Müasir Azərbaycan xalçaşünaslığına dair məruzə dinlənilib
Aprelin 3-də keçirilən AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında "Azərxalça" Açıq Səhmdar Cəmiyyəti İdarə Heyətinin sədri, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Xalçaşünaslıq sektorunun müdiri, tarix elmləri doktoru, professor Vidadi Muradov "Müasir Azərbaycan xalçaşünaslığı: nailiyyətlər və perspektivlər" mövzusunda elmi məruzə ilə çıxış edib.
Natiq Azərbay­can xalçaçılığının öyrənilməsi istiqamətində aparılan tədqiqat işlərinin sistemləşdirilməsi, xalçaşünaslıq elminin müstəqil, konseptual və fundamental şəkildə formalaş­ma­sı, bu istiqamət üzrə elmi ixtisaslı kadrların hazırlanması məqsədilə AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarı ilə Arxe­o­lo­­­giya və Etnoqrafiya İnstitutunun nəzdində "Xalçaşünaslıq" sektoru yaradıldığını xatırladıb. Bildirib ki, sektorun fəaliyyəti bütövlükdə ölkə Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Respublika­sında xalça sənətinin qorunmasına və inkişaf etdirilməsinə dair 2018-2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı"na müvafiq şəkildə qurulub. Məruzəçi vurğulayıb ki, milli xalçaçılıq tarixi Azərbaycan tarixinin öyrənilməsində mühüm mənbələrdən biri kimi araşdırılır, Azərbaycan xalçaçılıq sənəti tarix, etnoqrafiya, iqtisadiyyat, sənətşünaslıq, folklor, etno­bo­­ta­ni­ka və digər elmlərin kontekstində praktik və nəzəri materiallar əsasında öyrənilir, Azər­bay­can xalçaçılığının dünya xalçaçılıq tarixində yeri və mövqeyi tədqiq edilir, ölkəmizdə xalçaların istehsalının, ticarətinin təşkili, beynəlxalq bazara çıxarılması yolları öyrənilir, milli xalça çeşnilərinin yaranma və təkamül prosesi araşdırılır, unudul­muş xalça çeşniləri aşkara çıxarılaraq bərpa edilir və digər tədqiqat işləri aparılır.
Azərbaycanda boyaqçılıq sənətinin yaranması, inkişafı, yayılma arealı, ayrı-ayrı rənglərin alınması zamanı tətbiq edilən texnoloji üsulların uzun müddət tarixçilərin, etnoqra­fların, botaniklərin, sənətşünasların diqqət mərkəzində olduğunu deyən V.Muradov bildirib ki, sektorda Botanika İnstitutunun əməkdaşları ilə birlikdə "Azərbaycanın boyaqçılıq tarixi" mövzusun­da tədqiqat işləri aparılıb: "Ölkə ərazisində aparılan çöl tədqiqatları nəticəsində XIX-XX əsrin əvvəllərində müxtəlif bölgələrdə, o cümlədən Qarabağda, Abşeronda, Gəncədə, Qubada, Şirvanda yaşamış 55 nəfər boyaqçının fəaliyyəti, iş üsulları haqqında məlumatlar toplanılıb. Boyaq xammalının toplanma, qurudulma, saxlanma, tətbiq qaydaları və vaxtları, Azərbaycan xalçası üçün səciyyəvi olan ağ, qırmızı, sarı, sürməyi, qara, yaşıl rənglərin flora və fauna mənşəli mənbələri müəyyən olunub. İlk dəfə olaraq respublikamızın ərazisində yabanı şəkildə bitən və mədəni şəkildə yetişdirilən 84 adda boyaq xüsusiyyətli bitki haqqında məlumatlar toplanılaraq sistemləşdirilib. Tədqiqat işlərinin nəticələri 2017-ci ildə nəşr olunan "Boyaqçılıq" monoqrafiyasında öz əksini tapıb".
Alim vurğulayıb ki, elmi ədəbiyyatlarda Qarabağ və yaxud Təbriz qrupunun tərkibində tədqiq olunan Naxçıvan ərazisində toxunan xalça və xalça məmulatları yenidən araşdırılıb. Müstəqil qrup kimi bədii və texnoloji xüsusiyyətlərə malik olduğundan, həm də yarandığı tarixi-coğrafi şəraiti nəzərə alaraq Azərbaycan xalçalarının Naxçıvan qrupu müstəqil şəkildə ilk dəfə olaraq elmi təsnifata daxil edilib. Naxçıvan xalçaçılığına dair digər işlər haqqında da məlumat verən natiq bildirib ki, tədqiqatın nəticələri AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Azərbaycan, ingilis, rus və ərəb dillərində akademik İsa Həbibbəylinin həmmüəlifliyi ilə nəşr olunan "Naxçıvan xalçaçılığı: ənənə və müasir­lik" mono­qrafiyasında əksini tapıb.
