Qafqazşünasların III Beynəlxalq Forumu keçiriləcək
2022-ci ilin iyun ayında AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Qafqazşünasların III Beynəlxalq Forumu keçiriləcək.
Forumun bölmələri:
- Vətən müharibəsi və Qafqazda yeni reallıqlar;
- Qafqaz regionunda ictimai-siyasi proseslər;
- Qafqazda münaqişələr;
- Böyük və qonşu dövlətlərin Qafqaz siyasəti;
- Qafqaz dövlətləri çoxtərəfli əməkdaşlıq sistemində;
- Qafqazda sivilizasiyaların və mədəniyyətlərin qarşılıqlı əlaqəsi.
Məruzə mətnlərinin hazırlanması və göndərilməsi:
- Microsoft Word A4 ölçüdə 5-7 səhifə həcmində, Times New Romanda, 12 şrift, 1 intervalla, soldan 20 mm, sağdan 20 mm, yuxarı və aşağıdan 25 mm, abzaslar 1.15 sm. parametrlərinə uyğun yazılmalıdır;
- Titul səhifədə yuxarıda sağda 12 şriftlə, qara hərflərlə müəllifin adı, soyadı, elmi dərəcəsi, vəzifəsi, işlədiyi elmi müəssisənin adı, elektron poçt ünvanı (e-mail) və əlaqə nömrəsi yazılmalıdır;
- Müəllifin ad və soyadından sonra səhifənin ortasında məruzənin adı 12 şriftlə, böyük qara hərflərlə yazılmalıdır;
- Azərbaycan, ingilis və rus dillərində açar sözlər (maksimum 5 söz) verilməlidir;
- Məruzənin sonunda Azərbaycan, ingilis və ya rus dillərində qısa xülasə verilməli, xülasədə məruzənin adı da qeyd edilməlidir;
- Müəllifin istifadə etdiyi mənbələr “İstifadə edilən ədəbiyyat siyahısı” başlığı altında əlifba sırası ilə verilməli və mətndə ona uyğun kodlaşdırma aparılmalıdır;
- Rəsmlər, tablolar və qrafiklər ayrı-ayrı nömrələnməli və altında qısa izahat verilməlidir.  PowerPoint-dan istifadə edənlərdən əvvəlcədən məlumat vermələri xahiş olunur.
Məruzələrin son təqdimetmə müddəti 10 aprel tarixinə qədərdir.
Forumun bölmələrinə aid olmayan və lazımi qaydada tərtib edilməyən məruzələr baxılmadan geri qaytarılacaq.
Forum AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında keçiriləcək. Forumun dəqiq tarixi haqqında əlavə məlumat veriləcək.
Təşkilat komitəsi: AMEA Qafqazşünaslıq İnstitutu (Bakı ş., H.Cavid pr. 117, IV mərtəbə, 448-ci otaq)

III International Forum of Caucasian Studies will be held
In June 2022, the III International Forum of Caucasian Studies, organized by the Institute of the Caucasian Studies of ANAS, will be held.
Conference topics:
- The Patriotic War and new realities in the Caucasus;
- Socio-political processes occuring in the Caucasus region;
- Conflicts in the Caucasus;
- Caucasus policy of great and neighbor powers;
- Caucasus states in the system of multilateral cooperation;
- Interrelation of civilizations and cultures in the Caucasus;
Preparation and submitting texts of article:
- should be arranged in Microsoft Word Office, size  A4 (210 x 297mm) with length 5-7 pages, Times New Roman - 12 point font size, Line spacing 1, margins - up and down 25mm, left and right 20mm and indents 1.15 mm;
- Author’s name, surname, scientific degree, position, the name of institute, email address and contact number should be written at the top of title page in the right corner with 12 point font size and capitalized;
- After  the author’s name and surname, the title of the report should be written with 12 font size and capitalized at the centre of the page;
- Should be given keywords (maximum 5 words) in Azerbaijani, English and Russian;
- At the end of the report should be given short summaries (in Azerbaijani, English and Russian) with the title of article;
- References should be titled as “The Reference list” given in alphabetical order with general number of pages and should be encoded in the document;
- Given pictures, tables and charts should be separately numbered with brief explanations;
- In case of using Power Point please inform in advance.
Acceptance deadline for articles is April 10.
Articles not related to thematic areas of the conference and to the rules of preparation will not be accepted.
The forum will be held at the Central Library of Science ANAS.
Additional information on the exact date of the Forum will be provided.
Organization Committee: Institute of the Caucasus Studies of ANAS, Baku, H. Javid Ave., 117,  4th floor, room №448.