Akademik Akif Əlizadə: “AMEA ilə REA arasında imzalanan müqavilə Azərbaycan elmi üçün yeni və uğurlu prioritet istiqamətlər açır”
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə AMEA Rəyasət Heyətində Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) prezidenti, akademik Aleksandr Sergeyev ilə keçirilən görüş çərçivəsində jurnalistlərə müsahibə verib. Bu görüşü əlamətdar hadisə kimi qiymətləndirən alim rəhbərlik etdiyi qurumla REA arasında imzalanan müqavilədən və əməkdaşlıq perspektivlərindən söz açıb. Bildirib ki, bu gün imzalanan elmi-texniki əməkdaşlıq haqqında saziş gələcəkdə REA ilə texniki və humanitar istiqamətlərdə əlaqələri genişləndirmək və gücləndirmək məqsədini daşıyır: “REA prezidentinin AMEA-ya gəlişi bizim bu elm ocağı ilə 20 il öncə imzaladığımız müqaviləni təkmilləşdirərək, dünya elminin tələblərini əks etdirən yeni sazişə çevirməyə imkan verdi”.
AMEA ilə REA arasında imzalanan müqavilənin Azərbaycan elmi üçün yeni və uğurlu prioritet istiqamətlər açdığını vurğulayan akademik A.Əlizadə birinci istiqamətin Xəzər dənizi ilə bağlı problemlərin öyrənilməsi olduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, buraya Xəzərin bioloji müxtəlifliyi, geologiyası, geodinamikası, dib çöküntülərinin öyrənilməsi, eləcə də rusiyalı alimlərlə birgə Xəzər dənizində arxeoloji axtarışlarla əlaqədar kompleks multidissiplinar tədqiqatların aparılması daxildir.
AMEA prezidentinin sözlərinə görə, saziş çərçivəsində, həmçinin Qafqazın tarixi, burada insanların məskunlaşması, miqrasiyası və digər istiqamətlərdə ortaq tədqiqatların aparılması nəzərdə tutulur.
Akademik A.Əlizadə dənizaltı arxeoloji, sahil arxeoloji, eləcə də arxeogenetik tədqiqatların müasir dövrdə böyük aktuallıq təşkil etdiyini bildirərək bu kimi elmi problemlərin də birgə araşdırılmasının qarşıda duran əsas hədəflərdən olduğunu deyib.
AMEA ilə REA arasında qurulan elmi əlaqələrin hər iki ölkənin rəhbərliyi tərəfindən dəstəkləndiyini qeyd edən alim gələcəkdə daha uğurlu elmi nəticələrin əldə ediləcəyinə əminliyini ifadə edib.

Академик Акиф Ализаде: «Подписанный договор между НАНА и РАН открывает новые и успешные приоритетные направления для азербайджанской науки»
Президент НАНА, академик Акиф Ализаде дал интервью журналистам в Президиуме НАНА в рамках встречи с президентом Российской академии наук, академиком Александром Сергеевым. Ученый, оценив эту встречу как значимое событие, рассказал о контракте и перспективах сотрудничества между НАНА и РАН. Он отметил, что сегодняшнее соглашение о научно-техническом сотрудничестве направлено на укрепление и расширение связей с РАН в технической и гуманитарной сферах. Приезд президента РАН в НАНА позволил нам усовершенствовать контракт, который мы подписали 20 лет назад с этим научным центром, и превратить в новое соглашение, отражающее требования мировой науки.
Академик А. Ализаде подчеркнув, что подписанное между НАНА и РАН соглашение открыло новые и успешные приоритетные направления для азербайджанской науки, отметил, что первым направлением является изучение проблем, связанных с Каспием.
Он отметил, что сюда включено изучение биологического разнообразия, геологии, геодинамики, осаждения дна Каспийского моря, а также комплексные междисциплинарные исследования с участием российских ученых по археологическим поискам на Каспии.
По словам президента НАНА, в рамках соглашения также планируется проведение совместных исследований по истории Кавказа, поселению в регионе, миграции и другим направлениям.
Академик А.Ализаде сказал, что подводная археология, прибрежные археологические и археогенетические исследования представляют большую актуальность в современную эпоху, и совместное исследование таких научных проблем является одной из основных целей.
Отметив, что научные отношения, установленные между НАНА и РАН, были поддержаны руководством двух стран, ученый выразил уверенность в достижении более успешных научных результатов в будущем.