Oksford Universitetinin Ertegun House Mərkəzində Bərdə şəhərinin orta əsrlər arxeologiyasına həsr olunmuş kollokvium keçirildi
27-28 fevral 2020-ci il tarixlərində Böyük Britaniyanın Oksford Universitetinin Ertegun House Mərkəzində Bərdə şəhərinin orta əsrlər arxeologiyasına həsr olunmuş kollokvium keçirildi.
Bərdənin Arxeoloji Tədqiqatları layihəsi 2013-cü ildə dünyanın ən qocaman və nüfuzlu universitetlərindən  biri olan Oksford Universitetinin strukturunda Azərbaycanın, Qafqazın və Mərkəzi Asiyanın tarixinin, dillərinin və mədəniyyətlərinin öyrənilməsi məqsədilə daimi əsaslarla yaradılmış Nizami Gəncəvi Mərkəzinin çox vacib elmi təşəbbüslərindən  biridir.
Mərkəzin həyata keçirdiyi elmi əsərlərin yüksək akademik səviyyədə tərcümə edilməsi, beynəlxalq konfransların təşkili, əlyazmaların öyrənilməsi, aspirant və magistrantların hazırlanması kimi bir çox maraqlı layihələr arasında Bərdə şəhərində aparılan arxeoloji tədqiqatlar xüsusi yer tutur. Arxeoloji ekspedisiyaların əsas məqsədlərindən biri dünya elmi ictimaiyyətinə Azərbaycanın bu şəhərinin qədim irsi və zəngin tarixi haqqında daha dolğun məlumat verməkdir.
Kollokviumun keçirilməsindən bir gün əvvəl SOAS Universitetinin professoru, Oksford Universitetinin Xəlili Tədqiqat Mərkəzinin İncəsənət tarixi və arxeologiya kafedrasını təmsil edən Skott Redfordun mühazirəsi keçirildi. Mühazirənin mövzusu - "Cənubi Qafqaz orta əsrlərdə (XI-XIII əsrlər)". Kollokviumun proqramı çərçivəsində 4 elmi sessiya keçirildi və burada  Bərdə arxeoloji ekspedisiyasının iştirakçıları çıxış etdilər.
İştirakçılarını salamlayaraq, tədbiri Oksford Universitetinin Şərqşünaslıq fakültəsinin dekanı, Tibet və Himalayşünaslıq üzrə professoru Ulrike Rosler və  Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi Elmi Mərkəzinin (www.orinst.ox.ac.uk/nizami-ganjavi-programme-study-languages-and-cultures-azerbaijan-and-Qafqaz) İdarə Heyətinin üzvü, akademik Nərgiz Paşayeva açıq elan etdilər.
İştirakçılara  müraciət edərək, professor Nərgiz  Paşaeva dedi:
“Hörmətli həmkarlar və qonaqlar!
Sizi burada görməkdən çox məmnunam. Əminəm ki, Bərdə arxeoloji qazıntılarına dair keçirilən bu tədbir maraqlı və faydalı olacaqdır. Elmi müzakirələr Qafqazın tədqiqinə dəyərli töhfə verəcək və bu sahədəki müəyyən boşluqların doldurulmasına imkan yaradacaq. Bundan əlavə, Bərdə arxeoloji layihəsi insanları və mədəniyyətləri bir-birinə daha da yaxınlaşdırır. Bu ilin payızında Bakıda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda Bərdədə aparılan qazıntı işləri və orada tapılan eksponatlarla bağlı seminar və sərgi keçirməyi planlaşdırırıq.
Azərbaycan arxeologiyasının tarixi haqqında bir neçə kəlmə də demək istərdim. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə, 7 dekabr 1919-cu ildə, Azərbaycan Parlamentinin birinci ildönümü şərəfinə Müstəqillik muzeyi yaradılmışdır. Bu muzey Parlamentin binasında açılmışdı və burada arxeoloji tədqiqatlar nəticəsində əldə olunmuş eksponatlar təqdim edilmişdir. 1920-ci ildə bu muzeyin bazasında Azərbaycan tarixi muzeyi yaradıldı. Beləliklə, biz arxeoloji təməlin qoyulduğunu deyə bilərik. O dövrdə muzeyin rəhbəri milli arxeoloji məktəbin ilk nümayəndəsi olan, tarixçi və etnoqraf  Davud bəy Şərifov idi. 1920-ci ildə bu muzey Azərbaycanda ilk arxeoloji tədqiqat işlərini təşkil etdi. Bu işlər Şirvanşahlar və Bakıda Qızqalası kompleksində təşkil edildi. Bu gün biz Azərbaycanda ilk arxeoloji layihənin 100 illik yubileyinin şahidi oluruq.
