Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda beynəlxalq təlim kursu keçirilib
Rəyasət Heyətinin 11 fevral 2015-ci il tarixli Qərarı ilə maliyyələşdirilməsi məqsədəuyğun hesab edilmiş "Genom və transkriptom səviyyəsində bitki genetik ehtiyatlarının identifikasiyası, onların saxlanılması və səmərəli istifadəsi üzrə dayanıqlı sistemin yaradılması" elmi-tədqiqat proqramı çərçivəsində “Bitkilərin yaxşılaşdırılmasında Yeni Nəsil Sekvenserlərinin tətbiqi” mövzusunda kurs Quraq Ərazilərdə Kənd Təsərrüfatı Tədqiqatları üzrə Beynəlxalq Mərkəz (İCARDA) və Yarım-Quraq Tropiklər üçün Bitki Tədqiqatları İnstitutunun (İCRİSAT) tanınmış alimlərinin iştirakı ilə baş tutub.
Beynəlxalq mərkəzlərlə mövcud əməkdaşlıqdan danışan GEİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov bildirib ki, regionda ilk dəfə olaraq Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun pilot layihəsi çərçivəsində bu elmi müəssisədə Genomika laboratoriyası yaradılmışdır.
Bakıya ikinci dəfə səfər edən İCARDA-nın Biotexnologiya şöbəsinin müdiri, professor Aladdin Hamwieh Azərbaycanda olan inkişafı yüksək qiymətləndirib. Qeyd edib ki, onun ilk gəlişi 2011-ci ildə baş tutmuş və o zaman burada keçirilən təlim seminarında GEİ-nin gənc alimləri DNT-nin ekstraksiyası, molekulyar markerlər müasir biliklər əldə etmişdilər. İndi isə Yeni Nəsil Sekvenserlərindən istifadə etməklə tam genom və transkriptom analizi üzrə təlim kursu keçirilir. Bu da Azərbaycanda elmin müasir sahələrinin sürətlə inkişafının göstəricisidir.
İCRİSAT-ın Genomika mərkəzinin əməkdaşı, professor Mahendar Thudi çıxışında  çalışdığı qurumun geniş imkanları barədə məlumat verib. O, artıq 3 bitkinin genomunun oxunmasında iştirak etdiklərini və bu sahə üzrə dünyanın ən aparıcı mərkəzlərindən biri olduqlarını bildirib.
Açılış mərasimində İCRİSAT-ın Genomika mərkəzinin əməkdaşı  Anu Chitikineni Yeni Nəsil Sekvenser Texnologiyası ilə bağlı mühazirə oxuyub.
Sonra qonaqlar institutda fəaliyyət göstərən Milli Genbank, Biotexnologiya və Virusologiya laboratoriyaları ilə tanış olublar.
Daha sonra 25 nəfər gənc tədqiqatçının iştirakı ilə təlim kursu keçirilib.  Kursda bitkilərin sekvens üsulu ilə genotipləşdirilməsi, de-novo və re-sekvensi, transkriptom analizi, alınan nəticələrin bioinformatik və biostatistik analizi üzrə geniş məlumat verilib və praktik məşğələlər keçirilib. Seminar zamanı Darvin, Structure, Tassel, UNEAK kimi kompyuter proqramları da öyrədilib.
Kursun sonuncu günü AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, AMEA-nın vitse-prezident, akademik İbrahim QuliyevAqrar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Qərib Məmmədov İCARDA və İCRİSAT-ın nümayəndələri ilə görüşüblər. AMEA prezidenti genomika, genetika və molekulyar seleksiya sahələri üzrə beynəlxalq mərkəzlərlə əməkdaşlığın gücləndirilməsi, tanınmış alimlərin uzunmüddətli institutlara cəlb edilməsi, birgə kadrların hazırlanması, AMEA-da yeni yaradılmış magistratura hazırlığında da elmin ən yeni sahələri üzrə mövzuların seçilməsi, magistrlərin beynəlxalq mərkəzlərdə təlim kursu keçmələrinin təşkili üzrə tapşırıq və tövsiyələrini verib.

International training course at Institute of Genetic Resources
“Application of Next-generation sequencing in greenery of crops” probation was held by participation of celebrate scientists from International Center for Agricultural Research in the Dry Areas (ICARDA) and India Crop Research Institute for Semi-Arid Tropics (ICRISAT) within research program titled as “Identification of plant genetic resources at genome and transcriptome level, sustainable use and efficient system maintenance" which financing has been approved by Presidium dated February 11, 2015.
Making speech on state-of-the-art cooperation via global centers, director of IGR corresponding member of ANAS Zeynal Akperov stated that, for the first time Genomics laboratory within the pilot project of the Youth Foundation under AR President has been established attached to this scientific venture.
Aladdin Hamwieh, professor, chief of Biotechnology department of ICARDA, highly appraised development of Azerbaijan on his second visit. He noted that, in the course organized here during his first visit on 2011, young scientists of IGR had possessed skills on DNA extraction and molecular markers, while this probation course will instill whole genome and transcirptome analysis by means of Next-generation sequencing. This is an indicative of rapid development of modern science in Azerbaijan.
Mahendar Thudi, professor, associate of Genomics center of ICRISAT, informed on the extended opportunities of the organization led by him. He noted that they have already participated in 3 plant genome sequencing and they are one of the world's leading centers in this field.
In the opening ceremony, associate of Genomics center of ICRISAT Anu Chitikineni delivered lecture on Next-generation sequencing technology.
Later on, guests got acquainted with National Gene bank, Biotechnology and Virusology labs.
Then, probation was held by participation of 25 young individuals. Training provided information about genotyping-by-sequencing in plants, de-novo and re-sequencing, transcriptome analysis, bioinformatic and biostatistic analysis of the results obtained. During the workshop, Darvin, Structure, Tassel, UNEAK computer softwares were trained as well.
On the last day of the probation, ANAS president acad. Akif Alizadeh, vice-presdient of ANAS, acad. Ibrahim Guliyev and academician-secretary of the Department of Agrarian Sciences, acad. Garib Mammadov met with delegates of ICARDA and ICRISAT. Head of ANAS gave his instructions and recommendations on strengthening links via international centers of genomics, genetics and molecular breeding centers, attracting celebrate scientists to the institutes for long-term working, joint staff training, electing topics met with new areas of science at master studies of ANAS, organizing master's probation at international training centers.