İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə döyüş meydanı ilə yanaşı, informasiya müharibəsində də ikiüzlü siyasət yürüdən Ermənistan hər zaman olduğu kimi layiqli cavabını aldı.
Ermənistanın siyasi-hərbi hakimiyyətinin terror və işğalçı davranışları haqqında məlumatların dünyaya çatdırılmasında AMEA-nın Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işçiləri Elnur Mustafayev və Samid Bağırov da fəal iştirak ediblər.
Əlcəzair Dövlət Radiosuna, İraqın “əl-İtticah” və “əl-Afaq”, İranın “əl-Aləm”, Livanın “əl-Məyadin” televiziya kanallarına, həmçinin Livanın “U.NEWS” informasiya agentliyinə və “İslami Media Qurumları Birliyi” kimi Şərq mətbuatının geniş izləyici kütləsinə malik media orqanlarına müsahibələr verən azərbaycanlı şərqşünaslar, xüsusilə mülki əhaliyə qarşı erməni terroru, azyaşlıların qətlə yetirilməsi kimi həssas məqamlara toxunublar.

The realities of Karabakh have been conveyed to the Eastern world in Arabic and Persian
During the Second Karabakh War, along with the battlefield, Armenia, which pursued a hypocritical policy in the information war, received a worthy response, as always.
Elnur Mustafayev and Samid Bagirov, scientists of the Institute of Oriental Studies of ANAS, also took an active part in informing the world about the terrorist and aggressive behavior of the Armenian political and military authorities.
Algeria State Radio, Iraq's Al-Itticah and Al-Afaq, Iran's Al-Alam, Lebanon's Al-Mayadin TV channels, as well as Lebanon's U.NEWS news agency and  to the Union of Islamic Media Organizations  Azerbaijani orientalists, who gave interviews to the media with a wide audience in the Eastern media, touched upon sensitive issues, such as the Armenian terror against the civilian population, the murder of minors.