Rusiya imperiyası dövründə Tiflis Qafqazın inzibati mərkəzi olduğu üçün bütün bölgədən bir çox arxeoloji tapıntılar məhz Tiflisdə yerləşən Qafqaz muzeyinə göndərilirdi. 1925-ci ildə Davud Şərifovun təşəbbüsü ilə bəzi eksponatlar Azərbaycan Tarixi Muzeyinə verildi. Muzeyə verilən eksponatlar arasında bir sıra çox maraqlı materiallar var. Məsələn, “Redkin Lager” haqqında materialları və Rusiya İmperiyası tərəfindən dəvət edilmiş Fridrix Bayern haqqında bəzi məlumatları qeyd etmək olar. Bu materiallar hazırda Azərbaycan Tarixi muzeyində saxlanılır.
Azərbaycanın arxeoloji elmi beynəlxalq səviyyədə geniş şəkildə təmsil olunmamışdı. Biz yalnız 1981 və 1982-ci illərdə Fransada, Parisdəki İslam Muzeyində keçirilən və qədim insan məskənlərinin təmsil olunduğu sərgiləri xatırlaya bilərik. Sovet İttifaqı burada Məmmədəli Hüseynov tərəfindən aşkar edilmiş Azərbaycandakı Azıx mağarasından yalnız bir eksponatı təqdim etdi.
Mən, həmçinin Azərbaycanlı alim İsa Səlimxanovun da fəaliyyətini qeyd etmək istərdim. Yerli mütəxəssislərin müstəqil təbliğinin və tanınmasının əleyhinə olan Sovet ideologiyasına baxmayaraq, 1987-ci ildə İsa Səlimxanov Alman Arxeologiya İnstitutunun üzvü seçilmiş, Kaliforniya Universitetində Arxeoloji Cəmiyyətin üzvü və İngilis Metallurgiya Cəmiyyətinin fəxri üzvü seçilmişdir. 2002-ci ildə onun əsərləri Zana Dai onlayn kataloquna daxil edilmişdir.
Sonda bütün həmkarlarıma, xüsusilə də professor Edmund Hertziq və doktor Pol Vordsvorta, eləcə də bizə köməklik edən və dəstəkləyən hər bir kəsə təşəkkürümü bildirmək istərdim.
Diqqətinizə görə təşəkkür edirəm və sizə seminarın işində uğurlar arzulayıram”!
Professor Nərgiz Paşayevanın çıxışından sonra Bərdə şəhərində aparılan arxeoloji tədqiqatların iştirakçıları olan məşhur alimlər ərazidə apardıqları qazıntılardan danışdılar.
Bərdə və Arranın tarixinə və tarixşünaslığına həsr olunmuş ilk sessiyada Oksford Universitetinin Şərqşünaslıq İnstitutunun professoru Edmund Hertziq "Orta əsrlərin Azərbaycan tarixinin yazılması" adlı məruzə ilə çıxış etdi.
Sonra “Azərbaycanda orta əsrlər dövrünün arxeologiyası” mövzusunda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, tarix elmləri doktoru, akademik Nailə Vəlixanlı çıxış etdi.
“Bərdənin tədqiqinə arxeoloji yanaşma və Azərbaycanda orta əsr şəhərlərinin landşaftları” mövzusuna həsr olunmuş ikinci sessiyada üç alimin çıxışı təqdim olundu.
"Bərdənin şəhər mənzərəsi, 600-1200" adlı məruzə ilə Oksford Universitetinin Brasenos Kollecinin elmi tədqiqatçısı, Bərdə Arxeoloji Ekspedisiya qrupunun rəhbəri  Pol Vordsvort çıxış etdi.
Orta Asiya, İslam arxeologiyası və Qafqaz arxeologiyası üzrə mütəxəssis, Oxford Universitetinin Arxeologiya Məktəbinin təmsilçisi Keti Kempbellin təqdim etdiyi mövzu "Monqollar Qafqaz şəhərlərində" adlanırdı. Gürcüstanlı arxeoloq, Tbilisi Dövlət Universitetinin əməkdaşı David Naskidaşvilinin çıxışında Qafqazın orta əsrlər dövrü tarixinə aid arxeoloji qazıntı təcrübəsi barədə geniş məlumat verildi.
