Oksford Universitetinin Ertegun House Mərkəzində Bərdə şəhərinin orta əsrlər arxeologiyasına həsr olunmuş kollokvium keçirildi
27-28 fevral 2020-ci il tarixlərində Böyük Britaniyanın Oksford Universitetinin Ertegun House Mərkəzində Bərdə şəhərinin orta əsrlər arxeologiyasına həsr olunmuş kollokvium keçirildi.
Bərdənin Arxeoloji Tədqiqatları layihəsi 2013-cü ildə dünyanın ən qocaman və nüfuzlu universitetlərindən  biri olan Oksford Universitetinin strukturunda Azərbaycanın, Qafqazın və Mərkəzi Asiyanın tarixinin, dillərinin və mədəniyyətlərinin öyrənilməsi məqsədilə daimi əsaslarla yaradılmış Nizami Gəncəvi Mərkəzinin çox vacib elmi təşəbbüslərindən  biridir.
Mərkəzin həyata keçirdiyi elmi əsərlərin yüksək akademik səviyyədə tərcümə edilməsi, beynəlxalq konfransların təşkili, əlyazmaların öyrənilməsi, aspirant və magistrantların hazırlanması kimi bir çox maraqlı layihələr arasında Bərdə şəhərində aparılan arxeoloji tədqiqatlar xüsusi yer tutur. Arxeoloji ekspedisiyaların əsas məqsədlərindən biri dünya elmi ictimaiyyətinə Azərbaycanın bu şəhərinin qədim irsi və zəngin tarixi haqqında daha dolğun məlumat verməkdir.
Kollokviumun keçirilməsindən bir gün əvvəl SOAS Universitetinin professoru, Oksford Universitetinin Xəlili Tədqiqat Mərkəzinin İncəsənət tarixi və arxeologiya kafedrasını təmsil edən Skott Redfordun mühazirəsi keçirildi. Mühazirənin mövzusu - "Cənubi Qafqaz orta əsrlərdə (XI-XIII əsrlər)". Kollokviumun proqramı çərçivəsində 4 elmi sessiya keçirildi və burada  Bərdə arxeoloji ekspedisiyasının iştirakçıları çıxış etdilər.
İştirakçılarını salamlayaraq, tədbiri Oksford Universitetinin Şərqşünaslıq fakültəsinin dekanı, Tibet və Himalayşünaslıq üzrə professoru Ulrike Rosler və  Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi Elmi Mərkəzinin (www.orinst.ox.ac.uk/nizami-ganjavi-programme-study-languages-and-cultures-azerbaijan-and-Qafqaz) İdarə Heyətinin üzvü, akademik Nərgiz Paşayeva açıq elan etdilər.
İştirakçılara  müraciət edərək, professor Nərgiz  Paşaeva dedi:
“Hörmətli həmkarlar və qonaqlar!
Sizi burada görməkdən çox məmnunam. Əminəm ki, Bərdə arxeoloji qazıntılarına dair keçirilən bu tədbir maraqlı və faydalı olacaqdır. Elmi müzakirələr Qafqazın tədqiqinə dəyərli töhfə verəcək və bu sahədəki müəyyən boşluqların doldurulmasına imkan yaradacaq. Bundan əlavə, Bərdə arxeoloji layihəsi insanları və mədəniyyətləri bir-birinə daha da yaxınlaşdırır. Bu ilin payızında Bakıda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda Bərdədə aparılan qazıntı işləri və orada tapılan eksponatlarla bağlı seminar və sərgi keçirməyi planlaşdırırıq.
Azərbaycan arxeologiyasının tarixi haqqında bir neçə kəlmə də demək istərdim. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə, 7 dekabr 1919-cu ildə, Azərbaycan Parlamentinin birinci ildönümü şərəfinə Müstəqillik muzeyi yaradılmışdır. Bu muzey Parlamentin binasında açılmışdı və burada arxeoloji tədqiqatlar nəticəsində əldə olunmuş eksponatlar təqdim edilmişdir. 1920-ci ildə bu muzeyin bazasında Azərbaycan tarixi muzeyi yaradıldı. Beləliklə, biz arxeoloji təməlin qoyulduğunu deyə bilərik. O dövrdə muzeyin rəhbəri milli arxeoloji məktəbin ilk nümayəndəsi olan, tarixçi və etnoqraf  Davud bəy Şərifov idi. 1920-ci ildə bu muzey Azərbaycanda ilk arxeoloji tədqiqat işlərini təşkil etdi. Bu işlər Şirvanşahlar və Bakıda Qızqalası kompleksində təşkil edildi. Bu gün biz Azərbaycanda ilk arxeoloji layihənin 100 illik yubileyinin şahidi oluruq.
