Mərkəzi Elmi Kitabxana oxucuların istifadəsinə verilib
Oktyabrın 14-də AMEA-nın 70 illiyinə həsr olunmuş yubiley tədbirləri çərçivəsində Mərkəzi Elmi Kitabxananın (MEK) oxucuların istifadəsinə verilməsi münasibətilə rəsmi açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, vitse-prezidentlər, xarici ölkələrin Azərbaycandakı səfirliklərinin nümayəndələri, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının rəhbərləri, KİV təmsilçiləri və digər rəsmi qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizdə elmin inkişafına göstərilən dövlət qayğısından söz açıb. Müasir tələblərə cavab verən Mərkəzi Elmi Kitabxananın fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, kitabxananın yeni binası Prezident İlham Əliyevin 2011-ci il 29 aprel tarixli Sərəncamına əsasən tikilmişdir. Həmin ilin noyabrında dövlətimizin başçısı kitabxananın yeni binasının təməlini qoymuşdur. Ölkəmizin kitabxanaçılıq tarixində ən müasir avadanlıq və sistemlər ilk dəfə məhz bu kitabxanada tətbiq olunmuşdur. 2014-cü il mayın 5-də Mərkəzi Elmi Kitabxananın yeni binasının açılışı olmuşdur.
Qeyd edilib ki, MEK respublikamızda milli və dünya əhəmiyyətli elmi nəşrlərin zəngin fondlarına malik olan ən iri, universal təmayüllü, aparıcı elmi kitabxanadır. Burada ən son elmi-texniki yeniliklərə əsaslanan informasiya-kommunikasiya texnologiyaları tətbiq olunur.
İ.Həbibbəyli kitabxananın elektron kataloqunun yaradılması istiqamətində işlərin başa çatmaq üzrə olduğunu bildirib.
Sonra çıxış edən Mərakeş Krallığının Azərbaycandakı səfiri Hassan Hami kitabxananın böyük imkanlara malik olduğunu vurğulayıb: “Elm, mədəniyyət gələcəyə, hədəflərə çatmaq üçün lazımdır. Ümid edirəm ki, bu kitabxana, bu mərkəz hədəflərə çatmaq üçün vəsilə olacaq”.
Digər çıxış edənlər də Mərkəzi Elmi Kitabxananın Azərbaycan elmi ictimaiyyəti üçün böyük töhfə adlandırıb, kitabxananın işinə uğurlar arzulayıblar.
MEK-in direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova müasir tələblərə cavab verən kitabxananın strukturu və fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib.

14 октября в рамках юбилейных мероприятий, посвященных 70-летию НАНА, состоялась официальная церемония открытия по случаю передачи Центральной научной библиотеки (ЦНБ) в пользование читателей.
В мероприятии приняли участие президент НАНА, академик Акиф Ализаде, вице-президенты, представители посольств зарубежных стран в Азербайджане, руководители научных учреждений и организаций НАНА, представители СМИ и другие официальные гости.
На мероприятии вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о государственном внимании к развитию науки в нашей стране. Подробно информируя о деятельности Центральной научной библиотеки, академик Иса Габиббейли отметил, что согласно Распоряжению Президента страны Ильхама Алиева от 29 апреля 2011 года было построено отвечающее современным требованиям новое здание библиотеки. В ноябре того же года глава государства заложил фундамент нового здания библиотеки. Самое современное оборудование и системы в истории библиотечного дела нашей страны впервые были применены именно в этой библиотеке. 5 мая 2014 года состоялось открытие нового здания Центральной научной библиотеки.
Было отмечено, что ЦНБ является крупнейшей, универсальной и ведущей научной библиотекой в нашей республике, обладающей богатыми фондами научных изданий национального и мирового значения. Здесь применяются информационно-коммуникационные технологии, основанные на самых последних научно-технических достижениях.
И.Габиббейли отметил, что уже близится к завершению работа по созданию электронного каталога библиотеки.
Выступивший затем посол Королевства Марокко в Азербайджане Хасан Хами отметил, что библиотека обладает большими возможностями: «Наука, культура - необходимые элементы для достижения целей. Надеюсь, что эта библиотека, этот центр станут мостом на пути к достижению поставленных целей».
Другие выступившие также отметили, что ЦНБ является значительным вкладом в научную общественность Азербайджана, пожелали успехов работе библиотеки.