Akademik Telman Əliyev Gürcüstanda beynəlxalq konfransda iştirak edib
AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev və Xarici əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, tex.ü.f.d. Tofiq Babayev Gürcüstanın Kutaisi şəhərində keçirilən V Gürcü-Polşa Beynəlxalq Avropa-Asiya Nəqliyyat Körpüsü elmi-texniki konfransında iştirak ediblər.
Akaki Tsereteli adına Texniki Universitetdə baş tutan tədbirdə Polşa, Litva, Latviya, Ukrayna, Gürcüstan və Azərbaycanın 25-dən artıq alim və mütəxəssisi nəqliyyat problemlərinə həsr olunmuş elmi tədqiqat işlərinin nəticələri ilə bağlı çıxış ediblər.
Beynəlxalq konfransda T.Əliyev “Qatarın hərəkətli hissələrinin vəziyyətinə nəzarətin etibarlılığı və dəqiqliyinin artırılması üçün qeyri-səlis çoxluqlar nəzəriyyəsinin və noise texnologiyalarının tətbiqi" adlı məruzə ilə çıxış edib.
Alim çıxışında “Bir kəmər, bir yol”  Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizi boyunca hərəkətdə olan qatarların təhlükəsizliyi, infrastruktur qurğuların (dəmir yolu, körpülər, tunnelər və s.) texniki vəziyyətinin monitorinqi üçün noise texnologiyalarının istifadə olunması, müxtəlif tipli intellektual noise monitorinq sistemlərinin yaradılması və tətbiqi barədə geniş məlumat verib.
Həmçinin akademik T.Əliyevin rəhbərlik etdiyi elmi müəssisə ilə Rafael Dvali adına Gürcüstan Maşın və Mexanizmlər İnstitutu arasında “Bir kəmər, bir yol”  Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizi boyunca intellektual monitorinq təhlükəsizliklik sistemlərinin yaradılması üçün memorandumun imzalanmasına dair razılıq əldə olunub.

Директор Института систем управления НАНА, академик Тельман Алиев и заведующий отделом института, д.ф.п.т. Тофик Бабаев приняли участие приняли участие в 5-й Грузинско-Польской международной научно-технической конференции “Transport Bridge Europe-Asia” (Транспортный мост Европа-Азия), проходившей в Техническом Университете им. Церетели в Кутаиси.
Более 25 ученых и экспертов из Польши, Литвы, Латвии, Украины, Грузии и Азербайджана выступили на мероприятии, проведенном в Техническом университете им. Акаки Церетели, по результатам научных исследований посвященных транспортным проблемам.
На международной конференции Т.Алиев выступил с докладом «Применение теории нечётких множеств и технологий noise анализа для повышения надёжности и достоверности контроля состояния ходовых частей подвижного состава».
В своем выступлении академик Т. Алиев рассказал об использовании Noise технологий для мониторинга безопасности поездов, движущихся по восточно-западному транспортному коридору "Один пояс и один путь", технического состояния объектов инфраструктуры (железные дороги, мосты, тоннели и т.д.), а также дал подробную информацию о создании и внедрении различных типов интеллектуальных систем Noise мониторинга.
Между институтом, руководимом академиком Т.Алиеваым и Грузинским институтом машин и механизмов имени Рафаэля Двали был подписан меморандум о создании интеллектуальных систем безопасности мониторинга вдоль транспортного коридора Восток-Запад.