Rusiya imperiyası dövründə Tiflis Qafqazın inzibati mərkəzi olduğu üçün bütün bölgədən bir çox arxeoloji tapıntılar məhz Tiflisdə yerləşən Qafqaz muzeyinə göndərilirdi. 1925-ci ildə Davud Şərifovun təşəbbüsü ilə bəzi eksponatlar Azərbaycan Tarixi Muzeyinə verildi. Muzeyə verilən eksponatlar arasında bir sıra çox maraqlı materiallar var. Məsələn, “Redkin Lager” haqqında materialları və Rusiya İmperiyası tərəfindən dəvət edilmiş Fridrix Bayern haqqında bəzi məlumatları qeyd etmək olar. Bu materiallar hazırda Azərbaycan Tarixi muzeyində saxlanılır.
Azərbaycanın arxeoloji elmi beynəlxalq səviyyədə geniş şəkildə təmsil olunmamışdı. Biz yalnız 1981 və 1982-ci illərdə Fransada, Parisdəki İslam Muzeyində keçirilən və qədim insan məskənlərinin təmsil olunduğu sərgiləri xatırlaya bilərik. Sovet İttifaqı burada Məmmədəli Hüseynov tərəfindən aşkar edilmiş Azərbaycandakı Azıx mağarasından yalnız bir eksponatı təqdim etdi.
Mən, həmçinin Azərbaycanlı alim İsa Səlimxanovun da fəaliyyətini qeyd etmək istərdim. Yerli mütəxəssislərin müstəqil təbliğinin və tanınmasının əleyhinə olan Sovet ideologiyasına baxmayaraq, 1987-ci ildə İsa Səlimxanov Alman Arxeologiya İnstitutunun üzvü seçilmiş, Kaliforniya Universitetində Arxeoloji Cəmiyyətin üzvü və İngilis Metallurgiya Cəmiyyətinin fəxri üzvü seçilmişdir. 2002-ci ildə onun əsərləri Zana Dai onlayn kataloquna daxil edilmişdir.
Sonda bütün həmkarlarıma, xüsusilə də professor Edmund Hertziq və doktor Pol Vordsvorta, eləcə də bizə köməklik edən və dəstəkləyən hər bir kəsə təşəkkürümü bildirmək istərdim.
Diqqətinizə görə təşəkkür edirəm və sizə seminarın işində uğurlar arzulayıram”!
Professor Nərgiz Paşayevanın çıxışından sonra Bərdə şəhərində aparılan arxeoloji tədqiqatların iştirakçıları olan məşhur alimlər ərazidə apardıqları qazıntılardan danışdılar.
Bərdə və Arranın tarixinə və tarixşünaslığına həsr olunmuş ilk sessiyada Oksford Universitetinin Şərqşünaslıq İnstitutunun professoru Edmund Hertziq "Orta əsrlərin Azərbaycan tarixinin yazılması" adlı məruzə ilə çıxış etdi.
Sonra “Azərbaycanda orta əsrlər dövrünün arxeologiyası” mövzusunda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, tarix elmləri doktoru, akademik Nailə Vəlixanlı çıxış etdi.
“Bərdənin tədqiqinə arxeoloji yanaşma və Azərbaycanda orta əsr şəhərlərinin landşaftları” mövzusuna həsr olunmuş ikinci sessiyada üç alimin çıxışı təqdim olundu.
"Bərdənin şəhər mənzərəsi, 600-1200" adlı məruzə ilə Oksford Universitetinin Brasenos Kollecinin elmi tədqiqatçısı, Bərdə Arxeoloji Ekspedisiya qrupunun rəhbəri  Pol Vordsvort çıxış etdi.