Üçüncü sessiyanın mövzusu "Bərdə şəhərindən əldə olunan bioarxeoloji dəlillər" adlanırdı və burada üç məruzəçi çıxış etdi. Zooarxeoloq, İngiltərənin Ekseter Universitetinin həndəsi morfometriya sahəsi üzrə mütəxəssisi, Martin Lüter adına Almaniyanın Halle-Vittenburg Universitetinin fəxri elmi işçisi Eşli Haruda "Orta əsrlər Bərdə şəhərinin qidalanma xüsusiyyətləri və iqtisadiyyatı" adlı məruzəsi ilə geniş məlumat verdi. Miçiqan Universitetini təmsil edən, Roma imperiyası dövrü Şimali Afrika, həmçinin landşaft arxeologiyası üzrə mütəxəssis Devid Stoun "Şəhərdə aşkar edilmiş arxeobotanik izlər" adlı məruzəsini təqdim etdi. Nyu-York Universitetinin Qədim Dünya Araşdırmaları İnstitutunun əməkdaşı, qədim insanların qida rasionu və məhsulların çeşidini araşdıran doktor Selin Nugent Bərdə və onun ətrafında - Qaratəpə ərazisində məskunlaşan insanlara aid məlumatları iştirakçılara çatdırdı.
"Bərdənin maddi mədəniyyəti" adlı dördüncü sessiyada Edinburq Universitetinin Arxeologiya Məktəbinin tədqiqatçısı Timoti Penn və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin tədqiqatçısı, Bakı Dövlət Universitetinin Tarix kafedrasının müəllimi Aslan Qasımov "Orta əsr Bərdənin şüşə qabları və zərgərlik əşyaları" adlı məruzə ilə çıxış etdilər. A.Qasımovun çıxışında Milli Tarix Muzeyində Bərdə ilə bağlı mövcud materiallar haqqında məlumatlar da verilmişdir.
Xatırladaq ki, 2015-ci ildən başlayaraq Oksford Universitetinin Brasenose Kollecinin tədqiqatçı-arxeoloqu Pol Vordvorstun rəhbərliyi ilə hər il Bərdənin Qaratepe və Torpaqqala ərazilərində Britaniyanın Oksford və Edinburq universitetlərinin, ABŞ-ın Pensilvaniya Universitetinin, İrlandiyanın Dublin Universitetınin, Almaniyanın Halle-Vittenburg universitetinin, Danimarkanın Kopenhaqen Universitetinin, Gürcüstanın Tbilisi Dövlət Universitetinin, həmçinin ABŞ-ın İslam İncəsənəti üzrə Doris Duke Fondunun (Doris Duke Foundation for Islamic Art, USA), Britaniyanın York Arxeoloji Etimad (York Archaeological Trust) və “Sərhədsiz İrs” (Heritage Without Borders) təşkilatlarının, Sofiyadakı Amerika Tədqiqat Mərkəzinin (American Research Center in Sofia Foundation) nümayəndələrinin iştirakı ilə arxeoloji qazıntı işləri aparılır.
Ekspedisiyanın tərkibində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin əməkdaşı, Bakı Dövlət Universitetinin Tarix kafedrasının müəllimi və BDU-nun Tarix fakültəsinin iki tələbəsi də qazıntı işlərində iştirak etmişdilər. Ümumilikdə, qazıntı və tədqiqat işlərində  24 arxeoloq iştirak etmişdir.
2018-ci ilin mart və 2019-cu ilin aprel aylarında Bərdədə aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı aşkar edilmiş maddi-mədəni nümunələrin fraqmentlərinin bir qismi elmi və laborator tədqiqatların aparması üçün Oksford Universitetinə göndərilmişdir. Bərdə rayonunun Qaratəpə adlanan ərazisində V-VI əsrlərə aid yaşayış məskəni aşkar edilmişdir.
Qeyd edək ki, Qaratəpə ərazisi ilk dəfə Bərdə arxeoloji tədqiqat layihəsi çərçivəsində elmi-tədqiqat obyekti olmuşdur. Qazıntılar zamanı tapılan materialların bir hissəsi radiokarbon analizinə də məruz qalmış və bu tapıntıların V əsrin sonu - VI əsrin əvvəllərinə təsadüf etdiyi müəyyən olunmuşdur. Qaratəpədəki qazıntılar erkən orta əsrlər dövründəki insanların kənd həyatını öyrənmək üçün ciddi bir addım oldu.