V.Muradov Lənkəran-Astara bölgəsində aparılan tədqiqatlar nəticəsində bu rayonların tarixi, etnoqrafiyası, toponimikası, əhali tərkibi, qədim nəsilləri, ənənəvi təsərrüfat və sənətkarlıq sahələri, xalçaçılıq ənənələrinin və s. öyrənildiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, bölgədə toxunan xalçalar bədii və texniki cəhətdən əsasən Cənubi Azərbaycan və Qarabağ xalçaçılıq ənənələrini əks etdirir. Xüsusilə, xovsuz xalçalarda, xalça məmulatlarında Cənubi Azərbaycan – Muğan, Ərdəbil, Urmiya, Meşkin xalçaçılığının təsiri özünü qabarıq şəkildə göstərir. Bu tədqiqat işlərinin nəticələri əsasında "Lənkəran-Astara bölgəsi: tarixi və xalçaçılığı" adlı mo­noqrafiya Azərbaycan, ingilis və rus dillərində nəfis tərtibatla nəşr olunub.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında akademiklər - İsa Həbibbəyliİradə Hüseynova, Rasim ƏliquliyevƏhliman Əmiraslanov, Vaqif Fərzəliyev, Vaqif Abbasov, tarix üzrə elmlər doktoru Zemfira Hacıyeva, hüquq elmləri doktoru, professor Habil Qurbanov, iqtisad elmləri doktoru, professor Nazim İmanov, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru, dosent Kübra Əliyeva, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Gülçin Abdullayeva və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Azərbaycan xalçaçılığının kompleks tədqiqatlarının aparılması, AMEA-nın bir sıra elmi müəssisə və təşkilatlarının, eləcə də Gən­cəNaxçıvan bölmələrinin, Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşlarının bu tədqiqatlarda iştirakının təmin edilməsi məqsədilə Xalça­şünaslıq sektorunun nəz­dində silsilə elmi-praktik se­minar­ların təşkil edilməsi də yer alıb. Azərbaycan xalçaçılığının aktual problemlərinə həsr olunmuş respublika və beynəlxalq miqyaslı simpoziumların, konfransların keçirilməsi, Azərbaycan xalçaçılığına dair mənbələrin aşkarlanması və ölkəyə gətiril­məsi, tərcüməsi, tədqiqi və nəşrinin təmin edilməsi, bu sahə üzrə kadrların hazırlanması üçün magistr və doktorant yerlərinin ayrılması və digər istiqamətlərdə tapşırıqlar verilib.

On April 3, at the meeting of ANAS Presidium, chairman of the Board of “Azerkhalcha” OJSC, head of the “Carpet Studies” Sector of ANAS Institute of Archeology and Ethnography, Doctor of History Sciences, Professor Vidadi Muradov delivered a scientific report on “Modern Carpet Studies of Azerbaijan: Achievements and Prospects”.
The speaker recalled that, in order to systematize the research work carried out in the field of studying the development of carpet art in Azerbaijan, the formation of carpet science as an independent, conceptual and fundamental science, the training of specialized personnel in this scientific field, by decree of ANAS Presidium at the Institute of Archeology and Ethnography was created “Carpet Studies” Sector. He said tha,t the sector’s activities are carried out in accordance with the State Program for the Protection and Development of Carpet Art in the Republic of Azerbaijan for 2018-2022 which approved by the AR Presidential Decree Ilham Aliyev.
The speaker stressed that, the history of national carpet weaving is investigated as one of the important sources in studying the history of Azerbaijan, the carpet art of Azerbaijan is studied on the basis of practical and theoretical materials in the context of such sciences as history, ethnography, economics, art criticism, folklore, ethnobotany, etc., studies are being conducted to establish the place and position of the Azerbaijani carpet weaving in the history of world carpet art, and study the methods of producing and trading carpets in the republic and ways of entering the international market, the process of the emergence and development of national carpet ornaments is explored, forgotten carpet ornaments are identified and restored, etc.
Vidadi Muradov noted that, the Sector conducted joint research with the staff of ANAS Institute of Botany on “History of the dyeing business in Azerbaijan”: “As a result of the field work that was conducted in the country, were collected data on the activities of 55 dyers who lived in the XIX-XX centuries in different regions of Azerbaijan, including in Karabakh, Ganja, Guba, Shirvan, Absheron and their methods of work.
The methods and time of collection, drying, storage and use of dyeing materials, sources typical for the Azerbaijani carpet of white, red, yellow, purple, black, green colors of plant and animal origin were identified. For the 1st time, data were collected and systematized on wild-growing and cultivated dyeing plants in 84 denominations that grow on the territory of our republic. The results of the research are reflected in the monograph “Dyeing,” published in 2017”.
The scientist stressed that, carpets and carpet products woven in the territory of Nakhchivan, which were studied in the Karabakh or Tabriz groups, were studied anew. Taking into account that these carpets have peculiar artistic and technological properties, as well as taking into account the historical and geographical conditions of their creation, they were first included in the scientific classification in an independent form as the Nakhchivan group of Azerbaijani carpets.
Describing also other works performed to study carpet art of Nakhchivan, he said that, by the decision of the Presidium of ANAS, the results of the study were reflected in the monograph “Carpet weaving in Nakhchivan: traditions and modernity”, which was published in Azerbaijani, English, Russian and Arabic in collaboration with academician Isa Habibbeyli.
Vidadi Muradov noted that, as a result of research conducted in the Lankoran-Astara zone, history, ethnography, toponymy, composition of the population, ancient genera, types of traditional economy and crafts, traditions of carpet weaving and other features of the region were studied.
After listening to the report, held discussions. Academicians - Isa Habibbeyli, Irada Huseinova, Rasim Alguliyev, Ahliman Amiraslanov, Vagif Farzaliyev, Vagif Abbasov, Doctor of History Zemfira Hajiyeva, Doctor in Law, Professor Habil Gurbanov, Doctor of Economy, Professor Nazim Imanov and others shared their opinions on the report.
Then, by Presidium was adopted Resolution.The resolution reflected such issues as conducting comprehensive studies in the field of studying the development of carpet art in Azerbaijan, organizing a number of scientific and practical workshops in the Kovrov sector, with the goal of ensuring the participation of relevant scientific institutions and organizations of ANAS in these studies, including The scientific departments of Ganja and Nakhchivan, as well as the Lankaran Regional Scientific Center.