Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun əməkdaşları, eləcə də AR Mədəniyyət Nazirliyi və AR Dövlət Turizm Agentliyinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə açan akademik İsa Həbibbəyli ölkə başçısının Azərbaycan elmi qarşısında qoyduğu vəzifələrdən irəli gələrək və müasir dövrün çağırışlarına uyğun olaraq Akademiyanın yenilənməsi istiqamətində struktur islahatlarının davam etdiyini söyləyib.
Qeyd edib ki, bu yöndə atılan növbəti addımlardan biri də AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun bazasında daxili imkanlar hesabına əlavə maliyyə vəsaiti tələb olunmadan Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun yaradılması olub və bu haqda artıq AMEA Rəyasət Heyətinin 19 iyun tarixli qərarı ilə AMEA-nın Ümumi yığıncağı qarşısında vəsatət qaldırılıb.
Bu tədbirlə ilk dəfə olaraq AMEA-nın Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunda 2023-cü il qazıntı mövsümünün rəsmi açılışı ilə əlaqədar məsələlərin müzakirəyə çıxarıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan arxeoloqlarının fədakar əməyinin yüksək qiymətə layiq olduğunu bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, arxeoloji tədqiqatların keyfiyyətini artırmaq məqsədilə AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən AR Nazirlər Kabinetinin 2 avqust 2016-cı il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında elmi ekspedisiyaların təşkili və aparılması Qaydaları”na dəyişikliklər edilməsinə dair təkliflər hazırlanaraq aidiyyatı dövlət qurumlarına göndərilib.
AMEA rəhbəri, həmçinin institutun maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, institutda karbohidrogen analizlərini aparmaq üçün laboratoriyanın təşkili, müəssisənin elmi jurnalının çapı istiqamətində zəruri dəstəyin veriləcəyini söyləyib.
Bundan əlavə, ilk növbədə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə arxeoloji tədqiqatların aparılmasına, Dövlət Proqramlarının icrasına və dövlət əhəmiyyətli sifarişlərə, Xəzərin arxeologiyasının öyrənilməsinə diqqətin artırılması, institut əməkdaşlarının yerli və beynəlxalq qrantlarda aktiv iştirak etmələri zərurəti barədə müvafiq tapşırıq və tövsiyələrini verib.
Akademik İsa Həbibbəyli qazıntı mövsümü başa çatdıqdan sonra ilk dəfə olaraq əldə olunan nailiyyətlərə həsr edilən yekun konfransın keçirilməsi və arxeoloji tapıntılara dair sərgilərin təşkili, hesabatların təqdim edilməsinin nəzərdə tutulduğunu bildirib.
İclasda arxeologiya və antropologiya elminin aktual problemləri ilə bağlı bir çox məsələlər geniş şəkildə müzakirə edilib, dünya təcrübəsi, ölkə reallıqları və müasir çağırışlar nəzərə alınmaqla institutun yenidən qurulması ilə əlaqədar problemlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər səsləndirilib.
Daha sonra AMEA prezidenti arxeoloji tədqiqatlarda istifadə etmək məqsədilə AMEA Rəyasət Heyəti adından Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutuna dron və GPS cihazını bağışlayıb.
Tədbirdə çıxış edən Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun baş direktoru v.i.e., tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev 2022-ci ildə institutda ümumilikdə 58 ekspedisiyanın təşkil olunduğunu, cari mövsümdə isə vacib olan abidələrin tədqiqata cəlb ediləcəyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, ilkin mərhələdə 9 ekspedisiya fəaliyyətə başlayacaq və bunlar içərisində İtaliya, Fransa və Koreya arxeoloqları ilə birgə beynəlxalq ekspedisiyalar da olacaq. F.Quliyev ekspedisiya heyətlərinə texniki yardımın institut tərəfindən vahid formada göstəriləcəyini, tədqiqatların nəticələrinin beynəlxalq jurnallarda çapının nəzərdə tutulduğunu və öyrənilən abidələrin gələcəkdə UNESCO səviyyəsində təbliğatının aparılmasının qarşıdakı hədəflərdən olduğunu deyib. Həmçinin o, mövcud problemlərə toxunub, perspektivlərə nəzər yetirib, Dövlət Turizm Agentliyi və digər qurumlarla əməkdaşlıq əlaqələrini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə, o cümlədən AR Dövlət Turizm Agentliyinin Qoruqları İdarəetmə Mərkəzinin sədrinin müşaviri Elşən Mustafayev, Mədəniyyət Nazirliyinin Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin sektor müdiri Mahir Qəhrəmanov, Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun əməkdaşları Hidayət Cəfərov, Kübra Əliyeva, Vəfa Nağıyeva, Əsədulla Cəfərov, Qəhrəman Ağayev, Valeh Ələkbərov və başqaları çıxış edərək mövcud problemlər, onların həlli yolları və arxeoloji qazıntıların təşkili ilə bağlı təkliflərini səsləndiriblər.

