Mərkəzi Elmi Kitabxanada 500 ilə yaxın yaşı olan nadir nəşr saxlanılır
1923-cü ildə əsası qoyulan AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) tarixi əhəmiyyətli elmi nəşrlər olan nadir və qiymətli kitablar saxlanılır. MEK-in “Nadir kitab” fondunda mühafizə olunan kitablardan biri də 1533-cü ilə aid latın dilində yazılmış Flavius Blondus adlı alimin qədim Romaya həsr etdiyi nəşrdir. Kitab qədim romalıların yaratdığı dövlət və mədəniyyəti tərənnüm etdiyindən Romanın qələbəsi, təntənəsi adlanır. Romanın inzibati və hərbi qurumlarını nümunəvi hesab edir və müasir italiyalılara qədim Romanı özlərinə örnək seçməyi məsləhət görür, onları romalılar kimi vətənpərvər olmağa çağırır.
Qeyd edək ki, “Nadir kitab” fondu çap ilindən, yerindən və dilindən asılı olmayaraq, nadir kitab meyarına uyğun, unikal, miniatür nəşrləri özündə birləşdirir.  Burada mühafizə olunan kitablar əsasən ingilis, alman, fransız, ispan, italyan və latın dillərindədir.

The Central Scientific Library holds a rare publication that is about 500 years old
The Central Scientific Library (CSL) of ANAS, founded in 1923, keeps rare and valuable books with historical scientific publications. One of the books preserved in the CSL's "Rare Book" Fund is a 1533 Latin edition by Roman scholar Flavius Blondus dedicated to ancient Rome. The book is called the victory and triumph of Rome because it glorifies the state and culture created by the ancient Romans. He considers the administrative and military structures of Rome to be exemplary and advises modern Italians to follow the example of ancient Rome, urging them to be as patriotic as the Romans.
It should be noted that the "Rare Book" Foundation includes unique, miniature publications that meet the criteria of a rare book, regardless of the year, place and language of publication. The books preserved here are mainly in English, German, French, Spanish, Italian and Latin.