AMEA-nın “Elm” nəşriyyatının direktoru, Avropa Elmi Redaktorlar Assosiasiyasının (EASE – The European Association of Science Editors) Azərbaycan bölməsinin sədri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Qəhrəmanov 1-3 iyun 2023-cü il tarixlərində Türkiyənin İstanbul şəhərində keçirilən EASE-nin XVII Baş Assambleyasında ölkəmizi təmsil edib.
S.Qəhrəmanov tədbir çərçivəsində TÜBİTAK-ın nəzdində fəaliyyət göstərən ULAKBİM-in (Milli Akademik Şəbəkə və İnformasiya Mərkəzi) direktoru Mehmet Mirat Satoğlu, eyni zamanda müxtəlif ölkələrdən olan tədqiqatçı və mütəxəssislərlə görüşlər keçirib, elmi redaktorların peşəkar inkişafını, elmi redaktənin qlobal standartını və keyfiyyətini yaxşılaşdırmaq istiqamətində aparılan müzakirələrdə yaxından iştirak edib.
“Elm” nəşriyyatının direktoru EASE-nin XVII Baş Assambleyası çərçivəsində təşkil olunmuş “Keyfiyyətli elmi nəşr” mövzusunda konfransda da iştirak edib. 36 ölkədən 200-ə yaxın alim və mütəxəssisin iştirak etdiyi konfransda “Elmi nəşriyyat: keyfiyyət, etika və dürüstlük – yaxşı elmi nəşriyyat necə olmalıdır?”, “Keyfiyyət naşirlər, redaktorlar və müəlliflər üçün nə deməkdir və biz buna uyğunlaşırıqmı?”, “İndeksləşdirmə üçün keyfiyyət göstəriciləri tələbləri” və digər mövzularda sessiyalar keçirilib.

Директор издательства «Элм» («Наука») Национальной академии наук Азербайджана, председатель Азербайджанского регионального отделения Европейской ассоциации научных редакторов (EASE – The European Association of Science Editors), доктор философии по филологии Сабухи Гахраманов принял участие на XVII Генеральной ассамблее EASE, которая проходила 1-3 июня 2023 года в городе Стамбул (Турция).
В рамках мероприятия Сабухи Гахраманов провел встречи с Мехметом Миратом Сатоглу – директором Национальной академической сети и информационного центра ULAKBİM, который функционирует при Совете по научно-технологическим исследованиям Турции (TÜBİTAK), а также с исследователями и специалистами из различных стран, принял активное участие в дискуссиях, на которых обсуждались вопросы, связанные с профессиональным развитием научных редакторов, улучшением глобальных стандартов и качества научного редактирования и т.д.
Помимо этого, директор издательства «Элм» принял участие на конференции «Качественное научное издание», которая состоялась в рамках XVII Генеральной ассамблеи EASE. В ходе конференции, на которой приняли участие около 200 ученых и специалистов из 36-ти стран, прошли сессии, охватывающие такие темы, как «Научной издательство: качество, этика и честность – каким должно быть хорошее научное издательство?», «Что значит качество для издателей, редакторов и авторов, и соответствуем ли мы этому?», «Требования, предъявляемые к показателям качества индексирования» и т.д.
Отметим, что другие члены Азербайджанского отделения EASE подключились к конференции в онлайн-формате.