və perspektivlər" mövzusunda elmi məruzə ilə çıxış edib.
Natiq Azərbay­can xalçaçılığının öyrənilməsi istiqamətində aparılan tədqiqat işlərinin sistemləşdirilməsi, xalçaşünaslıq elminin müstəqil, konseptual və fundamental şəkildə formalaş­ma­sı, bu istiqamət üzrə elmi ixtisaslı kadrların hazırlanması məqsədilə AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarı ilə Arxe­o­lo­­­giya və Etnoqrafiya İnstitutunun nəzdində "Xalçaşünaslıq" sektoru yaradıldığını xatırladıb. Bildirib ki, sektorun fəaliyyəti bütövlükdə ölkə Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublika­sında xalça sənətinin qorunmasına və inkişaf etdirilməsinə dair 2018-2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı"na müvafiq şəkildə qurulub. Məruzəçi vurğulayıb ki, milli xalçaçılıq tarixi Azərbaycan tarixinin öyrənilməsində mühüm mənbələrdən biri kimi araşdırılır, Azərbaycan xalçaçılıq sənəti tarix, etnoqrafiya, iqtisadiyyat, sənətşünaslıq, folklor, etno­bo­­ta­ni­ka və digər elmlərin kontekstində praktik və nəzəri materiallar əsasında öyrənilir, Azər­bay­can xalçaçılığının dünya xalçaçılıq tarixində yeri və mövqeyi tədqiq edilir, ölkəmizdə xalçaların istehsalının, ticarətinin təşkili, beynəlxalq bazara çıxarılması yolları öyrənilir, milli xalça çeşnilərinin yaranma və təkamül prosesi araşdırılır, unudul­muş xalça çeşniləri aşkara çıxarılaraq bərpa edilir və digər tədqiqat işləri aparılır.
Azərbaycanda boyaqçılıq sənətinin yaranması, inkişafı, yayılma arealı, ayrı-ayrı rənglərin alınması zamanı tətbiq edilən texnoloji üsulların uzun müddət tarixçilərin, etnoqra­fların, botaniklərin, sənətşünasların diqqət mərkəzində olduğunu deyən V.Muradov bildirib ki, sektorda Botanika İnstitutunun əməkdaşları ilə birlikdə "Azərbaycanın boyaqçılıq tarixi" mövzusun­da tədqiqat işləri aparılıb: "Ölkə ərazisində aparılan çöl tədqiqatları nəticəsində XIX-XX əsrin əvvəllərində müxtəlif bölgələrdə, o cümlədən Qarabağda, Abşeronda, Gəncədə, Qubada, Şirvanda yaşamış 55 nəfər boyaqçının fəaliyyəti, iş üsulları haqqında məlumatlar toplanılıb. Boyaq xammalının toplanma, qurudulma, saxlanma, tətbiq qaydaları və vaxtları, Azərbaycan xalçası üçün səciyyəvi olan ağ, qırmızı, sarı, sürməyi, qara, yaşıl rənglərin flora və fauna mənşəli mənbələri müəyyən olunub. İlk dəfə olaraq respublikamızın ərazisində yabanı şəkildə bitən və mədəni şəkildə yetişdirilən 84 adda boyaq xüsusiyyətli bitki haqqında məlumatlar toplanılaraq sistemləşdirilib. Tədqiqat işlərinin nəticələri 2017-ci ildə nəşr olunan "Boyaqçılıq" monoqrafiyasında öz əksini tapıb".
Alim vurğulayıb ki, elmi ədəbiyyatlarda Qarabağ və yaxud Təbriz qrupunun tərkibində tədqiq olunan Naxçıvan ərazisində toxunan xalça və xalça məmulatları yenidən araşdırılıb. Müstəqil qrup kimi bədii və texnoloji xüsusiyyətlərə malik olduğundan, həm də yarandığı tarixi-coğrafi şəraiti nəzərə alaraq Azərbaycan xalçalarının Naxçıvan qrupu müstəqil şəkildə ilk dəfə olaraq elmi təsnifata daxil edilib. Naxçıvan xalçaçılığına dair digər işlər haqqında da məlumat verən natiq bildirib ki, tədqiqatın nəticələri AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Azərbaycan, ingilis, rus və ərəb dillərində akademik İsa Həbibbəylinin həmmüəlifliyi ilə nəşr olunan "Naxçıvan xalçaçılığı: ənənə və müasir­lik" mono­qrafiyasında əksini tapıb.
