Fevralın 27-də AMEA-nın Əsas binasında İqtisadiyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanda həyat keyfiyyəti – 2018: iqtisadi rayonların, respublika tabeli şəhərlərin və inzibati rayonların reytinqi” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizdə elmin inkişafı, prioritet sahələr üzrə akademiyanın institutlarında aparılan tədqiqatlar və həyata keçirilən layihələr barədə danışıb. Bildirib ki, müxtəlif sahələr üzrə aparılan tədqiqatların əksəriyyəti ölkəmizdə əhalinin həyat keyfiyyətinin yüksəldilməsinə, regionların iqtisadi inkişafına xidmət edir.
Alim qeyd edib ki, AMEA rəhbərliyi Prezident İham Əliyevin müvafiq tapşırıqlarına əsasən aparılan islahatlara dəstək vermək məqsədilə Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsi qarşısında da vəzifələr qoyub. Ölkə başçısının “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılması haqqında” 8 noyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamından irəli gələrək həm ölkə daxilində, həm də xaricdə fəaliyyət göstərən sahibkarların müraciətləri əsasında rezidentlər müəyyən olunub: “Onlar iqtisadi proseslərə dəstək vermək məqsədilə ölkəmizin sosial-iqtisadi inkişafı üçün AMEA-da müxtəlif istiqamətlər üzrə aparılan tədqiqatlarda yaxından iştirak edirlər”.
AMEA-nın vitse-prezidenti “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa sahibkarlıq üçün geniş imkanların açılmasına dair xüsusi maddənin əlavə olunduğunu, eyni zamanda Azərbaycanda sosial-iqtisadi inkişafı istiqamətləndirən “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri”ndə elmin bu sahəyə dəstəyi məsələlərinə yer ayrıldığını qeyd edərək, bu yöndə alimlərimizin üzərinə böyük vəzifələrin düşdüyünü vurğulayıb.
O, AMEA alimləri tərəfindən yerli xammal əsasında kimyəvi tərkibə malik olmayan gübrənin istehsal olunduğunu, daha keyfiyyətli və səmərəli işıq lampalarının hazırlandığını, dronların elektron sxeminin qurulduğunu, Naftalan yağının alındığını, nəqliyyatda istifadə olunan ekoloji təmiz məhsulların əldə edildiyini diqqətə çatdırıb.
İqtisadi sahədə də fundamental tədqiqatların nəticələrinin tətbiq olunmasının zəruriliyi məsələsinə toxunan alim bu sahədə fəaliyyət göstərən alimlərin praktiki işlərə daha çox üstünlük verdiyini qeyd edib. O, AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun ölkənin bank-maliyyə bazarının tənzimlənməsi ilə bağlı bank sektoru nümayəndələri ilə birgə layihələr həyata keçirdiyini vurğulayıb. Bundan başqa, akademik İ.Həbibbəyli AMEA-da əhalinin sosial müdafiəsinin daha səmərəli təşkili ilə bağlı Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi ilə birgə işlərin icra olunduğunu əlavə edib.
Alim həyat keyfiyyətini müəyyən etmək meyarları üzrə aparılan təhlillərin əhəmiyyətini vurğulayıb, müzakirələr zamanı bu işlərin daha da konkretləşdiriləcəyini, elmiləşdiriləcəyini və təkmilləşdiriləcəyini bildirib.
Çıxışının sonunda İsa Həbibbəyli tədqiqatın nəticələrinin kitab şəklində nəşr olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Pərviz Həsənov “Azərbaycanda həyat keyfiyyəti – 2018: iqtisadi rayonların, respublika tabeli şəhərlərin və inzibati rayonların reytinqi” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Məruzədə Azərbaycanın iqtisadi rayonlarında, respublika tabeli şəhərlərində və inzibati rayonlarında həyat keyfiyyətini müqayisəli şəkildə qiymətləndirmək məqsədilə AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunda yerinə yetirilmiş kompleks tədqiqatın nəticələri təqdim olunub.
Qeyd edilib ki, qiymətləndirmələr institutun mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış Həyat Keyfiyyəti İndeksi (HKİ) əsasında aparılıb. Araşdırma ölkənin 8 iqtisadi rayonunu, həmin regionlara daxil olan 61 respublika tabeli şəhəri və inzibati rayonu əhatə edir.
Pərviz Həsənov bildirib ki, Azərbaycanın iqtisadi rayonlarının, respublika tabeli şəhərlərin və inzibati rayonlarının həyat keyfiyyəti üzrə reytinqi 7 sub-indeksdə qruplaşdırılıb və 36 göstərici əsasında tərtib edilib. Həmin sub-indekslərə maddi rifah, sağlamlıq, təhsil, təhlükəsizlik, ailə möhkəmliyi, ekologiya və asudə vaxt imkanları daxildir.
Məruzəçi əlavə edib ki, təhlillərə görə Azərbaycanda həyat keyfiyyətinin ən yüksək olduğu bölgə Naxçıvan Muxtar Respublikasıdır. Şəhər və rayonların sıralamasında birinci yeri sub-indekslərin əksəriyyəti üzrə Naxçıvan şəhəri tutur. Muxtar respublikanın digər 6 rayonu (Ordubad, Sədərək, Babək, Şərur, Şahbuz və Kəngərli) 2-7-ci yerlərdədir. Üçüncü yerdə qərarlaşmış Sədərək rayonunun sub-indekslər üzrə mövqeləri isə nisbətən az balanslıdır.