Orta Asiya, İslam arxeologiyası və Qafqaz arxeologiyası üzrə mütəxəssis, Oxford Universitetinin Arxeologiya Məktəbinin təmsilçisi Keti Kempbellin təqdim etdiyi mövzu "Monqollar Qafqaz şəhərlərində" adlanırdı. Gürcüstanlı arxeoloq, Tbilisi Dövlət Universitetinin əməkdaşı David Naskidaşvilinin çıxışında Qafqazın orta əsrlər dövrü tarixinə aid arxeoloji qazıntı təcrübəsi barədə geniş məlumat verildi.
Üçüncü sessiyanın mövzusu "Bərdə şəhərindən əldə olunan bioarxeoloji dəlillər" adlanırdı və burada üç məruzəçi çıxış etdi. Zooarxeoloq, İngiltərənin Ekseter Universitetinin həndəsi morfometriya sahəsi üzrə mütəxəssisi, Martin Lüter adına Almaniyanın Halle-Vittenburg Universitetinin fəxri elmi işçisi Eşli Haruda "Orta əsrlər Bərdə şəhərinin qidalanma xüsusiyyətləri və iqtisadiyyatı" adlı məruzəsi ilə geniş məlumat verdi. Miçiqan Universitetini təmsil edən, Roma imperiyası dövrü Şimali Afrika, həmçinin landşaft arxeologiyası üzrə mütəxəssis Devid Stoun "Şəhərdə aşkar edilmiş arxeobotanik izlər" adlı məruzəsini təqdim etdi. Nyu-York Universitetinin Qədim Dünya Araşdırmaları İnstitutunun əməkdaşı, qədim insanların qida rasionu və məhsulların çeşidini araşdıran doktor Selin Nugent Bərdə və onun ətrafında - Qaratəpə ərazisində məskunlaşan insanlara aid məlumatları iştirakçılara çatdırdı.
"Bərdənin maddi mədəniyyəti" adlı dördüncü sessiyada Edinburq Universitetinin Arxeologiya Məktəbinin tədqiqatçısı Timoti Penn və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin tədqiqatçısı, Bakı Dövlət Universitetinin Tarix kafedrasının müəllimi Aslan Qasımov "Orta əsr Bərdənin şüşə qabları və zərgərlik əşyaları" adlı məruzə ilə çıxış etdilər. A.Qasımovun çıxışında Milli Tarix Muzeyində Bərdə ilə bağlı mövcud materiallar haqqında məlumatlar da verilmişdir.
Xatırladaq ki, 2015-ci ildən başlayaraq Oksford Universitetinin Brasenose Kollecinin tədqiqatçı-arxeoloqu Pol Vordvorstun rəhbərliyi ilə hər il Bərdənin Qaratepe və Torpaqqala ərazilərində Britaniyanın Oksford və Edinburq universitetlərinin, ABŞ-ın Pensilvaniya Universitetinin, İrlandiyanın Dublin Universitetınin, Almaniyanın Halle-Vittenburg universitetinin, Danimarkanın Kopenhaqen Universitetinin, Gürcüstanın Tbilisi Dövlət Universitetinin, həmçinin ABŞ-ın İslam İncəsənəti üzrə Doris Duke Fondunun (Doris Duke Foundation for Islamic Art, USA), Britaniyanın York Arxeoloji Etimad (York Archaeological Trust) və “Sərhədsiz İrs” (Heritage Without Borders) təşkilatlarının, Sofiyadakı Amerika Tədqiqat Mərkəzinin (American Research Center in Sofia Foundation) nümayəndələrinin iştirakı ilə arxeoloji qazıntı işləri aparılır.
Ekspedisiyanın tərkibində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin əməkdaşı, Bakı Dövlət Universitetinin Tarix kafedrasının müəllimi və BDU-nun Tarix fakültəsinin iki tələbəsi də qazıntı işlərində iştirak etmişdilər. Ümumilikdə, qazıntı və tədqiqat işlərində  24 arxeoloq iştirak etmişdir.
2018-ci ilin mart və 2019-cu ilin aprel aylarında Bərdədə aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı aşkar edilmiş maddi-mədəni nümunələrin fraqmentlərinin bir qismi elmi və laborator tədqiqatların aparması üçün Oksford Universitetinə göndərilmişdir. Bərdə rayonunun Qaratəpə adlanan ərazisində V-VI əsrlərə aid yaşayış məskəni aşkar edilmişdir.