V.Muradov Lənkəran-Astara bölgəsində aparılan tədqiqatlar nəticəsində bu rayonların tarixi, etnoqrafiyası, toponimikası, əhali tərkibi, qədim nəsilləri, ənənəvi təsərrüfat və sənətkarlıq sahələri, xalçaçılıq ənənələrinin və s. öyrənildiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, bölgədə toxunan xalçalar bədii və texniki cəhətdən əsasən Cənubi Azərbaycan və Qarabağ xalçaçılıq ənənələrini əks etdirir. Xüsusilə, xovsuz xalçalarda, xalça məmulatlarında Cənubi Azərbaycan – Muğan, Ərdəbil, Urmiya, Meşkin xalçaçılığının təsiri özünü qabarıq şəkildə göstərir. Bu tədqiqat işlərinin nəticələri əsasında "Lənkəran-Astara bölgəsi: tarixi və xalçaçılığı" adlı mo­noqrafiya Azərbaycan, ingilis və rus dillərində nəfis tərtibatla nəşr olunub.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında akademiklər - İsa Həbibbəyliİradə Hüseynova, Rasim ƏliquliyevƏhliman Əmiraslanov, Vaqif Fərzəliyev, Vaqif Abbasov, tarix üzrə elmlər doktoru Zemfira Hacıyeva, hüquq elmləri doktoru, professor Habil Qurbanov, iqtisad elmləri doktoru, professor Nazim İmanov, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru, dosent Kübra Əliyeva, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Gülçin Abdullayeva və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Azərbaycan xalçaçılığının kompleks tədqiqatlarının aparılması, AMEA-nın bir sıra elmi müəssisə və təşkilatlarının, eləcə də Gən­cəNaxçıvan bölmələrinin, Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşlarının bu tədqiqatlarda iştirakının təmin edilməsi məqsədilə Xalça­şünaslıq sektorunun nəz­dində silsilə elmi-praktik se­minar­ların təşkil edilməsi də yer alıb. Azərbaycan xalçaçılığının aktual problemlərinə həsr olunmuş respublika və beynəlxalq miqyaslı simpoziumların, konfransların keçirilməsi, Azərbaycan xalçaçılığına dair mənbələrin aşkarlanması və ölkəyə gətiril­məsi, tərcüməsi, tədqiqi və nəşrinin təmin edilməsi, bu sahə üzrə kadrların hazırlanması üçün magistr və doktorant yerlərinin ayrılması və digər istiqamətlərdə tapşırıqlar verilib.

Заслушан доклад о современном ковроведении Азербайджана
3 апреля на заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана председатель Правления ОАО «Азерхалча», заведующий сектором «Ковроведение» Института археологии и этнографии НАНА, доктор исторических наук, профессор Видади Мурадов выступил с научным докладом «Современное ковроведение Азербайджана: достижения и перспективы».
Оратор напомнил, что для систематизации исследовательских работ, которые ведутся в сфере изучения развития коврового искусства в Азербайджане, формирования ковроведения в качестве независимой, концептуальной и фундаментальной науки, подготовки специализированных кадров в данной научной отрасли соответствующим постановлением Президиума НАНА при Институте археологии и этнографии был создан сектор «Ковроведение». Он сообщил, что деятельность сектора осуществляется в соответствии с утвержденной Распоряжением главы государства Ильхама Алиева «Государственной программой по сохранению и развитию коврового искусства в Азербайджанской Республике на 2018-2022 годы».
Докладчик подчеркнул, что история национального ковроткачества исследуется в качестве одного из важных источников в изучении истории Азербайджана, ковровое искусство Азербайджана изучается на основе практических и теоретических материалов в контексте таких наук, как история, этнография, экономика, искусствоведение, фольклор, этноботаника и т.д., ведутся исследования по установлению места и позиций азербайджанского ковроткачества в истории мирового коврового искусства, изучаются способы производства ковров в республике и торговли ими, пути выхода на международный рынок, исследуется процесс возникновения и развития национальных ковровых орнаментов, выявляются и восстанавливаются забытые ковровые орнаменты и т.д.
