Akademik İsa Həbibbəyli Xalq rəssamı Arif Əzizə həsr olunmuş sərginin açılışında iştirak edib
Müasir İncəsənət Muzeyində Xalq rəssamı, Dünya Rəssamlıq Akademiyasının həqiqi üzvü, professor, Əməkdar incəsənət xadimi Arif Əzizin 80 illik yubileyinə həsr olunmuş “Bəyaz” adlı sərgi açılıb.
Sərgi Müasir İncəsənət Muzeyi, Mədəniyyət Nazirliyi, Media FM, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri Qənirə Paşayeva və başqaları çıxış edərək rəssamın həyat və fəaliyyətindən söz açıblar.
Diqqətə çatdırılıb ki, ötən əsrin 70-ci illərindən başlayaraq Arif Əziz dizayn, dekorativ-tətbiqi sənət, bədii tərtibat, kitab qrafikası, teatr dekorasiyası, moda, rəngkarlıq sahələrində çalışaraq, Azərbaycan incəsənətinin müasir vəziyyətinin formalaşmasına böyük təsir göstərib. İlk bədii təhsilini Bakıda Əzim Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbində alıb, daha sonra isə Moskvada S.Q.Stroqanov adına Ali Bədii-Sənaye Məktəbində “Qrafik dizayn” ixtisası üzrə davam etdirib. Uzun yaradıcılıq yolu keçən Arif Əziz zəhməti və istedadı nəticəsində çox böyük uğurlara imza atıb. Bugünkü sərgi rəssamın keçdiyi yola nəzər salır və onun ötən illər ərzində yaratdığı bənzərsiz sənət əsərlərinin daha geniş auditoriyaya çatdırılmasına xidmət edir.
Uzun illər Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetində pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olan Arif Əziz ötən illər ərzində yüzlərlə rəssam, dizayner, qrafik, xalçaçının yetişməsinə böyük əmək sərf edib.
Arif Əzizin Azərbaycan təsviri sənətində orijinal bir yol kəşf edərək öz üslubunu müəyyən etdiyini bildirən natiqlər onun yaradıcılığını Azərbaycan avanqard rəssamlığının son yarım əsrdəki ən aparıcı istiqamətlərindən biri kimi səciyyələndiriblər.
Vurğulanıb ki, Arif Əziz ağ rənglərlə təsviri sənətimizin bəyaz dünyasını yaradıb.
Azərbaycan “Dədə Qorqud” Milli Fondunun prezidenti, “Azərbaycan dünyası” beynəlxalq jurnalının təsisçisi və baş redaktoru Eldar İsmayılov Arif Əzizə “Dədə Qorqud” mükafatını təqdim edib.
Xalq rəssamı Arif Əziz çıxış edərək yaradıcılığına göstərilən diqqətə görə tədbir iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.

Академик Иса Габиббейли принял участие в открытии выставки, посвященной народному художнику Арифу Азизу
В Музее современного искусства состоялась церемония открытия выставки “Beyaz”, посвященная 80-летнему юбилею народного художника, действительного члена Всемирной Академии художеств, профессора, заслуженного деятеля искусств Арифа Азиза.
Выставка организована Музеем современного искусства, Министерством культуры, Media FM, Азербайджанским государственным университетом культуры и искусств.
На мероприятии выступили президент НАНА, академик Иса Габиббейли, председатель комитета по культуре Милли Меджлиса Ганира Пашаева и другие.
Было отмечено, что начиная с 70-х годов прошлого века Ариф Азиз, работая в области дизайна, декоративно-прикладного искусства, художественной композиции, книжной графики, театрального декора, моды, живописи, оказал большое влияние на формирование современного состояния азербайджанского искусства. Первое художественное образование получил в Баку в Художественном Училище имени Азима Азимзаде, затем продолжил обучение в художественно-промышленном училище имени С.Г. Строганова в Москве по специальности «Графический дизайн». Ариф Азиз, прошедший долгий творческий путь, благодаря своему трудолюбию и таланту добился больших успехов.
Ариф Азиз, много лет занимавшийся педагогической деятельностью в Азербайджанском государственном университете культуры и искусств, за прошедшие годы внес большой вклад в воспитание сотен художников, дизайнеров, графиков, ковровщиков.
Было подчеркнуто, что Ариф Азиз создал белый мир нашего изобразительного искусства белыми красками.
Президент Азербайджанского Национального фонда «Деде Горгуд», основатель и главный редактор международного журнала «азербайджанский мир»  Эльдар Исмаилов вручил Арифу Азизу премию «Деде Горгуд».
Народный артист Ариф Азиз поблагодарил участников мероприятия за внимание, проявленное к его творчеству.