Nizami Gəncəvi haqqında monoqrafiya Pakistan ictimaiyyətinə təqdim olunub
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin Lahor Dövlət Kollec Universiteti tərəfindən urdu dilində nəşr edilmiş “Böyük Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvi” adlı kitabı Pəncab vilayəti qubernatorluğunda keçirilən iclasda Pakistan ictimaiyyətinə təqdim olunub.
Təqdimat mərasimində Pəncab vilayətinin qubernatoru Muhammad Baligh Ur Rəhman, Lahor Dövlət Kollec Universitetinin rektoru, professor Əsgər Zaidai, həmin universitetin Urdu dili və ədəbiyyatı kafedrasının müdiri, professor Saima İmra, professorlar Grhafev Şahzad və Amjad Tufail çıxış edərək dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin Şərq ədəbiyyatının inkişafındakı rolundan və təqdim olunan kitabın ədəbi əlaqələrin inkişafındakı əhəmiyyətindən bəhs ediblər.
“Böyük Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvi” kitabını urdu dilinə Lahor Dövlət Kollec Universitetinin dosenti Almaz Xanum tərcümə edib.
Tədbirdə akademik İsa Həbibbəyli və Pəncab vilayətinin qubernatoru Muhammad Baligh Ur Rəhman qarşılıqlı olaraq xatirə hədiyyələri təqdim ediblər.

Книга президента Национальной академии наук Азербайджана, академика Исы Габиббейли «Великий азербайджанский поэт Низами Гянджеви», изданная Лахорским государственным колледжем на языке урду, была представлена пакистанской общественности на заседании в губернаторстве провинции Пенджаб.
На презентации выступили губернатор провинции Пенджаб Мухаммад Балиг Ур Рахман, ректор Лахорского государственного колледжа университета, профессор Асгар Заидаи, заведующий кафедрой языка урду и литературы, профессор Сайма Имра и др. Они рассказали о роли гениального азербайджанского поэта Низами Гянджеви в развитии восточной литературы и значении представленной книги в развитии литературных связей.
Книгу «Великий азербайджанский поэт Низами Гянджеви» перевела на урду доцент Лахорского государственного колледжа Алмаз Ханум.
На мероприятии академик Иса Габиббейли и губернатор провинции Пенджаб Мухаммад Балиг Ур Рахман обменялись памятными подарками.