Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu ilə Rusiyanın Qanunvericilik və Müqayisəli Hüquq İnstitutu arasında saziş imzalanıb
Rusiya Federasiyası Hökuməti nəzdində Qanunvericilik və Müqayisəli Hüquq İnstitutunun direktoru, Rusiya Elmlər Akademiyası prezidentinin müavini, akademik Taliya Xabriyeva, həmin institutun direktor müavini Yuliya Kaşevarova və Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Asiya Belyalova AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunu (HİHİ) ziyarət edib.
HİHİ-nin direktoru, hüquq üzrə elmlər doktoru Aytən Mustafazadə rəhbərlik etdiyi institutun fəaliyyəti, qanunvericilik aktlarının hazırlanmasında iştirakı, tibb hüququ və s. haqqında ətraflı məlumat verib, Azərbaycan ilə Rusiya arasında elmi əlaqələrin əhəmiyyətindən danışıb.
Akademik Taliya Xabriyeva isə öz növbəsində müasir dünyada elmin mühüm roluna nəzər salıb, iki qurum arasında əməkdaşlığın fayda verəcəyini bildirib.
Daha sonra iki institut arasında elmi əməkdaşlıq haqqında saziş imzalanıb. Sazişə əsasən, tərəflər insan hüquqlarının və azadlıqlarının qorunması, konstitusiya hüququ və demokratik institutların inkişafı, yeni çağırışlar əsasında qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi (terrorizm, kibercinayətkarlıq, ekologiya, şəxsi məlumatların qorunması və s.), beynəlxalq və milli qanunvericiliyin əlaqələndirilməsi kimi sahələrdə qarşılıqlı əməkdaşlıq edəcəklər.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin h.ü.e.d., professor Rəşad Qurbanov və h.ü.e.d. Ramin Qurbanovun redaksiyası və həmmüəllifliyi, akademik T.Xabriyevanın "Ön sözü" ilə hazırlanmış 3 cildli "Avropa və Avrasiya məhkəmə sistemləri: elmi-ensiklopedik nəşr" kitabının təqdimatı da keçirilib.
Sonda T.Xabriyevaya Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun "Fəxri professoru" diplomu verilib, o cümlədən tərəflər arasında qarşılıqlı hədiyyələr təqdim olunub.

Институт права и прав человека и Институт законодательства и сравнительного правоведения России подписали соглашение о сотрудничестве
Директор Института законодательства и сравнительного правоведения при Правительстве Российской Федерации, заместитель президента Российской академии наук, академик Талия Хабриева, заместитель директора института Юлия Кашеварова и заведующая Отделом международного сотрудничества Асия Бельялова посетили Институт права и прав человека НАНА.
Директор Института права и прав человека, доктор юридических наук Айтен Мустафазаде рассказала о деятельности по подготовке законодательных актов, медицинскому праву, а также дала подробную информацию о важности научных связей между Азербайджаном и Россией.
Академик Талия Хабриева, в свою очередь, обратила внимание на важную роль науки в современном мире и сказала, что сотрудничество между двумя организациями принесет большую пользу.
Далее между двумя учреждениями было подписано соглашение о научном сотрудничестве. В соответствии с соглашением стороны будут сотрудничать в таких областях, как защита прав и свобод человека, конституционное право и развитие демократических институтов, совершенствование законодательства, основанного на новых вызовах (терроризм, киберпреступность, экология, защита личных данных и т. д.), также в документе предусмотрена координация международного и национального законодательства.
В ходе мероприятия также прошла презентация трехтомной книги «Судебные системы Европы и Евразии», написанной при соавторстве д.ю.н., профессора Рашада Гурбанова и д.ю.н. Рамина Гурбанова. Автором «Предисловия» является академик Т. Хабриева.
В заключение Т. Хабриева была награждена дипломом «Почетный профессор» Института права и прав человека.