Uzun müddət AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnstitutunda elmi işçi kimi fəaliyyət göstərmiş Pərvanə Hacıyeva Almaniyada elm sahəsində çalışan həmvətənlərimiz arasında professor elmi adına layiq görülən ilk azərbaycanlıdır. O, Almaniyanın Hamburq Universitetinin Tibb fakültəsinin biokimya üzrə professoru, eyni zamanda Alman Mitoxondrial Xəstəliklər Birliyində Mütəxəssislər qrupunun və Biokimya və Molekulyar Biologiya Cəmiyyətinin üzvüdür.
Pərvanə Hacıyeva 1991-1996-cı illərdə Bakı Dövlət Universitetində “tibbi biologiya” ixtisası üzrə təhsil alıb. AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnstitutunda elmi işçi kimi fəaliyyətə başlayan alim burada professor Ralfrid Həsənovun rəhbərliyi altında elmi tədqiqat layihələri üzərində işləyib. O, 1998-ci ildə İtaliyanın Florensiya şəhərində yerləşən Nüvəmaqnit Rezonansı Mərkəzində doktoranturaya daxil olub və professor İvano Bertininin rəhbərliyi altında metal proteinlərin struktur-bioloji araşdırılmasını aparıb.
Alim 2000-ci ildə Florensiya Universitetində “Təbii və modifikasiya olunmuş sitoxromların struktur və çeviklik xassələri” mövzusunda dissertasiya işini uğurla müdafiə edərək, kimya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini alıb. 2001-ci ildə Florensiya Universitetinin Kimya fakültəsinin nəzdində olan Nüvə Maqnit Rezonansı Mərkəzində elmi işçi kimi fəaliyyətə başlayıb.
2001-2002-ci illərdə elmi fəaliyyətini Münhen şəhərində yerləşən Maks Plank Elmi Tədqiqat Cəmiyyətinin Psixiatriya İnstitutunda davam etdirən P.Hacıyeva qocalma prosesində hüceyrələrdə baş verən dəyişikliklərlə bağlı tədqiqatlar üzərində işləyib. Onun tədqiqatlarının əsas istiqamətini sinir sistemindəki neyronların qocalması prosesi təşkil edir.
P.Hacıyeva 2002-ci ildə Almaniyanın Mayns Tibb Universitetinin Fizioloji Kimya İnstitutunda elmi işçi kimi fəaliyyətə başlayıb, 2006-cı ildə bu universitetin Patobiokimya İnstitutunda Oksidativ stress, antioksidantlar və mitofagiya adlı elmi işçi qrupunu yaradıb. O, rəhbərlik etdiyi qrupda biokimya sahəsində mövcud problemlərin dərindən araşdırılması ilə yanaşı, müxtəlif istiqamətlərdə görülən elmi layihələrin koordinasiyası ilə məşğul olub.
2016-cı ildə alim Mayns Tibb Universitetində biokimya sahəsi üzrə hazırladığı dissertasiya işini müdafiə edib və biokimya üzrə “venia legendi” elmi adına layiq görülüb. P.Hacıyeva həmin universitetin Tibb fakültəsində biokimya üzrə professor adını qazanaraq, hüceyrənin adaptasiya və metobalizmi üzrə elmi tədqiqat qrupunu yaradıb. O, tələbələrə müalicə işi fənni üzrə mühazirələr oxuyur, biologiya, kimya, əczaçılıq fənləri üzrə yerinə yetirilən elmi praktiki işlərə rəhbərlik edir.
P.Hacıyeva hazırda tibb sahəsində müxtəlif beynəlxalq jurnalların rəyçisidir. İngilis, alman, italyan və rus dillərini mükəmməl bilən alim elmi yaradıcılığı ilə yanaşı, poliqlot kimi də tanınır.

The first Azerbaijani scientist who received the title of professor in Germany
Parvana Hajiyeva, who worked for a long time as a researcher at the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS, became the first Azerbaijani to receive the title of professor among our compatriots working in Germany. She is a professor of biochemistry at the Faculty of Medicine at the University of Hamburg, Germany, and a member of the German expert group on mitochondrial diseases and the Society for Biochemistry and Molecular Biology.
Parvana Hajiyeva educated in medical biology at Baku State University in 1991-1996. The scientist, who began her career as a researcher at the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS, worked on research projects under the supervision of Professor Ralphrid Hasanov. In 1998, she entered doctoral studies at the Center for Nuclear Magnetic Resonance in Florence, Italy.
In 2000, she successfully defended her thesis on "Structural and dynamic properties of natural and modified cytochromes" at the University of Florence and received a doctorate in chemistry. She began her career in 2001 as a researcher at the Center for Nuclear Magnetic Resonance at the Department of Chemistry of the University of Florence.
Continuing studies at the Institute of Psychiatry of the Max Planck Research Society in Munich in 2001-2002, P. Hajiyeva was engaged in research on cellular changes in the aging process. The main focus of her research is the aging process of neurons in the nervous system.
In 2002, P.Hajiyeva began her activities as a researcher at the Institute of Physiological Chemistry of the Medical University of Mainz in German, and in 2006 she created a working group at the Institute of Pathobiochemistry called "Oxidative stress, antioxidants and mitophagy." In her team, she worked on a thorough study of existing problems in the field of biochemistry, and also coordinated various research projects.
In 2016, she defended her thesis at the Medical University of Mine and was awarded the title “venia legendi” in the field of biochemistry. P. Gadzhieva received the title of professor of biochemistry at the medical faculty of the same university and created a research group on cell adaptation and metabolism.
P.Hajiyeva is currently a reviewer of various international medical journals. In addition to her scientific work, she is fluent in English, German, Italian and Russian and is known as a polyglot.