Qeyd edək ki, Qaratəpə ərazisi ilk dəfə Bərdə arxeoloji tədqiqat layihəsi çərçivəsində elmi-tədqiqat obyekti olmuşdur. Qazıntılar zamanı tapılan materialların bir hissəsi radiokarbon analizinə də məruz qalmış və bu tapıntıların V əsrin sonu - VI əsrin əvvəllərinə təsadüf etdiyi müəyyən olunmuşdur. Qaratəpədəki qazıntılar erkən orta əsrlər dövründəki insanların kənd həyatını öyrənmək üçün ciddi bir addım oldu.
Konfrans başa çatdıqdan sonra təşkilatçılar və tədbir iştirakçıları öz fikir və təəssüratları ilə bölüşdülər.
Edmund HERTSİQ - Oksford Universitetinin Şərqşünasliq İnstitutunun professoru:
- Azərbaycan olduqca zəngin tarixə və zəngin mədəniyyətə malikdir. Arxeoloji qazıntılar aparmaq üçün çox maraqlı məkanlar var. Möhtəşəm yazılı irs mövcuddur. İndiyədək xüsusilə də Qərbdə bütün bunlar çox az tanınıb və tədqiq olunub. Sözsüz ki, Qərbdən fərqli olaraq Sovet İttifaqında, o cümlədən Azərbaycanda buna daha çox diqqət ayrılıb. Mərkəzimizin məqsədlərindən biri də bununla bağlı işləri həyata keçirməyə çalışmaqdır və bu işlərə Qərbdən olan daha çox tələbə və elmi işçiləri həvəsləndirərək cəlb etmək, həm də onlara Azərbaycanda tədqiqat aparmağa köməklik göstərməkdir. Eyni zamanda, insanların bir-biri ilə ünsiyyətdə olmasını təmin etmək böyük əhəmiyyət kəsb edir. Biz Azərbaycanda aparılmış və hazırda aparılan, eləcə də Sovet dövründə həyata keçirilmiş tədqiqatlar barədə daha çox məlumat əldə etmək istəyirik və azərbaycanlı həmkarlarımızın Qərbdə işləyən alimlərlə daha sıx əlaqə saxlaya bilməsini arzulayırıq.
Prof. Nərgiz Paşayeva:
-Bu, unikal bir layihə idi. Nəyə görə? Çünki Bərdədə aparılan qazıntı işlərini biz ilk dəfə idi ki, elmi səviyyədə, beynəlxalq mütəxəssislərin iştirakı və Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvinin adını daşıyan, Azərbaycanı, Qafqazı, Orta Asiyanı öyrənən Mərkəzin tədqiqat və tədris prosesi kontekstində həyata keçirdik. İlk dəfə olaraq Qaratəpə ərazisində Bərdənin orta əsrlər və erkən orta əsrlər dövrü haqqında məlumatları əldə etdik. Bu işlər 2015-cü ildən başlamış və 2018-ci ilədək davam etmişdir. Yəni, burada 4 mövsüm işlər davam edib... Əslində layihənin ən böyük dəyəri ondadır ki, o, məhz Oksford Universitetinin Azərbaycanla bağlı bir tədqiqat layihəsidir və elmi maraqlarımızı ən yüksək səviyyədə təmsil edə biləcək bir layihədir.
Bəli, biz Bərdədə arxeoloji qazantıları həyata keçirdik və bu tədqiqatın nəticələri məhz Oksford Universiteti tərəfindən təqdim olundu... Bu kollokviumda Azərbaycan alimlərinin adı səsləndi və arxeologiya elminə töhfə verən insanların adının çəkilməsi belə bir müstəvidə böyük bir hadisədir. Əfsuslar olsun ki, alimlərimizin adları ingilis dilində dərc olunan və elm xadimləri haqqında məlumatlar verən elmi statuslu mənbələrdə yox idi... Azərbaycan arxeologiyasına, Azərbaycan tarixinə töhfə verən alimlərin adı burada səsləndi və əlbəttə ki, yazıldı və həmin o çıxışların protokolları və sənədlərində həmişəlik qalacaq. Bu da sevindirici haldır.