Konfrans başa çatdıqdan sonra təşkilatçılar və tədbir iştirakçıları öz fikir və təəssüratları ilə bölüşdülər.
Edmund HERTSİQ - Oksford Universitetinin Şərqşünasliq İnstitutunun professoru:
- Azərbaycan olduqca zəngin tarixə və zəngin mədəniyyətə malikdir. Arxeoloji qazıntılar aparmaq üçün çox maraqlı məkanlar var. Möhtəşəm yazılı irs mövcuddur. İndiyədək xüsusilə də Qərbdə bütün bunlar çox az tanınıb və tədqiq olunub. Sözsüz ki, Qərbdən fərqli olaraq Sovet İttifaqında, o cümlədən Azərbaycanda buna daha çox diqqət ayrılıb. Mərkəzimizin məqsədlərindən biri də bununla bağlı işləri həyata keçirməyə çalışmaqdır və bu işlərə Qərbdən olan daha çox tələbə və elmi işçiləri həvəsləndirərək cəlb etmək, həm də onlara Azərbaycanda tədqiqat aparmağa köməklik göstərməkdir. Eyni zamanda, insanların bir-biri ilə ünsiyyətdə olmasını təmin etmək böyük əhəmiyyət kəsb edir. Biz Azərbaycanda aparılmış və hazırda aparılan, eləcə də Sovet dövründə həyata keçirilmiş tədqiqatlar barədə daha çox məlumat əldə etmək istəyirik və azərbaycanlı həmkarlarımızın Qərbdə işləyən alimlərlə daha sıx əlaqə saxlaya bilməsini arzulayırıq.
Prof. Nərgiz Paşayeva:
-Bu, unikal bir layihə idi. Nəyə görə? Çünki Bərdədə aparılan qazıntı işlərini biz ilk dəfə idi ki, elmi səviyyədə, beynəlxalq mütəxəssislərin iştirakı və Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvinin adını daşıyan, Azərbaycanı, Qafqazı, Orta Asiyanı öyrənən Mərkəzin tədqiqat və tədris prosesi kontekstində həyata keçirdik. İlk dəfə olaraq Qaratəpə ərazisində Bərdənin orta əsrlər və erkən orta əsrlər dövrü haqqında məlumatları əldə etdik. Bu işlər 2015-cü ildən başlamış və 2018-ci ilədək davam etmişdir. Yəni, burada 4 mövsüm işlər davam edib... Əslində layihənin ən böyük dəyəri ondadır ki, o, məhz Oksford Universitetinin Azərbaycanla bağlı bir tədqiqat layihəsidir və elmi maraqlarımızı ən yüksək səviyyədə təmsil edə biləcək bir layihədir.
Bəli, biz Bərdədə arxeoloji qazantıları həyata keçirdik və bu tədqiqatın nəticələri məhz Oksford Universiteti tərəfindən təqdim olundu... Bu kollokviumda Azərbaycan alimlərinin adı səsləndi və arxeologiya elminə töhfə verən insanların adının çəkilməsi belə bir müstəvidə böyük bir hadisədir. Əfsuslar olsun ki, alimlərimizin adları ingilis dilində dərc olunan və elm xadimləri haqqında məlumatlar verən elmi statuslu mənbələrdə yox idi... Azərbaycan arxeologiyasına, Azərbaycan tarixinə töhfə verən alimlərin adı burada səsləndi və əlbəttə ki, yazıldı və həmin o çıxışların protokolları və sənədlərində həmişəlik qalacaq. Bu da sevindirici haldır.
Pol Vordsvort – Oksford Universitetinin Doktoru, Bərdə Ekspedisıyasının rəhbəri:
-Bizim Bərdədə qazıntılar zamanı aşkar etdiyimiz tapıntıların ən əhəmiyyətli hissəsi 11, 12 və 13-cü əsrlərə aiddir. Həmin dövrdə Azərbaycan ərazisində Eldənizlər dövləti hakimiyyətdə olub. Bizim aşkar etdiklərimiz Azərbaycan tarixində iqtisadi cəhətdən çox parlaq və siyasi cəhətdən mühüm bir dövrə aiddir. Biz İran və Anadoludan uzaq məsafəli ticarətin ticarət mərkəzi kimi Azərbaycanda cəmləşdiyini göstərən materiallar, eləcə də bu şəhərdə, həmçinin Gəncə və digər böyük şəhərlərdə ölkıənin mədəniyyət mərkəzi olduğuna dair faktlar aşkar etmişik... Biz Bərdədə aparılmış arxeoloji qazıntıların nəticələrini dərc etmək üçün bir naşirlə birgə işləyəcəyik. Biz qazıntıların nəticələrini, eləcə də Dövlət Muzeyində saxlanılacaq artefaktlarla bağlı mühüm məlumatları dərc edəcəyik. Bu kitab icmalları rus və Azərbaycan dillərində olmaqla, ingilis dilində də nəşr olunacaq.
