“Dünya dini liderlərinin II Bakı sammiti”nin keçirilməsi ilə əlaqədar Təşkilat Komitəsinin yaradılması haqqında AR Prezidentinin Sərəncamı
11.04.2019 16:10
Azərbaycan Respublikasında müasir dövrdə millətlərarası münasibətlər və din sahəsində həyata keçirilən dövlət siyasəti beynəlxalq hüquq normalarına və zəngin tarixi köklərə əsaslanır. Dünyanın multikulturalizm mərkəzlərindən biri kimi tanınan Azərbaycanda sivilizasiyalararası və dinlərarası dialoqa töhfə verən bir sıra nüfuzlu beynəlxalq tədbirlərin keçirilməsi artıq ənənəyə çevrilmişdir. Beynəlxalq ictimaiyyəti narahat edən humanitar problemlər 2008-ci ildən etibarən, mədəniyyətlərarası dialoqun inkişaf etdirilməsini nəzərdə tutan “Bakı prosesi” çərçivəsində müzakirə olunur, dünyanın tanınmış dini liderləri, ictimai-siyasi xadimləri, dövlət rəsmiləri, nüfuzlu alim və ziyalıları arasında səmərəli fikir mübadiləsi aparılır. Bu baxımdan, 2010-cu ildə dünya dini liderlərinin Bakıda keçirilmiş sammitini sivilizasiyalararası dialoqun inkişafına, müxtəlif dini konfessiyaların əməkdaşlığının genişlənməsinə, eləcə də qarşılıqlı etimad mühitinin yaradılması işinə töhfə hesab etmək olar.
Şeyxülislam Allahşükür Paşazadənin anadan olmasının 70 illiyi ilə bağlı yubiley tədbirləri çərçivəsində Bakıda növbəti beynəlxalq sammitin keçirilməsi, ayrı-ayrı regionlarda gedən mürəkkəb etnik-dini proseslərin və qloballaşan dünyanın müasir çağırışlarının nüfuzlu dini-ictimai xadimlərin iştirakı ilə birgə müzakirəsi aktuallıq kəsb edən məsələlərdəndir.
1. “Dünya dini liderlərinin II Bakı sammiti”nin 2019-cu il 14-15 noyabr tarixlərində keçirilməsi ilə əlaqədar aşağıdakı tərkibdə Təşkilat Komitəsi yaradılsın:
Təşkilat Komitəsinin sədri
Əli Əhmədov - Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini
Təşkilat Komitəsinin üzvləri
Şeyxülislam Allahşükür Paşazadə - Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri, Bakı Beynəlxalq Dinlər və Sivilizasiyalararası  Əməkdaşlıq Mərkəzinin sədri
Zeynal Nağdəliyev - Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Ərazi-təşkilat məsələləri üzrə köməkçisi - şöbə müdiri
Əli Həsənov - Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İctimai-siyasi məsələlər üzrə köməkçisi - şöbə müdiri
Etibar Nəcəfov - Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Millətlərarası münasibətlər, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri
Samir Şərifov - Azərbaycan Respublikasının maliyyə naziri
Əbülfəs Qarayev - Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri
Mübariz Qurbanlı - Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri
Vüsal Hüseynov - Azərbaycan Respublikası Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəisi
Ülvi Mehdiyev - Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri
Ramiz Həsənov - Azərbaycan Respublikası xarici işlər nazirinin müavini
İsa Həbibbəyli - Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti
Siyavuş Novruzov - Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin İctimai birliklər və dini qurumlar komitəsinin sədri
Aslan Aslanov - Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin (AZƏRTAC-ın) İdarə Heyətinin sədri
Rövşən Məmmədov - “Azərbaycan Respublikası Televiziya və Radio Verilişləri” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin sədr müavini
İsmayıl Hacıyev - Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Naxçıvan bölməsinin sədri
Aleksandr İşein - Rus Pravoslav Kilsəsinin Bakı və Azərbaycan Yeparxiyasının arxiyepiskopu
Milix Yevdayev - Bakı şəhəri Dağ yəhudiləri dini icmasının sədri
Salman Musayev - Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi sədrinin birinci müavini
Vasim Məmmədəliyev - Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi Elmi Dini Şurasının sədri.
