I və II dərəcə əlilliyi olan şəxslərin, habelə sağlamlıq imkanları məhdud 18 yaşınadək uşaqların təhsil haqqı xərclərinin ödənilməsi haqqında AR Prezidentinin Sərəncamı
03.05.2019 16:35
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, I və II dərəcə əlilliyi olan şəxslərin, habelə sağlamlıq imkanları məhdud 18 yaşınadək uşaqların təhsilə əlçatanlığını təmin etmək və onların təhsil almaq imkanlarını genişləndirmək məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrində bakalavriat və magistratura (əsas (baza ali) tibb təhsili və rezidentura) təhsil səviyyələrində, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistratura səviyyəsində və orta ixtisas təhsili müəssisələrində ödənişli əsaslarla təhsil alan I və II dərəcə əlilliyi olan şəxslərin, habelə sağlamlıq imkanları məhdud 18 yaşınadək uşaqların təhsil müddəti ərzində təhsil haqqı xərcləri 2019/2020-ci tədris ilindən etibarən dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına ödənilsin.

Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях обеспечения доступности обучения для лиц с инвалидностью I и II группы, а также детей в возрасте до 18 лет с ограниченными возможностями здоровья и расширения возможностей получения ими образования постановляю:
1. Начиная с 2019/2020 учебного года расходы на образование обучающихся на платной основе в высших учебных заведениях Азербайджанской Республики на уровнях бакалавриата и магистратуры (основного (базового высшего) медицинского образования и резидентуры), на уровне магистратуры Национальной Академии Наук Азербайджана и в средних специальных образовательных учреждениях лиц, имеющих I и II группы инвалидности, а также детей в возрасте до 18 лет с ограниченными возможностями здоровья в период их учебы оплачиваются за счет средств государственного бюджета.