Skott Redford - Londonun SOAS Universitetinin professoru:
-Konfransın mövzusu Bərdə şəhərində aparılan qazıntılar olsa da, bütün orta əsrlər Azərbaycan ərazisinə baxılır. Əfsuslar olsun ki, Azərbaycanda olmamışam, ancaq ölkənizin çox zəngin tarixi olduğunu bilirəm. Çox maraqlı seramika, şüşə və metal əşyaları var ki, mən bunlarla əlaqədar konfransda təklif irəli sürdüm. Təklifim isə budur ki, orta əsrlər tarixinə aid toplanılmış materiallardan bəhs edən kitab tərtib edilsin və Oksford Universitetinin Nizami Gəncəvi adına Elmi mərkəzi kitabı İngilis dilinə tərcümə etsin. Çünki biz Azərbaycanın Orta əsrlər tarixini öyrənmək istəyirik.
Nailə Vəlixanlı – Milli Azərbaycan Tarix Muzeyinin direktoru, akademik:
-Azərbaycan alimləri təxminən 1920-ci ildən başlayaraq Azərbaycan şəhərlərini arxeoloji baxımından öyrənilməsi ilə məşğul olublar. Lakin xarici alimlər xüsusilə Qərbi Avropa alimləri tərəfindən Azərbaycan tarixinə olan bu böyük maraq Azərbaycanın dünyaya tanıdılması üçün ən gözəl vasitələrdən biridir....İngilis alimlərini Azərbaycanın tarixini təkcə arxeoloji cəhətdən deyil həmçinin Azərbaycanın tarixinin kimlər tərəfindən öyrənilməsi, Azərbaycan tarixçilərin öz tarixləri barədə hansı əsərlər yazması maraqlandırır..... onlar aparılan tədqiqatların nəticələrindən çox düzgün istifadə ediblər. Biz həm iqtisadi, həm siyasi məsələlər, burada əhalinin yerləşməsi, insanların buradakı vəziyyəti, sənətkarlıq, ticarət-nə istəyirsiniz var. Və hətta paleontoloqlar - elə məsələlər qoyulub ki, onların tariximizin açılması və işıqlandırılması baxımından çox maraqlıdır.
Mircavid Ağalarov – Bdu-nun Tarix fakültəsinin tələbəsi:
Bakı Dövlət Universitetinin tələbəsi olaraq Oksford Univeristetindən gələn mütəxəssislərlə birgə işləmək çox maraqlı idi. Orta əsrlər Bərdə tarixi çox da tədqiq olunmadığı üçün bu geniş miqyaslı tədqiqatda iştirak etmək böyük qürur hissi verir mənə. Həmin arxeoloji qazıntılarda iştirak etməyimin nəticəsi olaraq Oksford universitetində keçirilən konfransda iştirak etmək böyük uğurdur və buna görə çox şadam.

27 -28 февраля 2020 года в Ertegun House Оксфордского университета Великобритании был проведен коллоквиум по археологии средневекового города Барда.
Проект «Археологические исследования Барды» является одной из важных научных инициатив Оксфордского Центра Низами Гянджеви, созданного в 2013-м году на постоянной основе в структуре Оксфордского университета - старейшего и авторитетнейшего университета мира, с целью изучения истории, языков и культур Азербайджана, Кавказа и Центральной Азии. Среди множества интересных проектов, реализуемых Центром, таких как осуществление переводов на высоком академическом уровне научных трудов, организация международных конференций, изучение рукописей, подготовка аспирантов и магистрантов, особое место занимает проведение археологических исследований в городе Барда. Одной из главных целей археологических экспедиций является доведение до мировой научной общественности более полной информации о древнем наследии и богатой истории азербайджанского города. За день до начала Коллоквиума состоялась лекция Скотта Редфорда, представляющего Кафедру истории искусства и археологии Научно-исследовательского центра Халили Оксфордcкого Университета, профессора Университета SOAS. Тема лекции - «Средневековый Южный Кавказ (XI – XIII века)». В рамках программы Коллоквиума состоялись 4 научные сессии, в которых выступили участники бардинских археологических исследований.
