AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun Palçıq vulkanizmi şöbəsinin əməkdaşları Qaradağ rayonunda yerləşən Azərbaycanın ən iri və aktiv palçıq vulkanlarından olan Otmanbozdağın təhlükə riskini tədqiq ediblər.
Tədqiqatlar “Norm” MMC ilə institut arasında imzalanmış müqaviləyə əsasən baş tutub. Belə ki, vulkanın 2017 və 2018-ci illərdə iki fazalı püskürməsi qeydə alınıb, bu isə vulkan sahəsində yerləşən “Norm” MMC-yə məxsus qazpaylayıcı stansiya üçün təhlükə riskini formalaşdırıb.
Tədqiqatlar zamanı Otmanbozdağın yerləşdiyi sahənin gərginlik vəziyyəti öyrənilib, yer qabığının, eləcə də tektonik dislokasiyaların hərəkət istiqamətləri müəyyən edilib. Paroksizm nəticəsində xaric olunan palçığın axma sürəti hesablanıb, şərq və qərb eruptiv mərkəzlərindən tullanan brekçiyanın potensial axma istiqamətləri üçün qanunauyğunluq müəyyənləşdirilib, həmçinin onların maksimal hərəkət sərhədləri göstərilib.
Kompleks tədqiqatlar nəticəsində potensial risk qiymətləndirilib və qazpaylayıcı stansiyanın yerinin dəyişdirilməsi tövsiyə olunub.

Employees of the Mud Volcanism Department of the Institute of Geology and Geophysics of ANAS investigated the risk of danger located in the Garadagh region of the Otmanbozdagh volcano, one of the largest and most active mud volcanoes in Azerbaijan.
The study was conducted in accordance with the agreement concluded between “Norm” LLC and the institute. Thus, in 2017 and 2018, a two-phase volcanic eruption was recorded, which created a risk of danger for the gas distribution station owned by “Norm” LLC.
During the study, the state of tension of the site where the Otmanbozdagh volcano is located was investigated, and the direction of the earth's crust, as well as tectonic dislocations, was determined. The flow rate of the mud ejected as a result of paroxysm was calculated, the pattern for the potential directions of the breccia flow ejected from the eastern and western eruptive centers was established, and their maximum limits of movement were indicated.
As a result of comprehensive studies, potential risk was assessed and it was recommended that the gas distribution station be moved to another location.