AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) rəhbərliyi hazırda elmi ictimaiyyətə daha səmərəli innovativ xidmət üsulları tətbiq etməklə, kitabxana-informasiya fəaliyyətində əsaslı islahatlar aparmaqdadır. Eyni zamanda, kitabxananın fondlarının strukturunda da yenidənqurma işləri görülür, yeni fondların təşkili nəzərdə tutulur.
"Elm haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu"nda (2016, maddə 1.0.13) “elmi innovasiya – elmi fəaliyyətin məzmun və vasitələrinin, elmi nəticə və məhsulların, həmçinin onların tətbiqi texnologiyalarının və istifadə üsullarının yenilik xarakterinə malik olması” kimi göstərilir. Azərbaycan elminə innovativ xidmət istiqamətində “elmi fəaliyyət sahəsində dövlət siyasətinin prinsipləri, məqsədləri və prioritetlərini” (maddə 3.) əldə rəhbər tutaraq “elmin davamlı və sistemli inkişafının təmin edilməsi” (3.2.1.) məqsədilə Akademik fondların təşkili məqsədəuyğun sayılır.
Akademik fondlara AMEA-nın Rəyasət Heyətində, elmi müəssisə və təşkilatlarında çalışan və ya çalışmış, eyni zamanda ölkəmizin digər elmi qurumlarında müxtəlif sahələri təmsil edən akademiklərin MEK-ə hədiyyə etdiyi sənədlər, nəşrlər (ənənəvi çap və elektron) və s. ibarət kolleksiyalar daxildir. Hazırda kitabxanada bu qəbildən Yevgeni Bertels, Boris Zaxoder, Yevgeni Paxomov, Mikayıl Useynov, Mirzə İbrahimov, Mahmud Kərimov və Akif Əlizadənin şəxsi kitab kolleksiyaları saxlanılır. MEK Akademik fondların yaradılması üçün AMEA-nın rəhbərliyinə və akademiklərimizə müraciət edir. Akademik fondların təşkili elmi biliklərin əldə edilməsinə, tətbiqinə və təbliğinə yönəlmiş innovativ bir prosesdir və MEK-də aparılan islahatların əsas tərkib hissələrindən birini təşkil edir.
Akademik kolleksiyaların tərkibinə:
- Elmi əsərlər, elmi yaradıcılıq məhsulları, kitablar, elmi toplular, konfrans materialları, e-nəşrlər, digər yaradıcılıq məhsulları;
- Hədiyyə olunmuş avtoqraflı nəşrlər;
- Şəxsi kitab kolleksiyası;
- Fotosurətlər, reprint nəşrlər, albomlar və s.;
- Dövri mətbuat nümunələri və s. daxil ola bilər.
Akademik kolleksiyalar:
- Beynəlxalq aləmdə qəbul edimiş biblioqrafik standartlara görə kataloqlaşdırılacaq;
- Kolleksiyaya daxil olan hər bir sənəd şəxsi möhürlə imzalanacaq, xüsusi inventar ştrix-kodu ilə (abbreviatura) qeydiyyata alınacaq;
- Biobiblioqrafik Elektron Məlumat Bazaları yaradılaraq Mərkəzi Elmi Kitabxananın saytında istifadəçilərə təqdim olunacaq;
- Biblioqrafik göstəricisi hazırlanacaq;
- Kolleksiyaların vaxtaşırı, əlamətdar və tarixi günlərdə müvafiq qaydada sərgiləri, təqdimat-mərasimləri keçiriləcək;
- Xüsusi Akademik zalda kolleksiyalara daxil olan sənədlərin istifadəsi açıq rəf üsulunda təşkil ediləcək;
- Kolleksiyaların mühafizəsi, fiziki və bioloji təsirlərdən qorunması üçün zəruri şərait təmin olunacaq;
- Beynəlxalq elmi əlaqələrdə kolleksiyaların biblioqrafik təsvirlərinin informativ mübadiləsi aparılacaq.

В настоящее время руководство Центральной научной библиотеки НАНА (ЦНБ) применяет более эффективные инновационные методы оказания услуг и, тем самым, проводит основательные реформы в библиотечно-информационной деятельности. В то же время, в структуре фондов библиотеки также ведутся реконструкционные работы, предусмотрено формирование новых фондов.
В Законе Азербайджанской Республики «О науке» (2016 г., статья 1.0.13) говорится: «научная инновация – это новизна содержания и средств научной деятельности, научных результатов и научной продукции, а также технологий их применения и способов использования». Руководствуясь «принципами, целями и приоритетами государственной политики в области научной деятельности» (статья 3), создание в ЦНБ академических фондов с целью «обеспечения устойчивого и системного развития науки» (3.2.1.) считается целесообразным.
В академические фонды включены коллекции академиков, которые работают или работали в Президиуме, научных учреждениях и организациях НАНА, а также представляют различные научные отрасли в прочих научных структурах республики. Коллекции состоят из подаренных ими библиотеке документов, изданий (печатных и электронных) и т.д. В настоящее время в библиотеке хранятся личные коллекции книг Евгения Бертельса, Евгения Пахомова, Микаила Усейнова, Мирзы Ибрагимова, Махмуда Керимова и Акифа Ализаде. Для формирования академических фондов ЦНБ обращается к руководству НАНА и действительным членам академии. Организация академических фондов является инновационным процессом, направленным на получение, применение и пропаганду научных знаний, а также составной частью реформ, которые проводятся в ЦНБ.
В состав академических коллекций могут быть включены:
- научные труды, продукты научного творчества, научные сборники, материалы конференций, электронные издания и прочая продукция;
- подаренные издания с автографом;
- личная коллекция книг;
- фотокопии, репринтные издания, альбомы и т.д.;
- образцы периодической печати и т.п.
Академические коллекции:
- будут каталогизированы в соответствии с принятыми в международном пространстве библиографическими стандартами;
- каждый документ, поступивший в коллекцию, будет подписан личной печатью и зарегистрирован особым инвентарным штрих-кодом (аббревиатурой);
- будут созданы и размещены на сайте Центральной научной библиотеки Библиографические электронные базы данных;
- будет составлен библиографический указатель;
- периодически, по случаю знаменательных и исторических дат будут проводиться выставки и презентации коллекций;
- читатели смогут пользоваться документами из коллекций в специальном Академическом зале (метод открытой полки);
- будут созданы необходимые условия для хранения коллекций и их защиты от физических и биологических воздействий;
- библиографические описания коллекций будут использоваться при информационном обмене в рамках международного научного сотрудничества.