С приветственным словом Коллоквиум открыли декан факультета ВостоковеденияОксфордского университета,профессор Тибетских и Гималайских исследований Ульрике Рослер и Ректор Бакинского филиала МГУ им. Ломоносова, вице-президент Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), член правления научного Центра Низами Гянджеви Оксфордского университета (www.orinst.ox.ac.uk/nizami-ganjavi-programme-study-languages-and-cultures-azerbaijan-and-caucasus) академик Наргиз Пашаева.
Обращаясь к участникам, профессор Наргиз Пашаева, в частности, сказала:
- Уважаемые коллеги и гости, я счастлива видеть вас всех здесь. Уверена, что коллоквиум по археологии Барды будет интересным и полезным. Он будет способствовать исследованиям Кавказа и позволит заполнить имеющие место определенные пробелы. Кроме того, бардинский проект объединяет людей и культуры. Этой осенью мы планируем провести в Баку, Институте археологии Азербайджана, семинар и выставку поитогам работ, проведенных в Барде.
Я также хотела бы сказать несколько слов об истории азербайджанской археологии.
Во время Азербайджанской Демократической Республики, 7 декабря 1919 года, в честь первой годовщины парламента Азербайджана был создан Музей независимости. Этот музей был открыт в здании парламента, и в нем были представлены экспонаты, обнаруженные в ходе археологических исследований. В 1920 году на базе этого музея был создан Музей истории Азербайджана. Таким образом, был заложен фундамент будущего развития археологии в нашей стране. В то время руководителем музея был первый представитель национальной археологической школы, историк и этнограф Давуд бек Шарифов. В 1920 году этот музей организовал первое археологическое исследование в Азербайджане - в комплексе Ширваншахов и Девичьей башни в Баку. Таким образом, сегодня мы являемся свидетелями 100-летия первого археологического проекта в Азербайджане.Поскольку в эпоху Российской империи административным центром Кавказа был Тифлис, многие археологические находки со всего региона отправляли в находящийся в этом городе Музей Кавказа. В 1925 году по инициативе Давуда Шарифова часть экспонатов была передана в Музей истории Азербайджана. Среди тех экспонатов есть ряд весьма интересных. К примеру, материалы о Редкин Лагере или некоторая информация о Фридрихе Байерне, который был приглашен Российской империей. Эти материалы в настоящее время хранятся в Музее истории Азербайджана.
К сожалению, археологическая наука Азербайджана не была широко представлена на международном уровне. Мы можем вспомнить только выставку во Франции в 1981 и 1982 годах, в Исламском музее Парижа, где были представлены экспонаты древних поселений. Советский Союз представил тогда только один экспонат - из Азыхской пещеры в Азербайджане, обнаруженный археологом Мамедали Гусейновым.
Я хотела бы также отметить азербайджанского ученого Ису Селимханова. Несмотря на советскую идеологию, которая, как известно. не поддерживала независимое продвижение местных специалистов, в 1987 году Селимханов был избран членом Германского Археологического Института, являлся членом Археологического общества при Калифорнийском университете и Почетным членом Английского металлургического общества. В 2002 году его научные работы были включены в онлайн-каталог Zana Dai.
В заключение я хотела бы поблагодарить всех моих коллег, особенно профессора Эдмунда Херцига и доктора Пола Вордсворта, а также выразить признательность всем, кто оказывает нам поддержку.
Благодарю вас за внимание и желаю успешно провести семинар!
Вслед за выступлением профессора Наргиз Пашаевой известные ученые – участники археологических исследований в городе Барда рассказали о проведенных ими в данной местности раскопках.
На первой сессии, посвященной истории и историографии Барды и Аррана, выступил профессор Института Востоковедения Оксфордского университета Эдмунд Херциг с докладом «Написание истории средневекового Азербайджана».
Затем на тему «Археология средневекового периода в Азербайджане» выступила директор Национального музея истории Азербайджана, доктор исторических наук, академик Наиля Велиханлы.
Вторая сессия, посвященная теме «Археологический подход к исследованиям Барды и ландшафты средневековых городов в Азербайджане», была представлена выступлениями троих ученых.
С докладом «Городской ландшафт Барды, 600-1200» выступил Пол Вордсворт, научный исследователь колледжа Брасенос Оксфордского Университета, руководитель группы Бардинской археологической экспедиции.