Pol Vordsvort – Oksford Universitetinin Doktoru, Bərdə Ekspedisıyasının rəhbəri:
-Bizim Bərdədə qazıntılar zamanı aşkar etdiyimiz tapıntıların ən əhəmiyyətli hissəsi 11, 12 və 13-cü əsrlərə aiddir. Həmin dövrdə Azərbaycan ərazisində Eldənizlər dövləti hakimiyyətdə olub. Bizim aşkar etdiklərimiz Azərbaycan tarixində iqtisadi cəhətdən çox parlaq və siyasi cəhətdən mühüm bir dövrə aiddir. Biz İran və Anadoludan uzaq məsafəli ticarətin ticarət mərkəzi kimi Azərbaycanda cəmləşdiyini göstərən materiallar, eləcə də bu şəhərdə, həmçinin Gəncə və digər böyük şəhərlərdə ölkıənin mədəniyyət mərkəzi olduğuna dair faktlar aşkar etmişik... Biz Bərdədə aparılmış arxeoloji qazıntıların nəticələrini dərc etmək üçün bir naşirlə birgə işləyəcəyik. Biz qazıntıların nəticələrini, eləcə də Dövlət Muzeyində saxlanılacaq artefaktlarla bağlı mühüm məlumatları dərc edəcəyik. Bu kitab icmalları rus və Azərbaycan dillərində olmaqla, ingilis dilində də nəşr olunacaq.
Skott Redford - Londonun SOAS Universitetinin professoru:
-Konfransın mövzusu Bərdə şəhərində aparılan qazıntılar olsa da, bütün orta əsrlər Azərbaycan ərazisinə baxılır. Əfsuslar olsun ki, Azərbaycanda olmamışam, ancaq ölkənizin çox zəngin tarixi olduğunu bilirəm. Çox maraqlı seramika, şüşə və metal əşyaları var ki, mən bunlarla əlaqədar konfransda təklif irəli sürdüm. Təklifim isə budur ki, orta əsrlər tarixinə aid toplanılmış materiallardan bəhs edən kitab tərtib edilsin və Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi adına Elmi mərkəzi kitabı İngilis dilinə tərcümə etsin. Çünki biz Azərbaycanın Orta əsrlər tarixini öyrənmək istəyirik.
Nailə Vəlixanlı – Milli Azərbaycan Tarix Muzeyinin direktoru, akademik:
-Azərbaycan alimləri təxminən 1920-ci ildən başlayaraq Azərbaycan şəhərlərini arxeoloji baxımından öyrənilməsi ilə məşğul olublar. Lakin xarici alimlər xüsusilə Qərbi Avropa alimləri tərəfindən Azərbaycan tarixinə olan bu böyük maraq Azərbaycanın dünyaya tanıdılması üçün ən gözəl vasitələrdən biridir....İngilis alimlərini Azərbaycanın tarixini təkcə arxeoloji cəhətdən deyil həmçinin Azərbaycanın tarixinin kimlər tərəfindən öyrənilməsi, Azərbaycan tarixçilərin öz tarixləri barədə hansı əsərlər yazması maraqlandırır..... onlar aparılan tədqiqatların nəticələrindən çox düzgün istifadə ediblər. Biz həm iqtisadi, həm siyasi məsələlər, burada əhalinin yerləşməsi, insanların buradakı vəziyyəti, sənətkarlıq, ticarət-nə istəyirsiniz var. Və hətta paleontoloqlar - elə məsələlər qoyulub ki, onların tariximizin açılması və işıqlandırılması baxımından çox maraqlıdır.
Mircavid Ağalarov – Bdu-nun Tarix fakültəsinin tələbəsi:
Bakı Dövlət Universitetinin tələbəsi olaraq Oksford Univeristetindən gələn mütəxəssislərlə birgə işləmək çox maraqlı idi. Orta əsrlər Bərdə tarixi çox da tədqiq olunmadığı üçün bu geniş miqyaslı tədqiqatda iştirak etmək böyük qürur hissi verir mənə. Həmin arxeoloji qazıntılarda iştirak etməyimin nəticəsi olaraq Oksford universitetində keçirilən konfransda iştirak etmək böyük uğurdur və buna görə çox şadam.

Ertegun House Center under Oxford University of Great Britain holds a colloquium on archeology of the medieval city of Barda
A colloquium on archeology of the medieval city of Barda was held on February 27-28, 2020 at the Ertegun House Center under Oxford University of Great Britain.