Сказав, что длительное время в центре внимания историков, этнографов, ботаников, искусствоведов находятся такие сферы, как возникновение, развитие, ареал распространения красильного искусства в Азербайджане, технологические методы, применяемые при получении отдельных красок, Видади Мурадов отметил, что в секторе велись совместные с сотрудниками Института ботаники НАНА исследования на тему «История красильного дела в Азербайджане»: «В результате полевых работ, которые велись на территории страны, были собраны данные о деятельности 55 красильщиков, которые жили в XIX-XX вв. в различных регионах Азербайджана, в том числе в Карабахе, Гяндже, Губе, Ширване, на Абшероне, и методах их работы. Были выявлены способы и время сбора, сушки, хранения и применения красильного сырья, источники характерных для азербайджанского ковра белого, красного, желтого, лилового, черного, зеленого цветов растительного и животного происхождения. Впервые были собраны и систематизированы данные о дикорастущих и культурных красильных растениях в 84 наименованиях, которые произрастают на территории нашей республики. Результаты исследовательских работ нашли свое отражение в монографии «Красильное дело», изданной в 2017 году».
Ученый подчеркнул, что заново были исследованы ковры и ковровые изделия, сотканные на территории Нахчывана, которые в научной литературе изучались в составе Карабахской или Тебризской групп. Приняв во внимание то, что эти ковры обладают своеобразными художественными и технологическими свойствами, а также учитывая историко-географические условия их создания, они впервые были включены в научную классификацию в независимой форме как Нахчыванская группа азербайджанских ковров.
Рассказав также о прочих работах, выполненных с целью изучения коврового искусства Нахчывана, оратор сообщил, что постановлением Президиума НАНА результаты исследования нашли свое отражение в монографии «Ковроткачество в Нахчыване: традиции и современность», которая была издана на азербайджанском, английском, русском и арабском языках в соавторстве с академиком Исой Габиббейли.
Видади Мурадов отметил, что в результате исследований, которые велись в Лянкоран -Астаринской зоне, были изучены история, этнография, топонимика, состав населения, древние роды, виды традиционного хозяйства и ремесла, традиции ковроткачества и прочие особенности региона. Он добавил, что с художественной и технической сторон сотканные в регионе ковры отражают, в основном, традиции ковроткачества Южного Азербайджана и Карабаха. Особенно отчетливо влияние ковроткачества таких областей Южного Азербайджана, как Мугань, Ардебиль, Урмия, Мешкин, чувствуется в безворсовых коврах и ковровых изделиях. На основе результатов этих исследовательских работ на азербайджанском, английском и русском языках была издана богато иллюстрированная монография «Ленкорань-Астаринская зона: история и ковроткачество».
После прослушивания доклада состоялись дискуссии, были озвучены ответы на вопросы. Своими мнениями о докладе поделились академики - Иса Габиббейли, Ирада Гусейнова, Расим Алгулиев, Ахлиман Амирасланов, Вагиф Фарзалиев, Вагиф Аббасов, доктор исторических наук Земфира Гаджиева, доктор юридических наук, профессор Габиль Гурбанов, доктор экономических наук, профессор Назим Иманов и другие.
Постановлением Президиума доклад был признан удовлетворительным. В постановлении нашли свое отражение такие вопросы, как проведение комплексных исследований в области изучения развития коврового искусства в Азербайджане, организация при секторе «Ковроведение» ряда научно-практических семинаров с целью обеспечения участия в данных исследованиях сотрудников соответствующих научных учреждений и организаций НАНА, в том числе Гянджинского и Нахчыванского научных отделений, а также Лянкоранского регионального научного центра. Были даны поручения в таких сферах, как проведение республиканских и международных симпозиумов и конференций, посвященных актуальным проблемам азербайджанского ковроткачества, выявление и привоз в страну источников по азербайджанскому ковроделию, их перевод, исследование и издание, выделение мест в магистратуре и докторантуре для подготовки кадров в данной области и т.д.