Akademik İsa Həbibbəyli görkəmli qazax şairi Abay Kunanbayevə həsr olunan konfransda çıxış edib
AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli “Türk xalqları arasında təhsil hərəkatı və Abayın yaradıcılığı” adlı beynəlxalq elmi-praktik onlayn konfransda iştirak edib.
Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan kimi ölkələrin alimlərinin qatıldığı konfransı Rusiya Federasiyasının Tatarıstan Respublikasının Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Məkzum Salahov açıb.
Akademik İsa Həbibbəyli konfransdakı çıxışında Abay Kunanbayevin türk xalqları ədəbiyyatındakı özünəməxsus yerindən söz açıb. Bildirib ki, Abay  qazax xalqının böyük ideallarının yazarıdır. Dədə-Qorqud bütöv türk dünyası üçün kimdirsə, Abay da Qazaxıstan üçün odur.
Akademik, həmçinin Abay yaradıcılığının Azərbaycanda təbliği və tədqiqi məsələlərindən də danışıb. Mahmud Kaşqari adına Beynəlxalq Fondun “İRS” seriyasından böyük qazax şairi Abayın bütün şeirlərinin, poemalarının və “Qara sözləri”nin Azərbaycan dilinə tərcüməsindən ibarət kitabın bu yaxınlarda nəşr olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, Azərbaycanda böyük qazax şairinə həsr olunmuş konfransların keçirildiyini bildirib.

First Vice-President of ANAS, Director of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi, Academician Isa Habibbayli took part in the international scientific-practical online conference "Educational movement among the Turkic peoples and Abay's creativity".
The conference, which was attended by scientists from Kazakhstan, Kyrgyzstan and Uzbekistan, was opened by the President of the Academy of Sciences of the Republic of Tatarstan, Academician Makzum Salahov.
In his speech at the conference, Academician Isa Habibbayli spoke about the unique place of Abay Kunanbayev in the literature of the Turkic peoples. He said that Abay is the author of the great ideals of the Kazakh people. If Dada-Gorgud is for the whole Turkic world, Abay is for Kazakhstan.