В Институте археологии, этнографии и антропологии НАНА прошла научная конференция, посвященная открытию сезона археологических раскопок в 2023 году.
На мероприятии приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, сотрудники Института археологии, этнографии и антропологии, а также представители Министерства культуры Азербайджанской Республики и Государственного агентства по туризму Азербайджанской Республики.
Открыв конференцию вступительным словом, академик Иса Габиббейли сообщил, что в соответствии с задачами, поставленными главой государства перед отечественной наукой, и призывами современности в настоящее время проводятся структурные реформы, нацеленные на обновление НАНА.
Академик отметил, что очередным шагом в данном направлении является создание на базе Института археологии, этнографии и антропологии за счет внутренних ресурсов и без дополнительных финансовых затрат Института археологии и антропологии; постановлением Президиума НАНА от 19 июня 2023 года об этом уже поднято ходатайство перед Общим собранием Академии наук.
Сказав, что на сегодняшнем мероприятии впервые обсуждается вопрос об официальном открытии в Институте археологии, этнографии и антропологии НАНА сезона раскопок, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что самоотверженный труд азербайджанских археологов заслуживает самой высокой оценки, а для повышения качества археологических исследований Президиумом НАНА были подготовлены и направлены в соответствующие государственные структуры предложения, связанные с внесением изменений в «Правила организации и проведения научных экспедиций в Азербайджанской Республике», утвержденные постановлением Кабинета министров Азербайджанской Республики от 2 августа 2016 года.
Руководитель НАНА сообщил, что институту будет оказана необходимая поддержка, нацеленная на усиление материально-технической базы, организацию лаборатории для проведения радиоуглеродного анализа и издание научного журнала учреждения.
Помимо этого, академик Иса Габиббейли дал соответствующие поручения и рекомендации по таким вопросам, как проведение археологических исследований на освобожденных от оккупации территориях, выполнение государственных программ и заказов государственного значения, уделение внимания проведению археологических исследований на Каспийском море, активное участие сотрудников института в конкурсах на получение местных и международных грантов.
Президент НАНА отметил, что после окончания сезона раскопок впервые предусмотрено проведение итоговой конференции, посвященной полученным результатам, и выставок, на которых будут демонстрироваться археологические находки, а также представление отчетов о проделанных работах.
На заседании были обсуждены многие вопросы, связанные с актуальными проблемами археологии и антропологии, состоялся обмен мнениями по вопросу о реорганизации института с учетом мировой практики, реалий в стране и современных вызовов, а также озвучены предложения.
От имени Президиума Академии наук президент НАНА подарил Институту археологии, этнографии и антропологии дрон и устройство GPS для применения во время археологических исследований.
В своем выступлении на мероприятии и.о. генерального директора Института археологии, этнографии и антропологии, доктор философии по истории Фархад Гулиев сообщил, что в 2022 году в институте были организованы 58 экспедиций, в текущем сезоне к исследованию будут привлечены важные памятники, на начальном этапе будут начаты 9 экспедиций, среди которых есть и международные экспедиции совместно с итальянскими, французскими и корейскими археологами. Фархад Гулиев отметил, что институт окажет техническую поддержку экспедициям, предусмотрена публикация результатов исследований в международных журналах, а одной из поставленных целей является пропаганда исследуемых памятников на уровне ЮНЕСКО. Также он рассказал о существующих проблемах, перспективах, сотрудничестве с Государственным агентством по туризму и другими структурами.
На мероприятии также выступили советник председателя Центра управления заповедниками Государственного агентства по туризму Эльшан Мустафаев, заведующий сектором Государственной службы по охране, развитию и восстановлению культурного наследия при Министерстве культуры Махир Гахраманов, сотрудники Института археологии, этнографии и антропологии Хидаят Джафаров, Кюбра Алиева, Вафа Нагиева, Асадулла Джафаров, Гахраман Агаев, Валех Алекперов и другие, которые озвучили свои предложения в связи с решением существующих проблем и организацией археологических раскопок.