The project “Archaeological Studies of Barda” is one of the important scientific initiatives of the Oxford Center Nizami Ganjavi, created in 2013 on an ongoing basis in the structure of Oxford University - the oldest and most authoritative university in the world, with the aim of studying the history, languages ​​and cultures of Azerbaijan, the Caucasus and Central Of Asia. Among the many interesting projects implemented by the Center, such as translating scientific works at a high academic level, organizing international conferences, studying manuscripts, preparing graduate students and undergraduates, archaeological research in the city of Barda occupies a special place. One of the main goals of archaeological expeditions is to bring to the world scientific community more complete information about the ancient heritage and rich history of the Azerbaijani city. The day before the start of the Colloquium, a lecture was held by Scott Redford, representing the Department of Art History and Archeology at the Halili Research Center of the University of Oxford, a professor at SOAS University. The topic of the lecture is “Medieval South Caucasus (XI-XIII centuries)” Within the framework of the Colloquium program, 4 scientific sessions were held in which participants of the Bardinian archaeological research spoke.
With a welcoming speech, the dean of the Faculty of Oriental Studies at Oxford University, professor of Tibetan and Himalayan studies Ulrike Rosler and Rector of the Baku branch of Moscow State University named after him welcomed Colloquium. Lomonosova, Vice President of the National Academy of Sciences of Azerbaijan (ANAS), Member of the Board of the Scientific Center of Nizami Ganjavi, Oxford University (www.orinst.ox.ac.uk/nizami-ganjavi-programme-study-languages-and-cultures-azerbaijan-and- caucasus) Academician Nargiz Pashayeva.
Addressing the participants, Professor Nargiz Pashaeva, in particular, said:
- Dear colleagues and guests, I am happy to see you all here. I am sure that the Barda archeology colloquium will be interesting and useful. It will contribute to the exploration of the Caucasus and will fill in certain gaps that have taken place. In addition, the Barda project unites people and cultures. This fall, we plan to hold a seminar and an exhibition on the results of the work carried out in Barda in Baku, the Institute of Archeology of Azerbaijan.
I would also like to say a few words about the history of Azerbaijani archeology.
During the People Republic of Azerbaijan, December 7, 1919, in honor of the first anniversary of the Parliament of Azerbaijan, the Museum of Independence was created. This museum was opened in the parliament building and exhibits displayed during archaeological research were presented. In 1920, the Museum of the History of Azerbaijan was created on the basis of this museum. Thus, the foundation was laid for the future development of archeology in our country. At that time, the head of the museum was the first representative of the national archaeological school, historian and ethnographer Davud bey Sharifov. In 1920, this museum organized the first archaeological research in Azerbaijan - in the complex of the Shirvanshahs and the Maiden’s Tower in Baku. Thus, today we are witnessing the 100th anniversary of the first archaeological project in Azerbaijan. Since the administrative center of the Caucasus was Tiflis in the era of the Russian Empire, many archaeological finds from the whole region were sent to the Caucasus Museum located in this city. In 1925, at the initiative of Davud Sharifov, part of the exhibits was transferred to the Museum of the History of Azerbaijan. Among those exhibits there are a number of very interesting ones. For example, materials about Redkin Lager or some information about Friedrich Bayern, who was invited by the Russian Empire. These materials are currently stored in the Museum of History of Azerbaijan.
Unfortunately, the archaeological science of Azerbaijan was not widely represented at the international level. We can only remember the exhibition in France in 1981 and 1982, in the Islamic Museum of Paris, where exhibits of ancient settlements were presented. The Soviet Union then presented only one exhibit - from the Azykh cave in Azerbaijan, discovered by archaeologist Mammadali Huseynov.
I would also like to mention the Azerbaijani scientist Isa Selimkhanov. Despite the Soviet ideology, which, as you know. did not support the independent promotion of local specialists, in 1987 Selimkhanov was elected a member of the German Archaeological Institute, was a member of the Archaeological Society at the University of California and an Honorary Member of the English Metallurgical Society. In 2002, his scientific works were included in the Zana Dai online catalog.
In conclusion, I would like to thank all my colleagues, especially Prof. Edmund Herzig and Dr. Paul Wordsworth, as well as express gratitude to all who support us.
Thank you for your attention and wish you a successful seminar!