«Монголы в городах Кавказа» - так называлось исследование Кэти Кемпбелл, специалиста по археологии Центральной Азии, Исламской археологии, археологии Кавказа из Школы археологии Оксфордского университета. Выступление грузинского археолога, представителя Тбилисского Государственного университета Давида Наскидашвили содержало обзор практики раскопок средневекового Кавказа.
Тематика третьей сессии «Биоархеологические свидетельства из города Барда» была раскрыта в докладах зооархеолога, специалиста в области геометрической морфометрии из Эксетерского университета Британии, почетного научного сотрудника Галле-Виттенбергского университета имени Мартина Лютера Эшли Харуды - «Особенности питания и экономика средневековой Барды»; Дэвида Стоуна, специалиста по римской северной Африке и ландшафтной археологии, представляющего Мичиганский университет, - «Археоботанические следы, обнаруженные в городе»; сотрудника Института исследований древнего мира Нью-Йоркского университета, доктора Селин Нугент, исследователя рациона питания и ассортимента продуктов древнего населения, представившей данные о человеческих останках в Барде и ее окраине – местности Гаратепе.
В четвертой сессии, обозначенной темой «Материальная культура Барды», с докладом «Стеклянные сосуды и украшения из средневековой Барды» выступил Тимоти Пенн, научный сотрудник Школы Археологии Эдинбургского университета, и научный сотрудник Национального музея истории Азербайджана, преподаватель исторического факультета Бакинского государственного университета Аслан Гасымов, доклад которого содержал обзор имеющихся материалов по Барде в Национальном музее истории.
Напомним, что начиная с 2015 года, под руководством археолога-исследователя колледжа Брасенос Оксфордского Университета Пола Вордсворта, в городе Барда, на территориях Гаратепе и Торпаггала проводились ежегодные археологические работы с участием представителей Оксфордского и Эдинбургского университетов, Университета Пенсильвании США, Дублинского университета Ирландии, Галле-Виттенбергского университета Германии, Копенгагенского университета Дании, Тбилисского государственного университета Грузии, а также от таких организаций, как Фонд исламского искусства Дорис Дюк США (Doris Duke Foundation for Islamic Art, USA), Йоркский археологический трест (York Archaeological Trust) и «Наследие без границ» (Heritage Without Borders) Британии, Американского исследовательского центра в Софии (American Research Center in Sofia Foundation).
В составе экспедиции работали сотрудник Музея истории Азербайджана, преподаватель исторического факультета Бакинского государственного университета и два студента исторического факультета БГУ. Всего в раскопках и исследованиях приняли участие 24 археолога.
Фрагменты материально-культурных образцов, обнаруженных во время археологических раскопок в Барде, в марте 2018 и апреле 2019 гг. были частично отправлены в Оксфордский университет для проведения научно-лабораторных исследовательских работ. На территории местности Бардинского района под названием Гаратепе было выявлено поселение, относящееся к V-VI векам.
Отметим, что территория Гаратепе впервые стала объектом научного изучения в рамках проекта Бардинского археологического исследования. Часть материала, найденного при раскопках, была также подвергнута радиоуглеродному анализу, установившему, что артефакты эти датируются концом V- началом VI вв. Раскопки в Гаратепе стали серьезным шагом к изучению сельской жизни поселения в период раннего Средневековья.
По окончании конференции инициаторы и участники мероприятия поделились своими мнениями и впечатлениями.
Эдмунд ХЕРЦИГ, профессор Института Востоковедения Оксфордского университета:
- Азербайджан обладает богатейшей историей и культурой. Здесь огромное множество интересных мест для проведения археологических раскопок, имеется великолепное письменное наследие. Пока что все это мало известно и изучено, особенно на Западе. Конечно, в отличие от Запада, в Советском Союзе, в том числе Азербайджане, этому уделялось гораздо больше внимания. Одна из целей нашего Центра – проведение работ в этой сфере с привлечением большого числа западных студентов и научных работников, а также оказание им помощи в их исследовательской деятельности в Азербайджане. В то же время очень важно обеспечить людям возможность общения друг с другом, с тем чтобы мы могли как можно больше узнать о проводимых в Азербайджане исследованиях, в том числе тех, что велись в советское время, и чтобы наши азербайджанские коллеги могли поддерживать более тесные контакты с работающими на Западе.
