AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun Şəxsi arxivlərin tədqiqi şöbəsinin müdiri, fil.e.d., dosent Nailə Səmədova Rusiya Federasiyasının Kazan şəhərində “Dillərin öyrənilməsi metodikasının təkmilləşdirilməsi: mütərəqqi təcrübənin mübadiləsi platforması” mövzusunda keçirilmiş VII beynəlxalq elmi-metodiki konfransda onlayn şəkildə iştirak edib.
Alim “Azərbaycan ədəbiyyatı Məmməd Səid Ordubadinin araşdırmalarında” adlı məruzə ilə çıxış edərək Azərbaycan ədəbiyyatında tarixi roman janrının əsasını qoymuş Məmməd Səid Ordubadinin AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda mühafizə olunan zəngin şəxsi arxivi, yazıçının buraya daxil olan əsərlərinin avtoqraf nüsxələri, məktubları, sənədləri, ədəbi və ictimai fəaliyyəti ilə əlaqədar materiallar, ailə sənədləri, özünün və başqalarının çap əsərləri haqqında məlumat verib, məruzəsində görkəmli şəxsiyyətin nasir, dramaturq, şair, publisist olmaqla yanaşı, eyni zamanda ədəbiyyatşünas alim kimi fəaliyyət göstərildiyini nəzərə çatdırıb və onun elmi yaradıcılığını ətraflı təhlilə cəlb etdiyini vurğulayıb.
Konfransın sonunda Nailə Səmədova məruzəsinə görə beynəlxalq sertifikatla təltif olunub.
Qeyd edək ki, onlayn şəkildə baş tutmuş beynəlxalq elmi-praktiki konfrans Kazan Federativ Universiteti, Filologiya və mədəniyyətlərarası əlaqələr İnstitutu və “Qəyum Nasıri İnstitutu” Elm və Təhsil Mərkəzinin Ümumi dilçilik və türkologiya kafedrasının birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilib.

Ученый Института рукописей выступила с докладом на международном научно-методическом семинаре
Заведующая Отделом исследования личных архивов Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА, доктор филологических наук, доцент Наиля Самедова приняла участие на VII международном научно-методическом онлайн-семинаре «Совершенствование методики обучения языкам: площадка обмена прогрессивной практикой», который проходил в Казани (Российская Федерация).
Выступив с докладом «Азербайджанская литература в исследованиях Мамеда Саида Ордубади», ученый подробно рассказала о хранящемся в Институте рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА богатом личном архиве основоположника жанра исторического романа в азербайджанской литературе Мамеда Саида Ордубади, произведениях автора с автографом, которые входят в коллекцию фонда, письмах, документах, материалах, отражающих литературную и общественную деятельность Ордубади, семейных документах, печатных изданиях произведений как самого Ордубади, так и других писателей. Сообщив, что Ордубади известен не только как прозаик, драматург, поэт и публицист, но и как выдающийся литературовед, Наиля Самедова подчеркнула, что научное творчество Ордубади привлечено ею к подробному анализу.
В заключение семинара Наиля Самедова была удостоена международного сертификата за свой доклад.
Отметим, что международный научно-методический онлайн-семинар проходил при совместной организационной поддержке Казанского федерального университета, Института филологии и межкультурной коммуникации и кафедры общего языкознания и тюркологии Научно-образовательного центра «Институт Каюма Насыри».