“Ölkənin iqtisadi rayonlarına gəlincə, onların həyat keyfiyyəti üzrə sıralamasında da birinci yeri Naxçıvan Muxtar Respublikası tutur. Lənkəran rayonu isə ailə möhkəmliyi sub-indeksinə görə Dağlıq Şirvan iqtisadi rayonu ilə 1-2-ci yerləri bölüşür.” – deyə P.Həsənov bildirib.
Diqqətə çatdırılıb ki, bu tipli bölgələrarası müqayisəli tədqiqatlar mühüm elmi məsələlərin həllinə kömək etməklə yanaşı, ciddi praktik əhəmiyyət daşıyır. Alim onların nəticələrinin regionların sosial-iqtisadi inkişafı ilə bağlı qərarların qəbulunda, sosial-iqtisadi proqramların tərtibində, o cümlədən rayonlara əlavə dövlət vəsaitlərinin verilməsində faydalı olacağını bildirib. P.Həsənov Azərbaycanın iqtisadi rayonlarının, respublika tabeli şəhərlərin və inzibati rayonların həyat keyfiyyəti üzrə reytinqinin geniş ictimai müzakirələrə səbəb olacağına əminliyini ifadə edib.
Tədbirdə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru, i.e.d. Vüsal Qasımlı, Azərbaycan Respublikası Auditorlar Palatasının sədri, professor Vahid Novruzov, Bakı Biznes Universitetinin rektoru, professor İbad Abbasov, millət vəkili Əli Məsimli, İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Nazim İmanov, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun laboratoriya müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Qorxmaz İmanov və digər çıxış edənlər Azərbaycanda həyat səviyyəsinin iqtisadi-sosial cəhətdən regional qiymətləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb, yerinə yetirilmiş tədqiqat işini yüksək dəyərləndiriblər. Çıxış edənlər ölkəmizdə iqtisadi inkişaf və sosial həyatla bağlı vacib amilləri diqqətə çatdırıb, təhsil və səhiyyənin insan kapitalının inkişafında rolunu xüsusi qeyd ediblər.

Carried out complex studies to assess the quality of life in the economic regions of Azerbaijan
On February 27, in the main building of ANAS, Institute of Economics has organized an event on "Quality of life in Azerbaijan - 2018: rating of economic regions, republican subordinate cities and administrative regions of the republic".
Opening the event, first vice-president of ANAS academician Isa Habibbayli spoke about the development of science in our country, the research done in the institutes of the Academy and priority projects. He said that most of the studies conducted in various fields contribute to improving the quality of life in the country and the economic development of the regions.
According to the scientist, the management of ANAS set tasks before the Division of Humanities and Social Sciences to underpin reforms carried out in accordance with the relevant instructions of President Iham Aliyev. Residents have been identified based on applications from entrepreneurs operating both nationally and abroad, following the Presidential Decree of November 8, 2016, "Establishing the High Technology Park of the Azerbaijan National Academy of Sciences" for the development of the Academy of Sciences.
Vice-president of ANAS added a special article on opening of ample opportunities for entrepreneurship to the Law of the Republic of Azerbaijan, as well as the support of science in "Strategic Roadmaps for Key Sectors of the National Economy" aimed at socio-economic development in Azerbaijan. Our scientists have great responsibilities in this regard, he added.
He noted that the scientists of ANAS produced fertilizers that do not contain chemicals on the basis of local raw materials, made better and more efficient light bulbs, created electronic circuit boards, purchased Naftalan oil and purchased ecologically clean products used in transportation.
Institute of Economics of ANAS carries out joint projects with representatives of the banking sector to regulate the banking and financial market of the country. In addition, ANAS holds joint fulfillments with the Ministry of Labor and Social Protection of the Population for more effective organization of social protection of the populationç acadş I. Habibbayli noted.
Finally, Isa Habibbayli brought to mind that the results of the study were published in book form.
Later, PhD in Economics, Associate Professor Parviz Hasanov delivered a lecture on "Quality of life in Azerbaijan - 2018: rating of economic regions, republican subordinate cities and administrative regions." The lecture presents the results of a comprehensive study carried out at the Institute of Economics of ANAS in order to compare the quality of life in economic regions, subordinate cities and administrative regions of Azerbaijan.
It was noted that the assessments were based on the Quality of Life Index (HKI) prepared by the Institute's experts. The study covers eight economic regions of the country, 61 republican subordinate cities and administrative regions.
According to Parviz Hasanov, the quality of life of economic regions of Azerbaijan, cities of republican subordination and administrative cities are grouped into 7 sub-indexes and compiled on the basis of 36 indicators. These sub-indexes include material welfare, health, education, security, family strength, ecology, and leisure time.
According to the analyst, the region with the highest quality of life in Azerbaijan is Nakhchivan Autonomous Republic. Nakhchivan by most sub-indices is ranked first in the city and region rankings. The other six regions of the Autonomous Republic (Ordubad, Sadarak, Babek, Sharur, Shahbuz and Kangarli) are in 2-7th places. The sub-indexes of Sadarak region, which is in the third place, are relatively low.
“As for the economic regions of the country, Nakhchivan Autonomous Republic also ranks first in their quality of life. Lankaran region shares 1-2 places with the economic district of Daglig Shirvan according to the Family Strength Index.” - Hasanov said.
This type of inter-regional comparative research is of great practical importance not only in assisting to solve important scientific issues. The scientist said that their results would be useful in making decisions on the socio-economic development of the regions, in the development of socio-economic programs, and in the provision of additional government funds to the regions.
The event brought together the Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communications, Doctor of Economic Sciences Vusal Gasimli, Chairman of the Chamber of Auditors of the Republic of Azerbaijan Professor Vahid Novruzov, Rector of Baku Business University Professor Ibad Abbasov, MP Ali Masimli, director of the Institute of Economics, Professor Nazim Imanov and others.