ABŞ-ın Milli Aeronavtika və Kosmos İdarəsinin (NASA) “Hubble” kosmik teleskopu 30 illik yubileyini kosmosun yeni görüntüsü ilə qeyd edib.
Teleskopun saytında 30-cu ildönümü ilə əlaqədar olaraq, Yerdən təxminən 163 min işıq ili məsafədə yerləşən Süd yolu qalaktikası yaxınlığında bir ulduz meydana gətirən bölgənin görüntüsü paylaşılıb. Həmin görüntüdəki nəhəng qırmızı dumanlı formanın "NGC 2014", daha kiçik mavi formanın isə "NGC 2020" adlandırıldığı bildirilib.
Astronomlar bu görüntünü sualtı dünyaya bənzəməsi səbəbi ilə "Kosmik rif" adlandırıblar. Yeni görüntü "Hubble"in 30 illik fəaliyyəti boyunca müşahidə etdiyi ən aydın "ulduz doğuşu bölgəsi" sayılır.
Qeyd edək ki, NASA və Avropa Kosmik Agentliyinin (ESA) birgə layihəsi olan “Hubble” teleskopu 1990-cı ildə fəzaya buraxıldığı andan etibarən ilin hər günü kosmosdan ən azı bir şəkil çəkib və astronomiyaya mühüm töhfələr verib. Teleskop vasitəsilə əldə edilən məlumatlardan istifadə edilərək keçən il təxminən 1000 məqalə nəşr olunub.
“Hubble” teleskopunun orbitdə 30-cu ildönümü münasibətilə NASA tərəfindən maraqlı bir səhifə yaradılıb. Səhifədə istifadəçilər öz doğum günlərini qeyd edərək həmin gündə teleskop tərəfindən çəkilmiş şəkillərə baxa bilərlər. Görüntülər arasında Günəş sistemindəki planetlər, ulduzlar, qalaktikalar, həmçinin “ulduz doğuşu” və digər kosmik hadisələrin şəkilləri yer alır.

Проходит 30 лет с момента запуска космического телескопа «Хаббл» НАСА
Космический телескоп «Хаббл» Национального управления по аэронавтике и исследованию космического пространства (НАСА) США отметил свое 30-летие. В честь этого события выпущена фотография далекого космоса.
На этом снимке - район формирования звезд, расположенный за пределами нашей галактики - Млечного пути. Он находится в 163 тыс. световых лет от Земли.
Более крупный объект является туманностью NGC 2014, а соседний объект называется NGC 2020.
Астрономы называли эту группу туманностей космическим рифом из-за ее схожести с подводным миром Земли.
Космический телескоп Хаббл, совместный проект НАСА и Европейского космического агентства (ЕКА), снимал по крайней мере одно изображение из космоса каждый день с момента его запуска в 1990 году и внес значительный вклад в астрономию. Около 1000 статей были опубликованы в прошлом году с использованием данных, полученных с помощью телескопа.
НАСА создало интересную страницу по случаю 30-летия космического телескопа Хаббла на орбите. На странице пользователи могут отмечать свои дни рождения и просматривать фотографии, сделанные телескопом в этот день. Изображения включают планеты, звезды, галактики, а также «рождение звезды» и другие космические события в солнечной системе.