Aprelin 22-də AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı, İşlər İdarəsi və Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) dəstəyilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunan Gənc Alim və Mütəxəssislərin VI İnstitutlararası Futbol Çempionatının açılışı olub.
Akademiya Şəhərciyində yerləşən stadionda baş tutan açılış mərasimində AHİ-nin sədri, hüquq elmləri doktoru, professor Habil Qurbanov, Rəyasət Heyəti aparatının Mətbuat və informasiya idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev, şəhərciyin müdiri Bayram Babayev, Geologiya və Geofizika İnstitutunun Həmkarlar Təşkilatının sədri Kamran Əliyev və gənc alimlər iştirak ediblər.
Tədbirdə şuranın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çıxış edərək ənənəvi keçirilən çempionatın ümummilli lider Heydər Əliyevin 96 illik yubileyinə həsr olunduğunu bildirib. O, turnirin 22 aprel - 15 may tarixlərində 16 komandanın iştirakı ilə keçiriləcəyini və oyunların AFFA-nın peşəkar hakim briqadası tərəfindən idarə ediləcəyini söyləyib.
Sonra çıxış edən Habil Qurbanov akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatları tərəfindən çempionata göstərilən marağın yüksəldiyini, ildən-ilə iştirakçı komandaların sayının artdığını vurğulayıb. Komanda idman növündə yarışların genişləndirilməsi istiqamətində işlərin görüldüyünü deyən H.Qurbanov alimlər üçün voleybol və basketbol meydançalarının hazırlandığını, yaxın aylarda istifadəyə veriləcəyini bildirib.
Daha sonra Geologiya və Geofizika və İdarəetmə Sistemləri institutlarının komandalarının görüşü ilə çempionatın qrup oyunlarına start verilib.

The opening ceremony of the VI Interinstitutes Football Championship of Young Scientists and Specialists dedicated to the 96th anniversary of national leader Heydar Aliyev was held with the support of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS, with the support of the Office of Administration and Free Trade Unions of ANAS.
Head of FTU, Doctor of Law, Professor Habil Gurbanov, Head of the Press and İnformation Office of ANAS Presidium Zulfugar Farzaliyev, head of the campus Bayram Babayev, chairman of the Trade Union of the Institute of Geology and Geophysics Kamran Aliyev and young scientists.
Chairman of the council, PhD in physics, associate professor Famin Salmanov said that the championship is already traditional and has been held for the fifth year. He noted that this year's tournament coincides with the 96th anniversary of national leader Heydar Aliyev. Salmanov said that the championship will be held with the participation of 16 teams from April 22 to May 15, and that the games will be run by the AFFA Professional Judge Brigade.
Afterwards, Habil Gurbanov said that the championship was commendable and said it would contribute to the development of sports in our country.
Then, the championship's group games started with a meeting of the teams of the institutes of Geology and Geophysics and Control Systems.