Проф. Наргиз ПАШАЕВА:
Это был уникальный проект. Почему? Потому что впервые мы провели раскопки в городе Барда - на научном уровне и с участием группы международных специалистов, разумеется, в контексте исследовательского и учебного процесса находящегося в структуре Оксфордского университета Центра имени Низами Гянджеви, изучающего Азербайджан, Кавказ и Центральную Азию. Впервые мы получили информацию о средневековом и раннесредневековом периоде на территории местности Гаратепе в Барде. Эта работа началась в 2013 году и продолжалась до 2018 года, то есть проводилась на протяжении четырех сезонов. На самом деле, наибольшая ценность проекта заключается в том, что он связан с Азербайджаном именно как исследование Оксфордского университета, это проект, способный представлять наши научные интересы на высочайшем уровне. Да, мы осуществили археологические раскопки в Барде, и результаты этих исследований были представлены именно Оксфордским университетом. На этом Коллоквиуме прозвучали имена азербайджанских ученых, внесших большой вклад в развитие археологии Азербайджана, и то, что произошло это на столь авторитетном форуме, считаю само по себе событием неординарным. К сожалению, имена наших ученых не упоминаются в статусных научных структурах, несущих информативные сведения о деятелях науки на английском языке. Но, еще раз повторю – они прозвучали здесь, в выступлениях, которые останутся в протоколах и документах навечно. И это отрадно!
Пол ВОРДСВОРТ, научный исследователь колледжа Брасенос Оксфордского Университета, руководитель группы Бардинской археологической экспедиции:
- Самая ценная часть находок, обнаруженная нами во время бардинских раскопок, относится к XI, XII, и XIII векам. В то время на территории Азербайджана правило Государство Эльдегизов. То, что мы выявили, относится к важному периоду в истории Азербайджана, - яркому в экономическом и значимому в политическом аспекте. Мы нашли материалы, свидетельствующие о том, что в Азербайджане, на в отдалении от торговли Ирана и Анатолии, были сосредоточены торговые центры, а также показывающие, что этом город являлся культурным центром всей страны. Мы планируем в этом году издать книгу с целью публикации результатов археологических раскопок в Барде, а также распространения важной информации касательно артефактов, хранящихся в Национальном музее истории Азербайджана. Обзоры этой книги наряду с азербайджанским и русским будут напечатаны и на английском языке. Мы не хотим быть Центром, исследующим исключительно средневековый Кавказ. У нас есть много ученых, которые изучают различные аспекты средневековья - историю, литературу и археологию. В настоящее время у нас есть Центр Низами Гянджеви по Азербайджану, Кавказу и Центральной Азии. И мы хотим увеличить число научных работ студентов и преподавателей, изучающих средневековье в этом регионе, так как, в отличие от англоязычного мира, эта тема широко изучалась в Азербайджане и России, и мы хотим способствовать ее расширению у нас.
Академик Наиля ВЕЛИХАНЛЫ, директор Национального музея истории Азербайджана:
- Азербайджанские ученые занимаются археологическими исследованиями азербайджанских городов примерно с 1920 года. Однако этот большой интерес к истории Азербайджана, проявляемый со стороны зарубежных ученых, особенно западноевропейских, является наилучшей возможностью представления Азербайджана миру. В бардинских археологических экспедициях, организованных Научным центром Низами Гянджеви Оксфордского университета, приняли участие как британские, так и азербайджанские ученые, и сегодня мы видим результаты их совместной деятельности. Британские ученые интересуются историей Азербайджана не только в аспекте археологических исследований, но и в том, кем она изучается, ими исследуются труды азербайджанских историков.
Скотт РЕДФОРД, профессор Университета SOAS:
- Несмотря на то, что темой Коллоквиума являются раскопки, проведенные в Барде, здесь были рассмотрены вопросы, касаемые средневековья на территории всего Азербайджана. К сожалению, я никогда не был в Азербайджане, но я знаю, что у вашей страны очень богатая история. Есть много интересных керамических, стеклянных и металлических предметов, в связи с которыми мною были выдвинуты предложения на конференции. Я предлагаю составить и издать книгу из собранных материалов, относящихся к данному периоду, с последующим ее переводом на английский язык со стороны Оксфордского Центра имени Низами Гянджеви. Потому что мы очень хотим изучать историю средневековья в Азербайджане.
Мирджавид АГАЛАРОВ, студент исторического факультета БГУ:
- Мне, как студенту Бакинского государственного университета, было чрезвычайно интересно работать со специалистами из Оксфордского университета. История средневековой Барды - тема малоизученная, поэтому участие в столь широкомасштабном исследовании наполняет меня чувством гордости. Результатом моей работы в группе археологической экспедиции стало мое сегодняшнее участие на этой конференции, что является большим достижением для меня, и чему я безмерно рад.