Following the presentation by Professor Nargiz Pashayeva, famous scientists - participants of archaeological research in the city of Barda, spoke about the excavations they conducted in the area.
At the first session, dedicated to the history and historiography of Barda and Arran, a professor at the Institute of Oriental Studies at Oxford University, Edmund Herzig, delivered a lecture entitled "Writing the History of Medieval Azerbaijan."
Then, on the topic “Archeology of the medieval period in Azerbaijan”, the director of the National Museum of Azerbaijan History, Doctor of historical sciences, academician Naila Velikhanli spoke.
The second session, devoted to the topic “Archaeological approach to the research of Barda and landscapes of medieval cities in Azerbaijan”, was presented by the speeches of three scientists.
The report “Urban Landscape of Barda, 600-1200” was made by Paul Wordsworth, scientific researcher at Brasenos College, Oxford University, team leader of the Barda Archaeological Expedition.
“Mongols in the cities of the Caucasus” was the name of the study by Katie Campbell, a specialist in archeology of Central Asia, Islamic archeology, and archeology of the Caucasus from the School of Archeology of the University of Oxford. The speech of the Georgian archaeologist, representative of Tbilisi State University, David Naskidashvili, contained an overview of the practice of excavating the medieval Caucasus.
The topic of the third session, “Bioarchaeological evidence from the city of Barda,” was disclosed in the reports of the zooarchaeologist, specialist in the field of geometric morphometry from the University of Exeter in Britain, Honorary Research Fellow at the Halle-Wittenberg University named after Martin Luther Ashley Haruda - “Features of Nutrition and Economics of the medieval Barda”; David Stone, Roman North Africa and Landscape Archeology Specialist for the University of Michigan, Archaeobotanical Traces Discovered in the City; Dr. Celine Nugent, an employee of the Institute of Ancient World Studies, New York University, a researcher of the diet and assortment of products of the ancient population, which presented data on human remains in Barda and its outskirts - Garatepe.
In the fourth session, entitled “Barda’s Material Culture”, Timothy Penn, a researcher at the School of Archeology of the University of Edinburgh, and a researcher at the National Museum of Azerbaijan History, a teacher at the History Department of Baku State University Aslan Gasimov made a presentation “Glass vessels and jewelry from the medieval Barda”. The report of which contained an overview of the available materials on Barda at the National Museum of History.
Recall that since 2015, under the leadership of archaeologist-researcher at Brasenos College of Oxford University Paul Wordsworth, in the city of Barda, in the territories of Garatepe and Torpaggala, annual archaeological work was carried out with the participation of representatives from Oxford and Edinburgh universities, the University of Pennsylvania USA, Dublin University of Ireland, Galle -Wittenberg University of Germany, Copenhagen University of Denmark, Tbilisi State University of Georgia, as well as from organizations such as Islamic Art Doris Duke Foundation for the Islamic Art (USA), York Archaeological Trust and the Heritage Without Borders of Britain, American Research Center in Sofia Foundation )
The expedition included an employee of the Museum of History of Azerbaijan, a teacher of the history department of Baku State University and two students of the history department of BSU. In total, 24 archaeologists took part in excavations and studies.
Fragments of material and cultural samples discovered during archaeological excavations in Barda in March 2018 and April 2019. were partially sent to the University of Oxford for scientific and laboratory research. In the territory of the Bardinsky district called Garatepe, a settlement dating back to the V-VI centuries was discovered.
Note that the territory of Garatepe for the first time became the object of scientific study in the framework of the Barda archaeological research project. Part of the material found during the excavations was also subjected to radiocarbon analysis, which established that these artifacts date from the end of the V-beginning of the VI centuries. Excavations in Garatepe became a serious step towards studying the rural life of the settlement during the early Middle Ages.
At the end of the conference, the initiators and participants of the event shared their opinions and impressions.
Edmund HERZIG, Professor, Institute of Oriental Studies, University of Oxford:
- Azerbaijan has a rich history and culture. There are a lot of interesting places for archaeological excavations, there is a magnificent written heritage. So far, all this is little known and studied, especially in the West. Of course, unlike the West, in the Soviet Union, including Azerbaijan, this was paid much more attention. One of the goals of our Center is to carry out work in this area with the involvement of a large number of Western students and scientists, as well as to assist them in their research activities in Azerbaijan. At the same time, it is very important to provide people with the opportunity to communicate with each other so that we can learn as much as possible about the studies conducted in Azerbaijan, including those conducted during the Soviet era, and that our Azerbaijani colleagues can maintain closer contacts with workers in the West.