2. Bu Sərəncamın 1-ci hissəsi ilə yaradılmış Təşkilat Komitəsi “Dünya dini liderlərinin II Bakı sammiti”nin keçirilməsinə dair Tədbirlər Planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Межнациональные отношения в Азербайджанской Республике на современном этапе и государственная политика, осуществляемая в религиозной сфере, опираются на нормы международного права и богатые исторические корни. Проведение в Азербайджане, известном как один из центров мультикультурализма в мире, ряда авторитетных международных мероприятий, вносящих вклад в межцивилизационный и межрелигиозный диалог, стало уже традицией. С 2008 года гуманитарные проблемы, вызывающие обеспокоенность международной общественности, обсуждаются в рамках «Бакинского процесса», предусматривающего развитие межкультурного диалога, проводится плодотворный обмен мнениями между известными религиозными лидерами, общественно-политическими деятелями мира, официальными представителями государств, влиятельными учеными и представителями интеллигенции. С этой точки зрения проведенный в 2010 году в Баку саммит религиозных лидеров мира можно считать вкладом в развитие межцивилизационного диалога, расширение сотрудничества различных религиозных конфессий, а также создание атмосферы взаимного доверия.
Проведение в Баку очередного международного саммита в рамках юбилейных мероприятий, связанных с 70-летием со дня рождения шейх уль-ислама Аллахшукюра Пашазаде, совместное обсуждение с участием влиятельных религиозно-общественных деятелей происходящих в отдельных регионах сложных религиозно-этнических процессов и современных вызовов глобализирующегося мира являются одними из вопросов, представляющих актуальность.
1.В связи с проведением 14-15 ноября «II Бакинского саммита религиозных лидеров мира» создать Организационный комитет в следующем составе:
председатель Организационного комитета
члены Организационного комитета
шейх уль-ислам Аллахшукюр Пашазаде - председатель Управления мусульман Кавказа, председатель Бакинского международного центра межрелигиозного и межцивилизационного сотрудничества
Зейнал Нагдалиев - помощник Президента Азербайджанской Республики по территориально-организационным вопросам - заведующий отделом
Али Гасанов - помощник Президента Азербайджанской Республики по общественно-политическим вопросам - заведующий отделом
Этибар Наджафов - заведующий отделом Администрации Президента Азербайджанской Республики по вопросам межнациональных отношений, мультикультурализма и религии
Самир Шарифов - министр финансов Азербайджанской Республики
Мубариз Гурбанлы - председатель Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с религиозными образованиями
Вюсал Гусейнов - начальник Государственной миграционной службы Азербайджанской Республики
Ульви Мехтиев - председатель Государственного агентства по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики
Рамиз Гасанов - заместитель министра иностранных дел Азербайджанской Республики
Сиявуш Новрузов - председатель комитета Милли Меджлиса Азербайджанской Республики по общественным объединениям и религиозным образованиям
Аслан Асланов - председатель Правления Азербайджанского государственного информационного агентства (АЗЕРТАДЖ)
Ровшан Мамедов - заместитель председателя Закрытого акционерного общества «Азербайджанское телерадиовещание»
Александр Ищеин - архиепископ Бакинской и Азербайджанской епархии Русской Православной церкви
Милих Евдаев - председатель Религиозной общины горских евреев города Баку
Салман Мусаев - первый заместитель председателя Управления мусульман Кавказа
Васим Мамедалиев - действительный член Национальной Академии Наук Азербайджана, председатель Научно-религиозного совета Управления мусульман Кавказа.
2.Организационному комитету, созданному частью 1 настоящего Распоряжения, подготовить и осуществить План мероприятий по проведению «II Бакинского саммита религиозных лидеров мира».