Prof. Nargiz PASHAEVA:
It was a unique project. Why? Because for the first time we carried out excavations in the city of Barda - at a scientific level and with the participation of a group of international experts, of course, in the context of the research and educational process of the Nizami Ganjavi Center, which studies Azerbaijan, the Caucasus and Central Asia, located in the Oxford University structure. For the first time we received information about the medieval and early medieval period in the territory of Garatepe in Barda. This work began in 2013 and continued until 2018, that is, it was carried out over four seasons. In fact, the greatest value of the project lies in the fact that it is connected with Azerbaijan precisely as a study of the University of Oxford, it is a project capable of representing our scientific interests at the highest level. Yes, we carried out archaeological excavations in Barda, and the results of these studies were presented precisely by the University of Oxford. The names of Azerbaijani scholars who made a great contribution to the development of the archeology of Azerbaijan were voiced at this Colloquium, and I consider this an extraordinary event in itself as an event that took place at such an authoritative forum. Unfortunately, the names of our scientists are not mentioned in the status of scientific structures that carry informative information about scientists in English. But, I repeat once again - they were made here in speeches that will remain in the protocols and documents forever. And it is gratifying!
Paul WORDSWORT, Researcher at Brasenos College, University of Oxford, Team Leader, Barda Archaeological Expedition:
- The most valuable part of the finds that we discovered during the bardine excavations dates back to the XI, XII, and XIII centuries. At that time, the State of Eldegizler ruled in Azerbaijan. What we have identified relates to an important period in the history of Azerbaijan - vivid in economic and significant in political terms. We found materials showing that in Azerbaijan, at a distance from the trade of Iran and Anatolia, shopping centers were concentrated, and also showing that this city was the cultural center of the whole country. This year we plan to publish a book with the aim of publishing the results of archaeological excavations in Barda, as well as disseminating important information regarding artifacts stored in the National Museum of History of Azerbaijan. Reviews of this book along with Azerbaijani and Russian will be printed in English. We do not want to be a Center exploring exclusively the medieval Caucasus. We have many scientists who study various aspects of the Middle Ages - history, literature and archeology. We currently have the Nizami Ganjavi Center for Azerbaijan, the Caucasus and Central Asia. And we want to increase the number of scientific works of students and teachers studying the Middle Ages in this region, since, unlike the English-speaking world, this topic has been widely studied in Azerbaijan and Russia, and we want to help expand it with us.
Academician Naila Velikhanli, director of the National Museum of the Azerbaijan History:
- Azerbaijani scientists have been engaged in archaeological research of Azerbaijani cities since about 1920. However, this great interest in the history of Azerbaijan, shown by foreign scientists, especially Western European ones, is the best opportunity for introducing Azerbaijan to the world. Both British and Azerbaijani scientists took part in the Barda archaeological expeditions organized by the Nizami Ganjavi Scientific Center of the University of Oxford, and today we see the results of their joint activities. British scholars are interested in the history of Azerbaijan not only in the aspect of archaeological research, but also in who it is studied by, they study the works of Azerbaijani historians.
Scott REDFORD, professor at SOAS University:
- Despite the fact that the topic of the Colloquium is excavations conducted in Barda, issues related to the Middle Ages throughout Azerbaijan were examined here. Unfortunately, I have never been to Azerbaijan, but I know that your country has a very rich history. There are many interesting ceramic, glass and metal objects, in connection with which I have put forward proposals at the conference. I propose to compile and publish a book from the collected materials relating to this period, with its subsequent translation into English by Oxford Center named after Nizami Ganjavi. Because we really want to study the history of the Middle Ages in Azerbaijan.
Mirjavid AGALAROV, student of the Faculty of History, BSU:
- As a student at Baku State University, it was extremely interesting for me to work with specialists from Oxford University. The history of medieval Barda is a little studied topic, so participation in such a large-scale research fills me with a sense of pride. The result of my work in the archaeological expedition group was my participation today at this conference, which is a great achievement for me, and which I am immensely happy about.